Michal Rak

Diskuse

v článku o Hs 126 mi chybí zmínka o jeho prvním nasazení ve španělské občanké válce a to jak v režii německé Legie Condor tak španělů gen. Franca.
URL : https://www.valka.cz/Michal-Rak-t1933#24159 Verze : 0
V článku o P-400 se píše, že poruchový 37 mm Oldsmobile kanon byl zaměněn za 20 mm. Pokryškin si ale liboval, že dostal kobru s 37 mm kanonem a měl s ním úspěchy - nikdy si nestěžoval, že by měl poruchy. Na jakém typu tedy lítal. Ty původně "britské" 400 zřejmě létaly na severu a on asi dostal US origoš!
URL : https://www.valka.cz/Michal-Rak-t1933#32161 Verze : 0
Ahoj Michale, měl bych tu jednu fotečku, notoricky známou sice, ale s velice cenným vlastnoručním podpisem...
URL : https://www.valka.cz/Michal-Rak-t1933#87073 Verze : 0
Bylo by dobré do článku doplnit na čem lítal po válce, větroně, avie ats, ale i to že byl ze zajateckého tábora osvobozen Rudou armádou je taky mimo mísu.


V archivu VHA je sepsaná výpověď J.Maňáka


Zdroj:
VHA, ČSL-VB, sign. 102/CI-1/3/20. Spisy zprav. Protokol sepsaný dne 10. května 1945 se S/Ldr Jiřím Maňákem po návratu ze zajetí.


Ačkoli ostatní zajatí čs. letci byli v létě 1944 ze Saganu odvlečeni na pražské gestapo, Maňák, jenž výslechovou procedurou prošel jako Brit, zůstal v Saganu až do evakuace tábora. Došlo k ní 27. ledna 1945 při přiblížení východní fronty. Několik tisíc zajatců se za doprovodu německých strážných vydalo na vyčerpávající pochod v mraze a sněhu na severozápad - ze Saganu přes Freiwaldau a Spremberg a odtud dále nákladním vlakem. Dne 4. února 1945 se proud zajatců zastavil v námořním zajateckém táboře ve Farmstedtu, asi 30 kilometrů severovýchodně od Brém. Tam se však zakrátko přiblížila i fronta západní, takže od 9. dubna 1945 němečtí strážní hnali zajatce dále, tentokráte na sever. Ztráty na pochodu byli značné, někteří vyčerpaní zajatci
padli za oběť německým strážným, jiní spojeneckým hloubkařům, kteří proud zbídačených zajatců nedokázali odlišit od kolon ustupující německé armády. Konec utrpení nastal 2. května 1945, kdy na usedlosti Wuhlmenal, 12 kilometrů severozápadně od Lübecku zubožené zajatce osvobodila britská 11. obrněná divize.


Po návratu do Velké Británie nastoupil v Manstonu k 312. čs. stíhací peruti. Domů se vrátil 24. srpna 1945 ve skupině dvanácti Spitfirů LF.Mk.IXE, vedených pplk. Tomášem Vybíralem.
URL : https://www.valka.cz/Michal-Rak-t1933#372133 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více