Main Menu
User Menu

Lincoln, Abraham

     
Příjmení:
Surname:
Lincoln
Jméno:
Given Name:
Abraham
Jméno v originále:
Original Name:
Abraham Lincoln
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
kapitán
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
12.02.1809 Hodgenville
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
15.04.1865 Washington D.C.
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
16. prezident USA
Člen Sněmovny reprezentantů
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
smrtelně zraněn Johnem Wilkes Boothem 14.4.1865 ve washingtonském divadle, zemřel následující den.
Související články:
Related Articles:

Válka Černého Jestřába

👤Zdeněk Šámal 🕔15.06.2003

Jedna z indiánských válek 19. století, která do amerických dějin vešla pod názvem „Válka Černého jestřába“, začala jako klasická vražedná pomsta zoufalých indiánů vyhnaných z půdy bílými osadníky.

Zobrazit celý článek

Zdroje:
Sources:
American Civil War. Biographies vol 2, K. Hillstrom a L. C. Hillstrom, UXL 2000, ISBN 0787638226
https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln
URL : https://www.valka.cz/Lincoln-Abraham-t22382#330462Verze : 0
MOD

Abraham Lincoln


Abraham Lincoln se narodil 12. února 1809 u Hodgenvillu v Kentucky, jako syn farmáře Thomase Lincolna. Rodina žila v nuzných poměrech a mladý Lincoln si musel od útlého mládí vydělávat na živobytí. Školu navštěvoval zřídka a vzdělání si doplňoval četbou. Roku 1830 se rodina přestěhovala do Macon v Illinois a Lincoln začal pracovat jako prodavač v malém krámku. Poté se neúspěšně pokoušel kandidovat do illinoiské sněmovny, teprve napodruhé v roce 1834 byl zvolen a své křeslo si pak udržel až do roku 1840. V té době se stal společníkem advokátní kanceláře ve Springfieldu a začal studovat práva. Zároveň se stal jedním z vůdců strany whigů v Illinois.

Roku 1842 se oženil s Mary Toddovou, ženou z dobré rodiny a v roce 1846 se rozhodl kandidovat ve volbách do Kongresu USA za stranu whigů a byl zvolen. O dva roky později podporoval kandidaturu whiga Zachary Taylora na funkci prezidenta Spojených států. Protože v roce 1849 nebyl do Kongresu znovu zvolen, začal hledat nové místo v měnící se politické situaci. Poté co se ani pokus o získání senátorského křesla v roce 1855 nezdařil, vstoupil do nové Republikánské strany a stal se aktivním bojovníkem proti rozšiřování otroctví v nově připojených státech Unie.

Síla republikánů v roce 1860 velice vzrostla a Lincoln, jako jeden ze spoluzakladatelů byl na volebním sjezdu v Chicagu nominován prezidentským kandidátem. Ve volební kampani Lincoln sliboval zamezit dalšímu rozšiřování otroctví, ochranná cla a rychlé udělování občanství přistěhovalcům. Zvítězil získáním 180 mandátů nad svými dvěma demokratickými protikandidáty, což jižní státy velice znepokojilo. První se od Unie odtrhla Jižní Karolína a po ní následovaly další otrokářské státy. Když ztroskotaly veškeré pokusy o zachování Unie vyjednáváním a poté co byla bombarována federální pevnost Sumter 12. dubna 1861, začala krvavá občanská válka.

Lincoln povolal 15. dubna do zbraně 75 tisíc záložníků, přihlásilo se mu však 500 tisíc dobrovolníků! 19. dubna přijal návrh generála Scotta a vyhlásil námořní blokádu Konfederace. Armádě Severu zoufale chyběli dobří velitelé, kteří většinou pocházeli z Jihu, jako např. jeden z nejschopnějších vojevůdců - Robert E. Lee. Lincoln se musel na počátku smířit s neúspěchy a těžkými ztrátami.

22. září 1862 pronesl Lincoln slavné Prohlášení o osvobození otroků, ve kterém přislíbil osvobození černochů z otroctví, čímž si získal veřejné mínění ve Francii, Velké Británii i Španělsku, tedy v zemích, jejichž vlády podporovaly Konfederaci. V samotné Unii ovšem jeho podpora na přelomu let 1862/63 v souvislosti s únavou z války povážlivě poklesla.

Počátkem léta 1863 se generálu Leeovi podařilo proniknout se svými jednotkami k Washingtonu a Lincoln očekával jeho útok na hlavní město, ale novému veliteli - generálu Meadovi se podařilo tento útok odrazit. Z vojenského hlediska to bylo bezvýznamné vítězství, ale mělo velký psychologický účinek na občany Unie a znovu posílilo Lincolnovu oslabenou pozici.

Počátkem roku 1864 jmenoval Lincoln vrchním velitelem armády generála Granta. Pod jeho velením byly vojskům Konfederace zasazovány soustavné zničující údery. Souběžně s vojenskými operacemi vedl Lincoln i jednání o uzavření míru, za podmínek návratu jižních států do Unie a zrušení otroctví. Jefferson Davis však tyto návrhy tvrdošíjně odmítal až do hořké porážky, která vyvrcholila kapitulací Konfederace 9. dubna 1865.

O měsíc dříve, 4. března 1865 byl Lincoln podruhé uveden do prezidentského úřadu, kdy při inauguračním projevu vyzval národ k usmíření a vzájemnému odpuštění. Zároveň slíbil, že ve svém druhém funkčním období bude vší mocí usilovat o co možná nejrychlejší přátelské narovnání mezi Severem a Jihem. Nebyl mu bohužel dopřán čas, aby své plány realizoval, neboť byl 14. dubna 1865 postřelen fanatikem W. Boothem při divadelním představení. Následujícího dne, 15. dubna 1865 svému zranění podlehl, bylo mu 55 let.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln
URL : https://www.valka.cz/Lincoln-Abraham-t22382#90444Verze : 1
Kolorovaná fotografia. Fotené v roku 1865.


vlastná zbierka

URL : https://www.valka.cz/Lincoln-Abraham-t22382#644467Verze : 0
MOD