Main Menu
User Menu

Kotik, Valentin Alexandrovič

Valentin (Valja) A. Kotik - partyzánský rozvědčík


(1930 – 1944)Hrdina Sovětského svazu – „pioněr“


Valja, jak mu říkali, se narodil 11. února 1930 na Ukrajině ve vsi Chmelovka u Šepetovky. V Šepetovce chodil do školy a stal se vůdcem místní party kluků, kteří rozhodně nepařili mezi vzorné "pioněry".


Poté, co byla za války Šepetovka obsazena Němci, rozhodl se Valja s partou svých vrstevníků založit odbojovou skupinu. Chlapci se vyzbrojili vším, co nalezli na bojištích v okolí města a navázali styk s partyzány v lese, pro které pak sháněli důležité informace o činnosti okupantů ve městě. Když do Šepetovky přijel velitel trestné protipartyzánské jednotky, Valja ho sledoval a v příhodném okamžiku vhodil do jeho vozu ruční granát. Následovaly tvrdé represe proti civilistům ve městě a chlapec společně s matkou a bratrem utekli do lesa k partyzánům. V oddílu, kde se stal rozvědčíkem a minérem, si za účast na likvidaci šesti německých vlaků s vojenskou technikou vysloužil Řád Vlastenecké války 1. stupně a udělení medaile Partyzán Vlastenecké války 2. stupně. Valentin Kotik zahynul v bojích při osvobozování města Izjaslavi 17. února 1944.


V roce 1958 mu byl udělen titul Hrdina Sovětského svazu im memoriam. V Moskvě a v Šepetovce stojí památníky s jeho jménem a na jeho počest byla pojmenována jedna z lodí ruské obchodní flotily.
Kotik, Valentin Alexandrovič - Třináctiletý rozvědčík V. A. Kotik na propagandistickém obrázku

Třináctiletý rozvědčík V. A. Kotik na propagandistickém obrázku
URL : https://www.valka.cz/Kotik-Valentin-Alexandrovic-t31683#114234Verze : 0