Main Menu
User Menu

Klubov, Alexandr Fjodorovič

Aleksandr Fyodorovich Klubov

Александр Фёдорович Клубов

Gvardii kapitan Alexandr Fjodorovič Klubov(1918 - 1944)


Hrdina Sovětského svazu

Narodil se 18. ledna 1918 ve vesnici Jarunovo (ruské národnosti). Své první letecké zkušenosti získal v roce 1936 v civilním aeroklubu. Tři roky poté se stal žákem Čugujevské vojenské letecké školy, ze které byl vyřazen v roce 1940 v hodnosti mladšij lejtěnant.

Do bojových akcí byl nasazen v srpnu 1942, kdy byl řadovým stíhačem. Svůj první sestřel zaznamenal pod Mozdokem. Létal na I-153, se kterým vykonal 150 bojových letů a dosáhl 4 vítězství. Později se stal velitelem zvěna a eskadrilji 10.IAP. Svou úspěšnou bojovou dráhu v hodnosti lejtěnant zahájil ve stavu „Pokryškinova elitního“ stíhacího pluku - 16.GIAP, ve kterém zastával funkci velitele eskadrilji. Tak jako ostatní příslušníci pluku létal na americké Airacobře.

K 13.dubnu 1944 byl vyznamenán titulem Hrdiny Sovětského svazu poprvé. Tehdy měl kdy na svém kontě 14 sestřelů. Létal na Kišiněvem, Jassami, nad Dněstrem a nakonec nad Vislou. Sestřelil dalších 17 letadel.. Byl ustanoven do funkce zástupce velitele 16.GIAP pro leteckou střeleckou a letovou přípravu. K říjnu 1944 vykonal celkem 457 bojových letů.

V průběhu 95 leteckých bojů sestřelil celkem 31 soupeřů samostatně a dalších 19 ve spolupráci. Na předsunutém letišti pod Lvovem 1. listopadu 1944 v průběhu cvičného letu s novým typem letounu - Lavočkinem La-7 tragicky zahynul.
K 27. červnu 1945 byl titulem Hrdiny Sovětského svazu vyznamenán in memoriam podruhé. Kromě toho byl v průběhu války dekorován Řádem Lenina, dvakrát Řádem rudého praporu, Řádem Alexandra Něvského, Řádem Vlastenecké války I. stupně a Medailí „Za obranu Kavkazu“.
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#27708Verze : 1
Diskuse
Byl velmi svérázným člověkem. Nějaký čas byl zbaven hodnosti a všech vyznamenání. Zavraždil totiž jednoho z mechaniků, kvůli tomu, že zapomněl v jednom letadle francouzský klíč, kvůli kterému jeden z pilotů havaroval a zabil se.
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#56355Verze : 0
to Stalinův sokol - prosil bych přesnost ve vyjadřování. Jaké zavraždil? Podle Pokryškinových vzpomínek (vyšlo i česky - Křídla v boji) šlo o rvačku po hádce, kdy se vinou mechanika - zapomenuté nářadí v trupu letounu, stalo letadlo prakticky neovladatelné a Klubov se málem zabil. Po přistání došlo k hádce a následné rvačce. Pokryškina stálo hodně sil, aby svého pilota z toho vysekal. Takže maximálně ublížení na zdraví s následkem smrti. I když to zní jako slovíčkaření, není to vražda!


Něco obrázků:
Klubov, Alexandr Fjodorovič - velitelé letek 16. GIAP, všichni Hrdinové SSSR
pramen-https://sturmovik.webzdarma.cz/vvsesa.html

velitelé letek 16. GIAP, všichni Hrdinové SSSR
pramen-https://sturmovik.webzdarma.cz/vvsesa.html

URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#73990Verze : 0
Co já se dočet v knize Stalinovi sokoli 1, při večeři na počest zemřelého pilota, nevim jestli šlo o rvačku a pak smrt mechanika. Mechanik prostě zemřel a Klubov přišel o svá vyznamenání, dále však bojoval, po získání několika sestřelů, mu byla vyznamenání vrácena
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#74771Verze : 0
Ještě poznámka, kvůli franc.klíči zahynul pilot-kamarád Klubova, jméno teď z hlavy neřeknu.
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#74772Verze : 0
Technická poznámka Klubov zahynul v prostoru letiště Stalova Wola a ta jaksi není nikde u Lvova na Ukrajině. Letiště se nachází severozápadně od Varšavy a Lvov je mnohem dále na východ a na jih.
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#138308Verze : 0
Přečtěte si Pokryškinovu Válku v oblacích pečlivěji, podle téhle knihy žádný mechanik nezemřel, porvali se a mechanik se zranil, Pokryškinův zástupce to v hlášení nafouknul a poslal vyššímu velení.
URL : https://www.valka.cz/Klubov-Alexandr-Fjodorovic-t9472#462817Verze : 0