Main Menu
User Menu

Ľuboreč

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Ľuboreč
Originální název:
Original Name:
Ľuboreč
Další názvy:
Other Names:
(1271) Lyberchen, Liberche (1299), Eghazas Liberche, Alsovliberche (1425), Nagleberche, Felsewleberche (1447), Veľká Luborječka (1808), Ľuboreč (1920); maďarsky Nagylibercse.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°18'36.16"N 19°31'00.2"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1271
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol evanjelický gotický zo 14. storočia upravený v 17. storočí; gotické nástenné maľby zo 14. storočia, hlavný oltár barokový z baroka 1722
- Kúria klasicistická z 1. polovice 19. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Ján Blahoslav Benedikti (1799-1847) – zberateľ ľudových piesní


Pôsobisko:
Daniel Maróthy (1825-1878) – ev. kňaz, básnik, pôsobil tu v rokoch 1855-1878
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.luborec.sk
URL : https://www.valka.cz/Luborec-t126753#429292Verze : 0
MOD