Main Menu
User Menu

Kostoľany nad Hornádom

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Kostoľany nad Hornádom
Originální název:
Original Name:
Kostoľany nad Hornádom
Další názvy:
Other Names:
(1423) Zenthestwan, (1555) Zent _Istwan alias Costelanka, (1558) Costelan, (1560) Costellani, (1773) Koszelany, (1808) Kostelany, (1927) Kostoľany nad Hornádom; maďarsky Hernádszentistvan.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°47'48.88"N 21°14'26.89"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1423
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímskokatolícky gotický z roku 1480, prestavaný na rokokovo-klasicistický v roku 1774
Pomník padlým v druhej svetovej vojne
Vodný mlyn z 18. stor.
Budova školy z roku 1889
Budova bývalej stanice a bývalý strážny domček Košicko-Bohumínskej železnice
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodáčka Matylda Pálfyová – Mareková (11.3.1912–23.9.1944) – strieborná olympijská medailistka v gymnastike družstiev za ČSR z roku 1936 v Berlíne
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1960 došlo k zlúčeniu pôvodne samostatných obcí Kostoľany nad Hornádom, Malá Vieska a Tepličany do spoločnej obce s umelo vytvoreným názvom Družstevná pri Hornáde. Od roku 2003 sa obec Kostoľany nad Hornádom osamostatnila. V obci je sírny prameň.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk, www.kostolany.sk
URL : https://www.valka.cz/Kostolany-nad-Hornadom-t123366#420426Verze : 0
MOD