Main Menu
User Menu

Kniha Mobilizovaná čs. armáda 1938

Diskuse
Na stránkách FORTprintu sem si všiml, že vydali novou publikaci - jedná se o 32.svazek: Mobilizovaná čs. armáda 1938. Jejich publikace potkávám v knihkupectvích celkem zřídka, proto bych se chtěl zeptat, zda tuto knihu už někdo nečetl a nemohl ji zhodnotit. Nebo jestli nevíte o nějaké prodejně v Brně, která má širší sortiment titulů z tohoto nakladatelství.


Díky
URL : https://www.valka.cz/Kniha-Mobilizovana-cs-armada-1938-t108791#385744Verze : 0
V Brně mají nejvíce publikací z tohoto vydavatelství v Academii na náměstí Svobody, tak se tam třeba objeví. Bohužel jsou ale u nich knihy z FORT printu dosti předražené (např. u posledního Kupky - BOJE O FRANCOUZSKÉ PEVNOSTI v letech 1870-71 činil rozdíl mezi cenou u nich a u vydavatele přes 200 Kč)a tak se jistě vyplatí napsat přímo panu Škodovi, který vždy rychle požadovanou knihu zašle.
Tato publikace vypadá velice zajímavě a rozhodně se po ní také podívám.
URL : https://www.valka.cz/Kniha-Mobilizovana-cs-armada-1938-t108791#385745Verze : 0
Knihu jsem si samozřejmě koupil, neboť k tématu má (snad) docela blízko. Smile Jsem z ní ovšem velmi rozpačitý, neboť množství a úroveň faktografie mají desetiletý skluz. V podstatě všechny informace, které jsou v publikaci uvedeny, byly k dispozici již na konci 90. let. Nejzávažnější pochybení, které se v knize nachází, je skutečnost, že obsah neodpovídá názvu. V knize je sice dosti podrobně popsána "mobilizovaná československá armáda", ale jen na přelomu září a října 1938. Ovšem branná pohotovost trvala mnohem déle a během druhé poloviny října a v listopadu 1938 došlo k významným proměnám organizace mobilizované branné moci v prostoru Slovenska a Podkarpatské Rusi, které nejsou v publikaci vůbec zachyceny. Takže mám-li text knihy shrnout co nejlapidárněji, jedná se o upřesněného Johna (viz Září 1938), prostého většiny původních omylů.
Publikace je doplněna nadstandardním množství barevných a černobílých příloh, přičemž vysoce pozitivně je třeba hodnostit mapové přílohy. To je naprostá novinka na našem knižním trhu a právě kvůli těmto mapám stojí publikace za zakoupení. Čenář totiž získá POPRVÉ reálnou představu a operační sestavě mobilizované branné moci, i když jenom u pěchoty. Dalším pozitivem je skutečnost, že mapy jsou zpracovány jednotně a v úplnosti, žádný úsek nechybí. Zvídavější si mohou tyto mapy porovnat s mapou, kterou podle mých poznámek zpracovala má drahá polovice, a která vyšla (ale jen jako ilustrační a neúplný materiál) v časopise Události a historie druhé světové války 6/2010.
Takže mapy publikace jsou jedno obrovské plus. Horší je to již s fotopřílohou, která je sice velmi bohatá, ale dosti chaotická. Mnoho portrétních fotografií je velmi špatných, např. generálů Vojcechovského (s. 56), Petříka (76), Melichara (90), Eliáše (147) aj. Část portrétních fotografií je přidána k textu, v němž je dotyčný zmiňován - např. generál Homola u HP XV, mnoho jich však je umístěno zcela jinde, bez jakékoli souvislosti s textem. Nepochopitelná je např. s. 38, ilustrující Hlavní velitelství. Kromě generálů Krejčího a Fialy (HV a NŠ HV) jsou zde fotografie generálů Blády (4 D) a Marvana (16 D). Důvod neznámý, přičemž z generálů Hlavního velitelství chybí fotografie Miklíka, Netíka, Fajfra, Noska, Dvořáka, Haška, Vicherka a dalších. Podobně jsou do textu naskládány i další fotografie, zcela bez ladu a skladu a bez souvislostí s textem. Navíc si dovolím přičinit poznámku, že ač je u mnoha fotografií napsáno (sbírka XY), s největší pravděpodobností jde o fotografie Vojenského ústředního archivu, či o jejich výřezy. Nabízím porovnání portrétního fota generála Votruby (s. 151) s fotografií téhož v Encyklopedii branné moci (s. 708).
Co tedy říci závěrem? Zpracování mobilizované branné moci je natolik obtížnou věcí, že je zcela nad možnosti laických nadšenců. Rozhodně nestačí více či méně okomentovat "ordre de bataille" k jedinému datu a představovat tuto skutečnost za "mobilizovanou československou armádu". Výsledkem pak je "upřesněný John" s vynikajícím mapovým doprovodem a chaotickou fotopřílohou. Pokud Vám tato skutečnost stačí, budete spokojeni. Pokud doufáte v něco více, nezískáte to.
URL : https://www.valka.cz/Kniha-Mobilizovana-cs-armada-1938-t108791#392947Verze : 0
MOD