Kříž východní Karelské šíje

Eastern Karelian Isthmus Cross
Itä-kannaksen Risti
Eastern Karelian Isthmus Cross
Itä-kannaksen Risti




Kříž byl založen později (některé prameny uváději až padesátá léta) po ukončení tak zvané „Pokračovací války 1941-1944“ - (Válka proti SSSR). Byl určen jako čestné a pamětní vyznamenání pro příslušníky 15. divize a dále 19. brigády finské armády. Tyto jednotky bojovaly statečně na východním cípu Karelské šíje. Bránily území, které Finové museli v roce 1940 odstoupit Sovětskému svazu. Bojovali tedy „ Za svoji vlast“. Bez nadsázky či zbytečného patosu je nutno ocenit statečný postoj nejen finských vojáků, ale i dalších pomocných jednotek, sem především řadíme zdravotní personál finského Červeného kříže, ale i organizaci mladých dívek a žen (Lotty).


Popis kříže:
Vlastní pamětní kříž využívá stávající podoby Finského řádu „Kříže Svobody“, tedy jde o kříž, který je typický právě pro uvedený řád (viz obrázek), kdy se na kříži nachází i takzvaná finská svastika. Vlastní kříž je koncipován tak, že tvoří kříž typický pro řád Sv. Ondřeje. Na středu kříže je vložená cihlová zeď a nahý meč evropského typu. Meč zároveň ve své horní části tvoří i závěs s kroužkem pro upevnění na stuhu. Symbolika kříže je jasna a vypovídající. Armáda stojí v linii fronty, která je pevností a zároveň je připravena zasadit úder nepříteli.


Na zadní straně kříže se nachází nápis:
ITÄ KÁNNAS 1941 – 1944


Poznámka:
Vyskytují se kříže,kterou jsou v jednotné barvě železa či ocele. Zároveň se ve sbírkách nacházejí i privátní dekorace, kde je kříž tmavý, v barvě železa, svastika je však ve stříbrné barvě a meč je proveden v barvě zlaté.


Literatura:
Taras D. A.: Válečné vyznamenání spojenců Německa v 2. světové válce. Minsk 2003.
Linna Väinö: Neznámý voják.
Eloise Englová, Lauri Paananen: Zimní válka (Jota 1996).


Editace 16.10.2009 Hanyz
Kříž východní Karelské šíje - Tvar kříže je totožný s vyznamenáním.

Tvar kříže je totožný s vyznamenáním.
URL : https://www.valka.cz/Kriz-vychodni-Karelske-sije-t214091#322424 Verze : 1
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více