Main Menu
User Menu

Kravčenko, Grigorij Pantělejevič

Grigoriy Panteleyevich Kravchenko

Grigorij Pantelejevič Kravčenko

Григорий Пантелеевич Кравченко

     
Příjmení:
Surname:
Kravčenko
Jméno:
Given Name:
Grigorij Pantelejevič
Jméno v originále:
Original Name:
Григорий Пантелеевич Кравченко
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálporučík letectva
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
10.10.1912 Golubovka /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
23.02.1943 Sinjavino /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- veliteľ 11. zmiešanej leteckej divízie
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- jeden z dvojice prvých dvojnásobných Hrdinov Sovietskeho zväzu (spoločne s majorom S. I. Gricevecom
- stíhacie eso (6 samostatných zostrelov + 9 v skupine)
- padol vo vzdušnom boji
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Быков, М. Ю.: Все асы Сталина 1936–1953 гг., Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0712-3
https://airaces.narod.ru/china/kravchnk.htm
www.perunica.ru
https://www.youtube.com/watch?v=PH-NyZjS9LM
URL : https://www.valka.cz/Kravcenko-Grigorij-Pantelejevic-t9474#584965Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Kravčenko
Jméno:
Given Name:
Grigorij Pantelejevič
Jméno v originále:
Original Name:
Григорий Пантелеевич Кравченко
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
20.03.1936 poručík
19.02.1938 nadporučík
26.09.1938 major
29.11.1939 plukovník
01.02.1940 brigádny veliteľ
11.04.1940 divízny veliteľ
04.06.1940 generálporučík letectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
22.06.1941-12.11.1941 Velitel : 11. smíšená letecká divize
DD.03.1942-DD.05.1942 Velitel : 8. úderná letecká skupina

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

25.05.1936

Řád znaku cti /1935-1936/
Order of Badge of Honour /1935-1936/
Орден Знак Почёта
-

14.11.1938

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

22.02.1939

Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
-

22.02.1939

Leninův řád /1936-1943/
Order of Lenin /1936-1943/
Opден Ленина
-

29.08.1939

Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
-

19.01.1940

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

22.02.1943

Řád vlastenecké války 2. stupně /1942-1943/
Order of the Patriotic War, 2nd Class /1942-1943/
Орден Отечественной войны 2-й степени
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Быков, М. Ю.: Все асы Сталина 1936–1953 гг., Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0712-3
https://airaces.narod.ru/china/kravchnk.htm
www.perunica.ru
https://www.youtube.com/watch?v=PH-NyZjS9LM
URL : https://www.valka.cz/Kravcenko-Grigorij-Pantelejevic-t9474#584969Verze : 0
MOD

major Grigorij Pantělejevič Kravčenko



(1912 - 1943)

Dvojnásobný Hrdina Sovětského svazu

Narodil se 12. října 1912 ve vesnici Golubovka v Dněpropetrovském kraji (ukrajinské národnosti). V průběhu roku 1931 nastoupil do Kačinské vojenské letecké školy. Po jejím absolvování v roce 1932 se v této škole stal leteckým instruktorem. V roce 1938 - 1940 se na Chalchyn-golu účastnil bojů s Japonci, kdy velel stíhacímu leteckému pluku.

K 22. únoru 1939 v hodnosti major byl vyznamenán titulem Hrdiny Sovětského svazu poprvé a záhy, k 29. srpnu 1939 podruhé!

V průběhu rusko-finské „zimní války“ velel zvláštní letecké skupině. V červnu 1940 mu byla udělena hodnost geněral-lejtěnant aviaciji a stal se velitelem VVS Pobaltského zvláštního vojenského okruhu. V roce 1941 absolvoval kursy velitelského stavu při Vojenské akademii generálního štábu.

Na počátku války s Německem působil ve funkci velitele 64.IAD na úseku Brjanského frontu, později se stal velitelem 11. smíšené letecké divise, poté 3.VA a úderné skupiny letectva SVG. Od června 1942 velel 215.IAD. Osobně velel letovým skupinám, což se mu 23. února 1943 stalo osudným. V leteckém boji byl sestřelen a zahynul.

Kromě dvou Zlatých hvězd HSS byl vyznamenán dvakrát Řádem Lenina, dvakrát Řádem rudého praporu, Řádem Vlastenecké války II.stupně, Řádem Znak cti, medailemi a zahraničními vyznamenáními.

https://airaces.narod.ru/china/kravchnk.htm
URL : https://www.valka.cz/Kravcenko-Grigorij-Pantelejevic-t9474#27710Verze : 4