Main Menu
User Menu

Markušovce

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Markušovce
Originální název:
Original Name:
Markušovce
Další názvy:
Other Names:
(1289) Villa Marci, (1328) Szentmichalur, (1345) Mariusdorf, (1346) Marcusfalua, (1352) Zentmyhal, que al. n. villa Marci nuncupatur, (1378) Markusfalua, Zenthmihal, (1505) Markussowcze, Markusfalua, maďarsky Márkusfalu, Markuscsepánfalu, nemecky Marksdorf.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°54'57.0"N 20°37'23.85"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1289
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Letohrádok Dardanely vybudovaný v rokoch 1777-1778 s barokovou záhradou s tromi terasami, schodišťom a plastikami od J. Feiku.
Neskororománsky rímsko-katolícky kostol z roku 1280. viackrát prestavaný, naposledy po požiari v roku 1882.
Markušovský hard - čiastočne zachovalá a zastrešená ruina hradu priamo v obci Markušovce z roku 1284
Opevnený renesančný kaštieľ, najväčší a najlepšie zachovaný z celkového počtu 10 kaštieľov a kúrií v Markušovciach, dobudovaný v roku 1643, s okrúhlymi vežami na nárožiach, ukončená atikou prestavaný v roku 1773 a rokokovo upravený
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Timko1), Alexander
* 08.06.1920 
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Čepanovce (1295) splynuli s obcou Markušovce v druhej polovici 19. storočia.. Pri obci sa nachádza skalný útvar Kamenná huba (tiež Zbojnícky stôl).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.markusovce.sk
URL : https://www.valka.cz/Markusovce-t125339#425682Verze : 0
MOD