Main Menu
User Menu

Kolesova, Elena Fjodorovna

Yelena Fodorovna Kolesova / Елена Фёдоровна Колесова

Elena F. Kolesova – velitelka ženského oddílu 1. rozvědné skupiny štábu Západního frontu


(1920 - 1942)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 8. června 1920 ve vsi Kolesovo u Jaroslavli v selské rodině. Studovala na moskevské střední pedagogické škole a po maturitě v roce 1939 nastoupila jako učitelka v Moskvě.


Když začala válka, vstouypila do Rudé armády, kde absolvovala kurzy diverzní a sabotážní činnosti. V říjnu 1941 byla přidělena do rozvědné skupiny štábu Západního frontu. S ním se jako velitelka ženského oddílu zúčastnila v lednu 1942 obrany vsi Kazary, při kterém prokázala smělost a statečnost. Ta byla oceněna udělením Řádu Rudého praporu od samotného předsedy prezidia Nejvyššího sovětu M. I. Kalinina v Kremlu.


V noci 1. května 1942 paraskupinu tvořenou 12 ženami pod jejím velením vysadilo letadlo v Borisovském okrese u Minska. Oddíl měl za úkol provádět útoky na komunikace nepřítele. Během své činnosti dívky vyhodily do vzduchu důležité železniční mosty, vykolejily několik německých vlaků s vojenskou technikou a pobily na tři desítky nepřátel. Polovina z nich však při těchto akcích přišla o život. Když se gestapu podařilo zjistit místo dislokace diverzní skupiny, odvedla Elena svůj oddíl hluboko do lesů. Německé velení poté vypsalo na hlavu Eleny Kolesové odměnu 30 tisíc říšských marek a posílili ochranu železnic.


11. září 1942 začala operace proti silně opevněné německé posádce ve vsi Vydrice. Elena Kolesova, která se jako jediná z oddílu žen této akce zúčastnila, byla smrtelně raněna. 21. listopadu 1944 jí byl im memoriam udělen titul Hrdina SSSR.


zdroj:
https://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=283
URL : https://www.valka.cz/Kolesova-Elena-Fjodorovna-t27248#97358Verze : 1