Letadla a vrtulníky vietnamského konfliktu

Diskuse

CO VŠE O TOM VÍTE?
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#164 Verze : 0
Hodně!
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#199 Verze : 0
Kak znaješ bukvi,azbuky použaj:))))))))))))
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#217 Verze : 0
To je docela široký téma - co tě zajímá?
Vrtulníky to je záležitost US Army
Letadla jsou záležitostí USAAF a US NAVY
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#374 Verze : 0
Přidal bych ještě zmínku o kontingentu Royal Australian Air Force - 35.transportní squadrona s letouny DHC-4 Caribou, 9.squadrona s vrtulníky UH-1 Iroquois, australští dispečeři ve službách USAF jako letoví návodčí a 6 pilotů RAAF létalo v amerických Phantomech Smile
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#452 Verze : 0
Ono se o tom moc nemluví, ale britové a jejich dominia se války ve Vietnamu docela aktivně účastnili, co jsem tak vykoukal z webu small wars ...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#490 Verze : 0
Co říkáte vrtulníku Cobra?Skvělý stroj,ne? 8)
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#540 Verze : 0
Moc pekny mixer. A to berme v uvahu, ze jsem rourar! 8) Vseobecne vrtulnik neni moc pekne ero. Uznavam, jiste pozitiva se nalezt daji. Kdyz treba vytahne meho kolegu po katapultazi z dzungle hemzici se cernopyzamovniky... Vite, na jakem principu vrtulnik leta? Je tak osklivy, ze ho zeme odpuzuje!
USAAF prece zrusili v 1953, ne? Dale bylo USAF a spol. (Musel bych se mrknout do chytrych knizek.)
Krasna masina te doby je F-4.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#633 Verze : 0
Hec Very Happy, a ja ho mam nafoceny kolem skrz naskrz, hec Very Happy, a hladil jsem ho po kridle, hec Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#636 Verze : 0
Muzu ti tu ruku celickou olizat? A vyfotit se s ni? Muzu? Prosim!
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#645 Verze : 0
Muzes, ze si to ty Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#646 Verze : 0
Vrtulník je v současné době považován za nejefektivnější zbraň proti obrněné technice.Cobra se mi mimořádně líbí a o jejích kvalitách svědčí i fakt,že amer.námořnictvo s ní počítá příštích odhadem 15let Exclamation
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#764 Verze : 0
Je sice mozne, ze je za nejefektivnejsi zbran povazovan, ale v praxi je to ponekud slozitejsi. Vrtulniky se mohou krasne predvadet na strelnici, jenomze v boji proti armade vyzbrojene alespon Stingery jsou prakticky zcela nepouzitelne - vzpomenme, jak Americane v Jugoslavii radsi Apache ani nenasadili (jenom prisli o par pri vycviku). To o necem svedci. Krome toho vrtulniky maji problemy v horach.


Jeste poznamka - jestli vrtulniky litaji protoze je zeme odpuzuje kvuli osklivosti, tak nevim jak jsou teda krasna letadla - kdyz maji dokonce jeste vetsi dostup...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#825 Verze : 0
Ty pritahuje nebe ... takova B-1, nebo F-14 nebo podobny stroje, ty proste letej ke hvezdam Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#827 Verze : 0
To bude asi ono. Takove U-2 nebo SR.71 jsou tak krasne, ze uz je pilot ani nedokaze udrzet v atmosfere...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#996 Verze : 0

Citace - snake :

Je sice mozne, ze je za nejefektivnejsi zbran povazovan, ale v praxi je to ponekud slozitejsi. Vrtulniky se mohou krasne predvadet na strelnici, jenomze v boji proti armade vyzbrojene alespon Stingery jsou prakticky zcela nepouzitelne - vzpomenme, jak Americane v Jugoslavii radsi Apache ani nenasadili (jenom prisli o par pri vycviku). To o necem svedci. Krome toho vrtulniky maji problemy v horach.Sice v horách probléma mají, ale to mají i letadla letící nízko v oblasti hor. v Afghanistánu to ale Mi 24 docela zvládly když přizpůsobily taktiku horám a Stingerům. Možná by amaričani měli změnit taktiku nasazení a nebát se je nasadit ve skupinách o větším počtu s podporou letadel a výsledky by byli jistě zajímavější.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1119 Verze : 0
no, nevim, ale myslim si, ze amickejch letadel podstatne vic padlo za obet protiletadlove obrane, nez nejakym hrdinnym stihacum, tech zas severozlutaci tolik nemeli ...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1139 Verze : 0
Jak vidím, někteří jedinci jsou nekritickými obdivovateli jedné strany nebo zavilými kritiky strany druhé. Podzvukové MiG 17 nebo nadzvukové MiG 19 byla sice velmi obratná letadla, ale proti dvoumachovým Fantómům mohla působit jen za určitých okolností. Nicméně je to pěkná ukázka "pokojových studií" o kterých jsme hovořili na jiném auditku. Američané se domnívali, že tyto stroje vůbec nebudou schopny ohrozit jejich supermoderní letouny vyzbrojené raketami. Skutečnost je pak dost překvapila. V určitých podmínkách byly tyto stroje opravdu mimořádně nebezpečné. Jenže když se řekne A, sluší se říct i B. Vietnamské letectvo za celou 8 let trvající válku sestřelilo necelou stovku amerických letadel, tedy přibližně 10% všech letounů, které Američané ve Vietnamu ztratili. Situace, kdy se mohli jít Američani se svýma Sidewindrama a Sparrowama vycpat, tedy zřejmě zase nenastávala tak často.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1152 Verze : 0
ve vzdušných bojích nad Vietnamem byla obratnost na straně Vietnamu a rychlost na straně Američanů. Američané se mohli rozhodnout kdy do souboje vstoupí a kdy z něj uniknou, zpočátku měli ovšem pouze raketovou výzbroj a rakety pokud je včas zpozorovaly dokázaly zase MIGy vymanévrovat.
Kanonová výzbroj MIGů umožnovala boj na blízkost, ¨kde byla raketový výzbroj Američanů k ničemu.
Objevila se nutnost kanonové výzboje o nichž se myslelo že je překonaná a už první provizorní úpravy - kanónové podvěsy pod křídla prokázaly svou účinnost (viz. procento sestřelu kanony/raketám)
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1180 Verze : 0
Bombardování Severního Vietnamu probíhalo prakticky od začátku války do roku 1968. Obnoveno bylo v letech 1972-73. Už třetího dubna 1965 poprvé zaútočily Migy na americké letouny a o den později sestřelily dva F-105. Ve vzduchu se tedy bojovalo po celou válku, nikoliv pouze na jejím konci. A bojovalo se zřejmě tvrdě, protože jen do roku 1968 si americké letectvo všech složek nárokovalo 121 sestřelů.
Na druhou stranu je fakt , že s možnostmi , které měli, si Vietnamci vedli opravdu dobře. Velmi dobře takticky využívali odlišnosti jednotlivých typů při členění leteckých formací.
Zase se ale vracíme k tomu, co řekl Manfred von Richthofen už za první světové války, totiž že na výkonech letadla zase tolik nezáleží a důležitější je pilot, který v něm sedí. Dobře pilotovaný Mig 17 skutečně průměrnému Američanovi uměl zavařit, na druhou stranu dva Migy 17 se nechaly sestřelit (jiné slovo se pro to ani nehodí) vrtulovými A-1 Skyraider a dva Mig 21 se zase nechaly sundat ocesními kanóny B-52.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1189 Verze : 0
Jednu B-52 také sestřelil první vietnaský kosmonaut Pham Tuan, účastník letu kosmické lodi Sojuz 37. Jednalo se o noční sestřel. Pliot letěl s MiG-21.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1552 Verze : 0
Většina severovětnamských pilotů, co se výcviku, technického vybavení i bojových skušeností týče, zaostávala za piloty USAF.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1744 Verze : 0
To je pravda, na druhou stranu si vietnamská stíhací esa nárokovala více sestřelů než jejich nejúspěšnější američtí protivníci. Je ovšem také pravda, že Vietnamci si celkově nárokovali 4 krát víc sestřelů než jich skutečně dosáhli.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1751 Verze : 0
Za tím byla komunistická propaganda.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1753 Verze : 0
Dovolím se vrátit k předešlému příspěvku o nasazení protiletadlových kompletů Stinger v Afghánistánu proti vrtulníkům Mi-24 (nejenom jim). Jejich použití afghánskými mudžáhidy bylo doslovným přelom ve válečném konfliktu. Někteří sov. piloti po zjištění, že je mají Afhánci v rukou dokonce odmítli létat na bojové lety. Jeden z hlavních afghánských vůdců Ahmad Šáh Masúd dokonce prohlásil, že tehdejší afghánská opozice potřebuje k poražení protivníka pouze Stingery a Korán.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1841 Verze : 0
Na Stingery se přizpůsobila taktika, ale jejich efekt byl především psychologický. Zlomilo to sebejistotu sovět. pilotů a přivodilo změnu taktiky nasazení.
Stejně jako za WWII 1943 nasazení stíhaček při náletu na Schwienfurt málem zlomilo morálku američanů.
Akcím se nedalo zabránit - protože na to aby zničili všechny stroje protovníka prostě neměli ale to ani nebylo zapotřebí, protože když se začali bát piloti tak to prostě jenom odpálili z velký dálky a zmizeli pryč. Jejich mise byli neefektivní a účinnky Stingerů se staly vchodným tématem pro propagandu.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1851 Verze : 0
PAKISTAN
Afghanistan Civil War


NAME VICTORIES


Mahmood, Khalid 4
Qadri, A. Hameed 2
Bokhari, Athar Iman 1 (+1)
Badar-ul-Islam 1
Khattak, Muhammad Abbas 1
Razzaq, Abdul 1
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1857 Verze : 0
SOVIET UNION


War of Attrition 1969-1970
NAME VICTORIES AIRFORCE


Salmikov, 1 (+1 Dam.) EAF
Coi, O. 1 (+2 Unc.) EAF
Koročjuk, K. 0 (+1 Prob.) EAF
Ivlev 0 (+1 Dam.) EAFAfghanistan Civil War


NAME VICTORIES AIRFORCE


Astachov, Vladimír 1 VVS SSSR
Gavrilov, Boris 1 VVS SSSRDam. ... damaged
Prob. ... probable
Unc. ... unconfirmed
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1858 Verze : 0
VIETNAM
War In Vietnam


NAME VICTORIES


Nguyen Toon 13
Nguyen Van Coc 9
Pham Thanh Ngan 8
Nguyen Hong Nhi 8
Nguyen Hong Nhi 8
Mai Van Cuong 8
Nguyen Van Bay 7
Dang Ngoc Ngu 7 (6)
Vu Ngoc Dinh 6
Nguyen Tiem Sam 6
Nguyen Nhat Chieu 6
Nguyen Ngoc Do 6
Nguyen Doc Soat 6
Nguyen Dang Kinh 6
Nguyen Ba Dich 6
Luu Huy Chao 6 (8)
Le Thanh Dao (Le Thanh Do) 6
Le Hai 6 (5)
Vo Van Man 5
Phan Van Tuc 5
Pham Ngoc Loan 5
Nguyen Van Nghia 5 (6)
Nguyen The Hon 5
Ngo Duc Hai 5
Kyong Hai 5
Hoang Van Ky 5
Guen Doc 5
Cao Thanh Tinh 5Do Van Lanh 4
Dong Van Song 4
Phan Thanh Trung 3
Le Trong Huyen 3
Ha Bon 3
Duong Truong Tan 3
Tran Huyen 2
Tran Hahn 2
Pham Phu Thai 2
Pham Ngoc Lan 2
Pham Hung Son 2
Nguyen Van Phong (Le Van Phong) 2
Nguyen Van Minh 2
Nguyen Hong Son (Nguyen Hung Son) 2
Nguyen Hong Diep 2
Ngo Duy Thu 2
Mai Duc Toai 2
Lam Van Lich 2
Ho Van Quy 2
Ha Vinh Thanh 2
Vu Xuan Thieu 1
Vu Duc Hop 1
Vu Dinh Rang 1
Truong Ton 1
Tran Van Phuong 1
Tran Ngoc Xiu 1
Phan Thanh Tai 1
Phan Dinh Tuan 1
Pham Tuam 1
Nguyen Van Tho 1
Nguyen Van Ba 1
Nguyen Phi Hung 1
Nguyen Ngoc Tiep 1
Nguyen Manh Tung 1
Nguyen Huu Tao 1
Nguyen Huu Diet 1
Nguyen Duc Thuan 1
Nguyen Duc Nhu 1
Nguyen Dinh Phuc 1
Nguyen Bien 1
Ngo Van Phu 1
Ngo Doan Hung 1
Luong Duc Truong 1
Le Tron Long 1
Le Minh Huan 1
Hoang Quoc Dung 1
Ha Van Chuc 1
Han Vinh Tuong 1
Dinh Ton 1
Bui Van Suu 1
Bui Thanh Liem 1
Bui Duc Nhu 1


unknown 49
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1859 Verze : 0
SOVIET UNION
Vietnam War


NAME VICTORIES AIRFORCE


Ščbakov, Vadim Petrovič 6 NVAF
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1860 Verze : 0
Esa USA


UNITED STATES OF AMERICA
War In Vietnam


NAME VICTORIES UNIT AIRFORCE


DeBellevue, Charles B. 6 WSO 555TFS/432TRW USAF 9. 9. 1972 4.
Cunningham, Randolph H. 5 AC VF-96 USN 10. 5. 1972 1.-2.
Driscoll, William P. 5 WSO VF-96 USN 10. 5. 1972 1.-2.
Feinstein, Jeffrey S. 5 WSO 13TFS/432TRW USAF 13.10. 1972 5.
Ritchie, Richard S. 5 AC 555TFS/432TRW USAF 28. 8. 1972
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1873 Verze : 0

Citace - to fridrich :

Stingery jsou jistě vysoce výkonné plřs, na discovery běžel svého času dokument Války v míru, nebo tak nějak a kokrétní díl se věnoval válce v Afgánistánu. Mluvilo se tam i o použití Stingegerů. Osoba, která tam podávala nějakou "expertýzu" konstatovala,že počty sestřelů za použití Stingerů byly dosti nadhodnocené a vlivem nedokonalé obsluhy, údržby atd. tyto zbraně nebyly až tak efektivní. Dokonce hovořil i o taktice sestřelů Mi-24 pomocí odstřelovačů, pálících na piloty ze svahu údolí . je pravdou, že pomocí plřs sestřelili Afgáci nějaké dopr. stroje v Kábulu a že jejich nasazení mělo psychologický efekt. Rusové začali útočit ze středních výšek = malá přesnost bombardováníNa Discovery jsem viděl vyprávění nějakého veterána (pilota VVS, který měl tuším obě protézy na nohou). Myslím, že těch dílů bylo více. Jeden díl patřil problematice použití Stingerů proti Mi-24 a byly tam záběry konkrétních sestřelů.
Bohužel tento díl jsem pouze shlédl (nemám ho zadokumentovaný). Pak další díl byl věnovaný Su-25. Zde opět vyprávěl tentýž veterán a jim jsem stačil natočit na video.


Touto cestou bych chtěl s dovolením požádat případného vlastníka, který má natočen na videu díl s Mi-24 v Afghánistánu 1979/1989, zda by mně mohl udělat kopii (rád zaplatím, případně vyměním ap.)
Děkuji za pochopení.


P.S. Jinak Stingerem byl sestřelen po startu z kábulského letiště i jeden An-22 Antej (co do počtu ztrát se jednalo o největší katastrofu ve vojenském dopravním letectvu vůbec).
Kontakt e-mail: jiri.fs@seznam.cz


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1882 Verze : 0
Jinak při incidentu u pákistánské hranice byl F 16 sestřelen Suchoj Su-25, který pilotoval zástupce velitele VVS OKSVA p-k Ruckoj (HSS). Těsně po zásahu Sidewindrem se stačil ještě katapultovat, padl do pákistánského zajetí, ze kterého byl po několika dnech propuštěn.
Byl to v podstatě jediný oficiální sestřel, který Pákistánci přiznali. Jinak těch konfliktů mezi ruskými a pákistánskými piloty byla celá řada. Převážně se uvádělo, že jejich aktéry namístu ruských pilotů byli letci afghánští.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#1887 Verze : 0

Citace - JUTON :

Má někdo informace o použití prostředků PVO v této válce.Omlouvám se, mám se jednat o prostředky PVO používané ve Vietnamu, anebo Afghánistánu?


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#2776 Verze : 0
Ale obecně si myslím že pokud by pro leteckou ofenzívu američanů neplatila politická omezení co se týče cílů v severním Vietnamu tak mohly je srazit na kolena buď úplně nebo natolik že by to ochromilo jejich podporu záškodnickým akcím v Jižním Vietnamu a bez logistické základny by Vietkong zašel na úbytě.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#3782 Verze : 0
S tim souhlasim, ztraty nebyly tak dramaticke, aby to ofenzivu zastavilo, na rozdil od nekonecne nerozhodnosti politiku ...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#3784 Verze : 0
Co se tyce Valek v miru, tak bych je snad mel mit natocene (ale ze Spektra). Takze napiste cislo dilu, ja se podivam, zda to mam. Ovsem nemam dve videa...


Jinak nasazeni vrtulniku - duvera MG v jeho schopnosti je ponekud nadsazena. Jednak v neprehlednem terenu (lesy, rokle apod.) se lze pomerne dobre schovat. Napriklad Stinger nese jeden vojak na rameni, takze ten se schova bez problemu. Zamirit na vrtulnik, ktery je obvykle pomalejsi nez proletavajici letadlo je snazsi. Krome toho - Americane asi spravne odhadli, ze by navic pro vrtulniky nemeli az tolik cilu, aby se jim vyplatilo je (vrtulniky) riskovat.


Co se tyce navrhovane taktiky - takova taktika je asi napadla take (nejsou to blbci), stejne jako rada dalsich, prece jenom se tim zivi. Jejich vyhodnoceni situace (a nenasazeni vrtulniku) bych povazoval za logicke. Asi k tomu duvody meli.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#7079 Verze : 0

Citace - snake :

Co se tyce Valek v miru, tak bych je snad mel mit natocene (ale ze Spektra). Takze napiste cislo dilu, ja se podivam, zda to mam. Ovsem nemam dve videa...Bohužel si na bližší indentifikaci dílu, ve kterém byly dokumentární záběry sestřelů helikoptér Mi-24 pomocí Stingerů nevzpomenu.
Dokumentární záběry z bojiště byly doprovázeny vyprávěním ruského pilota v modré slavnostní uniformě, kde několikrát byly opakovány záběry na obě jeho protézy nohou.
Kdyby se to podařilo nalézt byl bych nesmírně vděčný. Další problém dvou videí bychom snad nějak společně rozumně vyřešili.
Děkuji


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#7476 Verze : 0
to Fridrich: Po urcitem hledani jsem znovu nasel toto forum, abych te mohl znovu zkontaktovat co se tyce tech Valek v miru. Z toho co jsi psal by mozna mohlo jit o jinou serii nez Valky, ale kterou snad mam taky. Kazdopadne mi ted nech nejaky cas, abych se po tom podival. Pak se ozvu. Jinak v Redakce-informace - videoteka je seznam mych natocenych dokumentu...
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#10051 Verze : 0
To snake


Díky moc za ochotu. Kdyby jsi prosímtě na ten dokument o nasazení Stingerů v Afghánistánu narazil, tak mi dej kdyžtak vědět prostřednictvím osobní zprávy.
Znovu si vybavuji, že ten dokument šel asi na kanálu Discovery v době, kdy jsem neměl video a bylo to ještě předtím, než došlo k událostem z 11. září.
Kdyby jsi to našel, bylo by to bezva.


Děkuji


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#10052 Verze : 0
To Fridrich


Tak ten dokument jsem po projiti asi 10 kazet nasel - navzdory ponekud rozporuplnemu popisu. Nejedna se totiz o Valky v miru, ale o Wings. Navic sice nemam k dispozici datumy natoceni, ale mam dojem, ze to nebyl dil jdouci pred Su-25 (to mam taky). Je to specialni dil o Mi-24, zacina jeho pouzitim u americkych vycvikovych jednotek, potom je Afghanistan a sestrely Stingery (asi 3). Vyborna vec, takze jsem zvedav na tvou nesmirnou vdecnost... Zkontaktuj me mailem (t.berka@seznam.cz), pokusim se jeste poslat ti osobni zpravu.


Jinak jsem Prazak, lze se nekde sejit....
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#10620 Verze : 0
To Snake: Děkuji uctivě za pátrací akci. Jen my, kteří stále něco hledáme můžeme docenit kolik úsilí a času to mnohdy stojí (někdy dokonce hledané se ani nenajde). Rád se ozvu Exclamation


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#10650 Verze : 0

Citace - snake :

Je sice mozne, ze je za nejefektivnejsi zbran povazovan, ale v praxi je to ponekud slozitejsi. Vrtulniky se mohou krasne predvadet na strelnici, jenomze v boji proti armade vyzbrojene alespon Stingery jsou prakticky zcela nepouzitelne - vzpomenme, jak Americane v Jugoslavii radsi Apache ani nenasadili (jenom prisli o par pri vycviku). To o necem svedci. Krome toho vrtulniky maji problemy v horach.


Jeste poznamka - jestli vrtulniky litaji protoze je zeme odpuzuje kvuli osklivosti, tak nevim jak jsou teda krasna letadla - kdyz maji dokonce jeste vetsi dostup...otazne je ci boli pre Apache aj dostupne nejake ciele v Kosove a juhoslavii...na druhej strane je nutne priznat, ze amici ani v nejakom kratkom case neratali so samostatnym posobenim vrtulnikov...ad1 skoro ziadne skusenosti tam a vtedy dislokovanych posadok s letmi v podobnom prostredi (preto ten vycvik),...ad2 vrtulniky amici pouzivaju na priamu podporu pozemnych vojsk, mozes argumentovat prvou vojnou v zalive, kde otvorili jedno z prvych radarovych okien v irackej PVO, ale to je skor vynimka, ktora bola uspesna skor vdaka momentu prekvapenia a neadekvatnou pripravenostou obsluhy radaroveho postavenia PVO...podla mna sa koncepie samostatneho vyhladavania a nicenia bodovych cielov na asymetrickom bojisku americania vzdali, ked zrusili projekt Comanche - co je skoda...Apache, Mi24, su podla mna prilis tazke a velke a hlucne...co im znemoznuje ziskat takticku vyhodu momentu prekvapenia
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#60326 Verze : 0

Citace - Admin :

Hec Very Happy, a ja ho mam nafoceny kolem skrz naskrz, hec Very Happy, a hladil jsem ho po kridle, hec Very Happy

Hele Admine, a jsou fotky někde k vidění Confused:
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#60333 Verze : 0
Je to fakt zaujamve... Skoda ze tu nikto nespomenul Vietnam. Cital niekto Lovcov lebek a Lovcov zabijakov od Matta Brananna? Vcelku dobre tam opisuju taktiku vrtulnikoveho boja vo Vietname. Kazda vojna ma svoje symboly, symbolom te vietnamskej bude urcite Bell UH-1 "Iroqes". Zaujmave je ze pocas bojov bolo zostrelenych a znicenych okolo 2500 vrtulnikov. Islo sice o vrtulniky 1. a 2. generacie, upravene civilne verzie, ale aspon vysvitlo kade sa bude uberat vyvoj vojenskych vrtulnikov vid. Cobra - improvizovane dieta Vietnamskej vojny. Vznikol koncept vzdusnej kavalerie - 1st CAVALRY (AIRMOBILE)... jeden z hasicskych zborov patriacich pod USARMY disponujuci okolo 440 vrtulnikmi a lietadlami. Urcite by sa dalo viac napisat... ale urcite ma niekto mudrejsi este doplni Wink
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#88274 Verze : 0
Nejradši mám UH-1BELL...Je to můj nejoblíbenější stroj...Pokaždé, když vidim přelétat upravenou policejní verzi nad naším sídlištěm, tak málem brečim radostí... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#102550 Verze : 0
Ahoj...koukám, že se to tu moc nehlo od mé poslední návštěvy. Very Happy Taky se mi libi OH-6 označovaný jako LOH (light observation helicopter), velmi hojně použíný mou milovanou 1.Jízdní....
Hele koukněte se na moje téma "Odstřelovači USMC ve vietnamu" moc prosím... Chtěl bych si pokecat s nějakým fandou této profese.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#106508 Verze : 0
Opravte mě jestli se pletu tak měli na začátku konfliktu Vietnamci jednak málo letadel a povětšinou to byly Mig-15 - nevíte něco o jejich nasazení?


A také by mě zajímalo nasazení vrtulníků ze strany Severního Vietnamu (pokud k nějakému došlo).
Rovněž by mě taky zajímalo zda a případně kdy došlo k nasazení Mig-23?
A ještě jedna otázečka Smile - jak na tom bylo letectvo Jižního Vietnamu?
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#106517 Verze : 0
Severovietnamci zpočátku měli pouzr MiG-17F, případně čínské J-5. Později dostali čínské J-6 (MiG-19) a sovětské MiG-21. Z vrtulníků vím o Mi-4 a Mi-6.


Jihovietnamci měli F-5E Tiger (jeden z nich je ve Kbelích), A-1 Skyraider, T-28 Trojan a A-37 Dragonfly, z vrtulníků UH-1 Huey.
Samozřejmě to nejsou všechny typy, ale jen ty nejvýznamnější. Počty si ani u jednoho nepamatuju.


MiGy-23 Vietnamci pokud vím nikdy neměli.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#106576 Verze : 0
Tango díky za informace.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#106596 Verze : 0
V nejakej knihe som čítal, že sVietnamčíci mali aj Mi-8, ale túto informáciu som už potom nikde nevidel.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#106689 Verze : 0

Citace - Capssman :

V nejakej knihe som čítal, že sVietnamčíci mali aj Mi-8, ale túto informáciu som už potom nikde nevidel.
Polská literatura "wietnam 1950-75 Wojna šmiglowcow" je tam fotografie Mi-6,kamufláž Mi-4"osobní stroj Ho Chi Minha" a v kapitole šmiglowce DRW zmínky o Mi -4,Mi-6,Mi-8 a Ka-25
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#120937 Verze : 0

Citace - ján kováč :

že vraj to bola prvá vojna v ktorej sa používali vrtulníkyBlbosť, spomeň na MASH a v akej vojne sa odohráva. V Kórey lietali jedna radosť Bell H-13.
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#120953 Verze : 0
Zajímají mne Americké ztráty na letadlech. Podle dokumentu Stíhači v boji Vietnamci sestřelili 40 amerických letounů zatímco Američané asi 100 vietnamských letadel z celkového počtu 160. Podel jiného dokumentu BBC měli Vietnamci sestřelit jen z letounů PhantomII F4C cca 500 ks tj. prakticky celá jejich produkce. Jak je to tedy doopravdy ? Jsou někde seriozní statistiky ?
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#323641 Verze : 0
takove cislo je nesmysl, statistiky ti dohledam ... ztraty americkych letadel se menily v pomeru vuci ztracenim vietnamskym zpocatku valky z pomeru 1:6 k vyrovnanejsimu pomeru 1:1 a obcas i v nepomer 1:2 ke konci valky tak, jak rostl pocet a obmenovala se letadla severovietnamcu a take rostla zkusenost pozemniho navadeni, spolu s nekolika nedobrymi rozhodnutimi americkeho letectva (neinstalace kulometu/kanonu do novejsich typu letadel bylo jedna z nich). Nejvetsi podil na sestrelenych letadlech ma ale severovietnamska protiletadlova obrana ... statistiky nekde mam, najdu a dodam Smile
URL : https://www.valka.cz/Letadla-a-vrtulniky-vietnamskeho-konfliktu-t48#323661 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více