Main Menu
User Menu

Leopold I.

Leopold I of Belgium

     
Příjmení:
Surname:
Leopold I.
Jméno:
Given Name:
Belgický
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
-
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
král, kníže Sasko-Coburský a Gothajský
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
16.12.1790 Coburg, Bavorsko
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
10.12.1865 Laken, Belgie
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
1. král Belgie
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
zakladatel belgické linie sasko-cobursko-gothajské dynastie
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Leopold_I._Belgický
https://en.wikipedia.org/wiki/Leopold_I_of_Belgium
URL : https://www.valka.cz/Leopold-I-t25289#92533Verze : 0
Leopold I., první belgický král, se narodil 16. prosince 1790 na hradě Ehrenburgu v bavorském Coburgu. Dostal jméno Georges Chrétien Frédéric (ve francouzštině). Byl nejmladším synem Francise Fredericka a Augusty Reuss-Ebersdorf.


Roku 1795 (jako dítě) byl jmenován plukovníkem Izmailovského královského regimentu v Rusku. O sedm let později se stal generálem. Když vévodství Saské-Coburgské bylo obsazeno Napoleonovými vojsky, odjel do Paříže, kde mu Napoleon nabídl funkci pobočníka, ale Leopold ji odmítl. Bojoval proti Napoleonovi a roku 1815 se stal polním maršálem. 2. května 1816 si vzal princeznu Charlotte Augustu, jediné manželské dítě pozdějšího anglického krále George IV. 5. listopadu 1817 porodila mrtvé dítě, sama zemřela následující den. Poté sloužil jako hlavní poradce své neteři, královně Viktorii.


Roku 1830 mu byla nabídnuta řecká koruna, ale on ji odmítl. Poté co Belgie vyhlásila nezávislost na Nizozemí (4. října 1830), Belgický národní kongres nabídl Leopoldovi stát se králem nového státu. Přijal a stal se Králem Belgičanů (26. června 1831). Korunovace proběhla v královském paláci v Bruselu 21. července 1831. Tento den je belgickým státním svátkem. O méně než dva týdny později, 2. srpna, Nizozemí napadlo Belgii. Potyčky pokračovaly po dlouhých osm let, až roku 1839 obě země podepsaly dohodu uznávající belgickou samostatnost.


9. srpna 1832 si Leopold vzal princeznu Louisu-Marii Thérésu Charlottu Isabelle d´Orléans. Měli spolu 4 děti. S otevřením železniční dráhy mezi Bruselem a Mechelen 5. května 1835 se velký sen krále Leopolda - postavit první železnici v kontinentální Evropě - stal realitou. V roce 1840 domluvil Leopold sňatek své neteře královny Viktorie s jeho synovcem princem Albertem.


Leopold se snažil upravit zákony o ženské a dětské práci, ale Belgie na to ještě nebyla připravena. Psal se rok 1842. Během vlny revolucí, které procházely celou Evropou, si Belgie zachovala neutralitu, hlavně díky Leopoldovým diplomatickým krokům.


10. prosince 1865 (šest dní před 75. narozeninami) král umírá v Laeken a je pohřben v královské hrobce na místním hřbitově.


zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Leopold_I_of_Belgium
URL : https://www.valka.cz/Leopold-I-t25289#102279Verze : 1