Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč
♡ Chci přispět

Michal Gelbič

Michal Gelbič

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 87
Z toho faktografických příspěvků : 2
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Český a slovenský legion v SSSR (1939-1942)

  Po obsazení Československa hitlerovským Německem v březnu 1939 stovky vlastenců opustily svou zemi, aby se za jejími hranicemi zapojily do boje proti okupantům. Jedna z cest vedla přes Polsko, kde se již 30.04. v Krakově formuje (tehdy ještě ilegálně) první čs. vojenská skupina. Nepřátelský postoj polské vlády však celou situaci komplikoval, a tak většina z nich zvolila možnost odcestovat do Francie, kde vstoupila do cizinecké legie (později 1. čs. divize). Teprve napadení Polska Německem umožnilo čs. dobrovolníkům získat oficiální statut vojenské jednotky nazvané Český a Slovenský legion. Do prvních bojů legionáři zasáhli v polovině září u Tarnopole a osady Hluboczek Wielki, přičemž se jim podařilo sestřelit nepřátelský JU 88. Hroutící se polská obrana a s ní související hrozba zajetí legionu Němci si vyžádala rozhodnutí podplukovníka Svobody postupovat jihovýchodním směrem s úmyslem překročit rumunské hranice. Následující vývoj však donutil velitele vyhledat "azyl" na východě, v Sovětském svazu.

  Postupující Rudá armáda, která v návaznosti na doložky k sovětsko-německému paktu zahájila okupaci východního Polska, u osady Rakowiec 18.09. zajala větší část legionu a dopravila jeho příslušníky na sovětské území. Čs. legionáře tak čeká téměř tříleté období nejistoty v sovětských internačních táborech. Podívejme se, jak tuto skutečnost zachycují sovětské archivní dokumenty.

  20.739
 • Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)

  Ve 20. století byla řada československých občanů vystavena perzekuci sovětskou ústřední mocí, a to ve všech jejích podobách (od kolektivizace majetku, odsouzení do gulagů až po fyzickou likvidaci). Dle odhadu některých badatelů dosahuje celkový počet perzekuovaných neuvěřitelných 120 tis. osob.

  17.742
 • Stalin o útoku Německa věděl a dokonce věděl kdy proběhne

  Řeč dokumentů k situaci kolem 22.6.1941 o tam jaká byla znalost událostí na sovětské straně a podniknutá opatření.

  18.736

Medaile a vyznamenání

Řád 17. května

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (12)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Řád Vlastenecké války

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!