Kříž Jeruzalemských poutníků

Silbernes Pilgerkreuz von Jeruzalem
     
Název:
Name:
Kříž Jeruzalemských poutníků -
Název v originále:
Original Name:
-
Datum vzniku:
Date of Establishment:
02.05.1901
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Struktura:
Structure:
Kříž se člení do tří stupňů:
- zlatý kříž
- stříbrný kříž
- bronzový kříž
-
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
Věra a Miroslav Hrochovi: Křižáci ve Svaté zemi
Milan M.Buben: Encyklopedie řádů a kongregací v Českých zemích
Josef Dolejší: Duch smaragdového kříže


URL : https://www.valka.cz/Kriz-Jeruzalemskych-poutniku-t81777#411027 Verze : 0
V numismatických a faleristických sbírkách se dosti často nachází tento kříž,který je mnohdy ražen v bronzu, ale i ve stříbře a zcela vzácně i ve zlatě(zlacené stříbro). Kříž je zajímavý svoji stavbou i historii. Mnozí faleristé se tento kříž snaží přiřadit k řádům Vatikánů a jeho soustavě záslužných řádů a vyznamenání.


Kříž byl založen papežem Lvem XIII s určením pro zbožné křesťany,kteří navštívili Svatá místa především však Jeruzalem.Papež dokonce vydal dne 2.května 1901 dekret o zřízení této pamětní dekorace.V zakládací listě je vyzvednut význam pouti křesťanů do Palestíny,hovoří o námaze a nebezpečí a odkazuje se na historii křížáckých válek a bojů v oblasti Palestiny a Jeruzaléma , památek na život a zázraky Krista a na vlastní Svatý hrob.


Popis kříže:


Avers: Nápis LEO XIII CREAVIT ANNO MCM ( Založil Leo XIII roku 1900)Na ramenech kříže jsou vyryté biblické výjevy z evangelia( Zvěstování,narození Krista.Křest Páně,Poslední večeře Páně). Na konci ramen je opět opis: AMOR CHRISTI CRUCIFIXI TRAXITNOS ( Láska ke Kristu ukřižovanému přivedl nás)


Revers:Na středu kříže je vyryto v medailonu Vzkříšení Páně. Na ramenech kříže pak vyobrazení z Křížové cesty: Kristus na hoře Olivetské,Bičování Trním ke korunování a Korunování trnovou korunou.Okraje kříže nesou nípis: SIGNUM SACRIITINERIS HIEROSOL ( Znak svaté pouti do Jeruzaléma)


Kříž byl předávám po ukončené poutě v Jeruzáemě a bylo příhlednuto k zásluhám o církev, společenskému postavení a funkci ve vedení výpravy do Svaté země.Pokud někdo vykonal nejméně dvě svaté pouti, mohl obdržet ihned kříž stříbrný. Pokud byl kříž udělován skupině poutníků, dělo se tak slavnostním způsobem.Každý poutník však také musel složit poplatek a to 10 švýcarských franků na údržbu svatých míst. Náklady na zhotovení kříže nebyly malé:


Zlatý kříž 150 franků
Stříbrný kříž 25 franků
Bronzový kříž 15 franků


Papežské svolení povolovalo nošení kříže jen při církevních slavnostech, mších a poutích,případně při audienci u papeže, což se však mnoho nedodržovalo a vidíme dekorované občany i při jiných,převážně společenských akcích.Dekret tedy byl vydán 2.května 1901,Podepsal jej kardinál Ledochowski a Aloisius Veccela. Mimo jiné dekret měl pětiletou zpětnou platnost a tak i poutníci z roku 1896 mohli tento kříž obdržet. Časem se ustálila i tradice, udělit stříbrný kříž již při první návštěvě Svatých míst,ale jen v případě kěnží a kléru


Vyobrazený stříbrný kříž je puncovaný, pochází ze soukromé sbírky.


Literatura:
Věra a Miroslav Hrochovi: Křižáci ve Svaté zemi
Milan M.Buben: Encyklopedie řádů a kongregací v Českých zemích
Josef Dolejší: Duch smaragdového kříže
Kříž Jeruzalemských poutníků - Bronzová varianta kříže

Bronzová varianta kříže
URL : https://www.valka.cz/Kriz-Jeruzalemskych-poutniku-t81777#299900 Verze : 0
II - F - 6 Odznak svaté pouti jeruzalémské
(Signum sacri itineris hierosolymitani)

Pavel NEJEDLO

Tato dekorace, která je známa pod obecným názvem "Poutnický kříž" nebo "Kříž poutníků do Jeruzaléma ", byla založena papežem Lvem XIII. v roce 1900, zakládací dekret kongregace (Dec. S.C.P.F.) je však datován až 2. května 1901. Odznak byl udělován těm katolickým poutníkům, kteří ve zbožné víře podnikli pouť do Svaté země a předložili certifikát od svého farnostního duchovního správce o dobrém a morálním křesťanském životě. Odznak pak sloužil jako potvrzení a suvenýr této pouti. Byl udělován ve třech třídách :

1. třída: Zlatý kříž - za tři vykonané poutě
2. třída: Stříbrný kříž - za dvě vykonané poutě
3. třída: Bronzový kříž - za jednu vykonanou pouť

Odznaky uděloval papežem zplnomocněný kněz - Strážce Svaté země. Příjemce dekorace musel dekoraci a udělovací diplom uhradit a navíc musel ještě věnovat finanční dar, minimálně dva dolary, na údržbu Svatých míst. Strážce Svaté země byl povinen každoročně informovat Propagandu (správní oddělení ve Vatikánu) o počtu udělených dekorací a výši vybraných finančních příspěvků. Papežskou konstitucí z 8. července 1977 bylo udělování Odznaku svaté pouti jeruzalémské zrušeno. Každý, kdo toto vyznamenání získal do r. 1977, ho však může nosit v jakémkoliv vykonávaném úřadu Rytířského řádu Svatého hrobu, v přítomnosti Svatého otce, při procesích a jiných církevních slavnostech.

Existují dvě vydání Odznaku svaté pouti jeruzalémské:

A - původní vydání z roku 1901, kříž o rozměrech 42 x 42 mm
B - pozdější vydání, kříž o rozměrech 33 x 33, ale i 34 x 34 mm

Avers :

Odznakem je tak zvaný jeruzalémský kříž, na jehož střed je položen kruhový medailon s poprsím papeže Lva XIII ., zobrazeným z levé strany, a opisem : LEO XIII P. M. CREAVIT. ANNO. MCM - (Lev XIII., Nejvyšší velekněz, ustanovil roku 1900). Na ramenech kříže jsou malé kruhové medailonky s výjevy, které zobrazují : "Zvěstování", "Zrození", "Křest" a "Poslední večeři" Krista.


V obdélníčcích příčných zakončení ramen kříže jsou jednotlivá slova hesla : CHRISTI AMOR CRUCIFIXI TRAXIT NOS (Láska Krista ukřižovaného přivedla nás).

Revers :

Motivem centrálního medailonu je "Zmrtvýchvstání" Krista. Medailonky na jednotlivých ramenech kříže představují "Modlitbu Ježíšovu v Getsemanské zahradě", "Spoutání", "Korunovaci trnovou korunou" a "Ukřižování" Krista. Obdélníky příčných zakončení kříže nesou jednotlivá slova názvu odznaku : SIGNVM SACRI ITINERIS HIEROSOL. (Odznak svaté pouti jeruzalémské). Obrazy ze života Krista mají připomínat místa : Nazaret, Betlém, Jordán, síň Poslední večeře, Křížová zastavení, Golgotu a Svatý hrob.

Závěs :
Kolmé ouško se závěsným kruhem.

Stuha :
Průvlečná nebo trojúhelníková, červená se čtyřmi úzkými modrými proužky a s bílými pruhy okrajovými, které jsou uprostřed proťaty úzkým proužkem žlutým. Složení barev : bílá-žlutá-bílá-červená-modrá-červená-modrá-červená-modrá-červená-modrá-červená-bílá-žlutá-bílá.

A - u původního vydání z roku 1901 je stuha 38 až 39 mm široká
B - u pozdějšího vydání je stuha široká 22 mm v poměru barev :
1,5 : 1 : 1,5 : 2 : 1 : 2 : 1 : 2 : 1 : 2 : 1 : 2 : 1,5 : 1 : 1,5 mm.
U tohoto vydání je vždy součástí stuhy 30 mm dlouhá a 4 mm široká kovová lišta, zhotovená ze stejného kovu jako příslušná dekorace. Plocha lišty nese nápis : JERUSALEM.

Spodní okraj lišty je opatřen 3 mm širokým a 30 mm dlouhým plochým ouškem pro za-věšení průvlečné stuhy. Je-li dekorace udělena na stuze trojúhelníkové, lišta je připevněna na stuze jako spona. Rubní strana lišty je opatřena jehlicí se zámkovým jištěním.

Poznámka :

Přesto, že bylo udělování Odznaku papežskou konstitucí v roce 1977 oficiálně zrušeno, je Odznak poutníkům udělován dodnes.

A - vydání z r. 1901

A - a) Zlatý odznak - celozlatý *
A - b) Zlatý odznak - stříbrný pozlacený
A - c) Zlatý odznak - bronzový pozlacený
A - d) Stříbrný odznak
A - e) Bronzový odznak


B - vydání pozdější

B - a) Zlatý odznak - celozlatý
B - b) Zlatý odznak - stříbrný pozlacený
B - c) Zlatý odznak - bronzový pozlacený
B - d) Stříbrný odznak
B - e) Bronzový odznak


* Vyobrazený exemplář odznaku a osobní identifikační stříbrný medailon pochází z pozůstalosti irského kněze, reverenda J. Cannon Cottera, archidiákona v Blackrocku v roce 1905.


Literatura : Základní literatura je uvedena v úvodním článku
URL : https://www.valka.cz/Kriz-Jeruzalemskych-poutniku-t81777#343133 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více