Main Menu
User Menu

Letadla použitá k leteckému snímkování

Diskuse
Přátelé, mám na Vás na všechny prosbu. Z důvodu připravovaného článku a zároveň rodící se publikace o leteckém snímkování v ČSR (nebojte já ji nepíši jen z titulu zaměstnání jsem k tomu přišel jak slepý k houslím), bych Vás rád požádal o celkem dost velkou pomoc se shromážděním údajů o letadlech sloužících k leteckému snímkování a používaných v ČSR.


Bohužel po vytopení VHA jsou některé dokumenty nepoužitelné, ale přesvědčil jsem se o tom, že tyto data jsou obsaženy ve starších číslech časopisu Letectví a kosmonautika. Sám je bohužel nevlastním a proto bych poprosil ty z Vás, kteří je mají k dispozici, zda by nemohli pomoc ze shromážděním těchto údajů. Zároveň bych k tomu připojil prosbu o uvedení zdroje, abych jej mohl uvést u článku.


Z každou pomoc předem děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#263183Verze : 0
Máš namysli letecké snímkování zabezpečované Geografickou službou AČR respektive jejími předchůdci (předpokládám že se to dříve jmenovalo jinak, o historii v této oblasti jsem se moc nezajímal)?


Nebo letecké snímkování všeobecně, protože to dneska nabízí kdekdo (např. Bemoair), a používají se k tomu letadla různých typů v podstatě často i bez jakéhokoliv speciálního vybavení... To by byl asi docela oříšek
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#263197Verze : 0
Jde mi o letecké snímkování zabezpečované armádou a spíše o dobu před nebo po válce , informace o využití Il-14, L-410 a An-2X máme k dispozici.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#263198Verze : 0
OK, z mé strany spíš půjde o pouhé střípky co kde zachytím, ale pokud něco najdu tak určitě dám vědět. Nevíš trochu přesněji o která čísla LK by se mělo jednat, alespoň rok?


Jinak jsem si teď z hlavy vzpomněl že jsem nedávno četl ve Flying Revue o Jak-11 OK-JZE a tam se psalo, že tento typ byl využíván i k nácviku leteckého snímkování. Článek je zde
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#263201Verze : 0
Každý střípek dobrý protože v archivu opravdu moc věcí nenajdeme a tak to musíme poskládat z toho co kde je roztroušeno. Např. Agnes mi poslal informace o Aeru MB-200 a někdo tu na foru pohodil jeho fotku a tak máme aspoň dva střípky pohromadě.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#263210Verze : 0
Kamarád, jehož otec létal jako dělostřelecký pozorovatel na "kravce" - Šm 328, mi zapůjčil jeho "Zápisník letů" v době od 12.3.1930 - 5.9.1933 vykonáno 211 letů, z toho dost "Fotoletů", řidičský průkaz vojenský i protektorátní, průkaz vojenského letce a opisy čestných uznání. Může-li ti něco z toho pomoci, stačí říci. Obávám se ale, že ty "fotolety" měly náplň spíše dokumentační, než topografickou. Mailem posílám prezentaci fotek z takových "fotoletů" - není moje a autora neznám.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#275612Verze : 0
Děkuji, přivedl jsi mě na myšlenku upřesnit o co mi jde, jde o svislé snímkování - tedy to které dnes známe například z ortofotomap - šikmé snímkování je trošičku něco jiného i když z počátku se asi využívalo i to, ale spíše k účelům dokumentačním - pro mapování území jsou celkem nepoužitelné.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-pouzita-k-leteckemu-snimkovani-t74150#275619Verze : 0