Klasifikace lodí

Diskuse

Jak se rozlišují jednotlivé typy lodí - torpédoborec, křižník, bitevní loď, kapesní bitevní loď ...
URL : https://www.valka.cz/Klasifikace-lodi-t384#2058 Verze : 0
Torpédoborec
Primární určení tohoto typu lodí byla ochrana velkých hladinových plavidel
před útoky nepřátelských torpédových člunů. Postupem času se z něj stalo univerzální plavidlo využívané pro strážní službu, protiponorkový boj...
(v angl. destroyer)


Křižníky
Plní stejnou úlohu jako fregaty v dobách plachet: doprovod hlavních sil, průzkum a narušování námořních cest protivníka. Křižníky se z počátku dělili podle způsobu pancéřové ochrany, později podle ráže děl. Těžké (203mm) a lehké (do 155mm). Speciální kategorií byl bitevní křižník. Začal se stavět ve Velké Británii a jeho původním úkolem byla ochrana námořních cest před útoky nepřátelských křižníků. Proto měl většinou stejnou ráži děl jako bitevní lodě, vysokou rychlost a velký akční rádius.
To bylo vykoupeno slabším pancéřováním.
V součastnosti tvoří raketové křižníky spolu s torbédoborci ochraný svaz kolem letadlových lodí.


Bitevní lodě
Od 90 let 19.století do příchodu letadlových lodí během WW2 hlavní bojové jednotky. Dají se rozdělit do dvou skupin. Lodě postavené do rusko-japonské války a tzv. dreadnoughty (podle první lodě tohoto typu) s větším počtem děl, větší rychlostí a lepším pancéřováním.
URL : https://www.valka.cz/Klasifikace-lodi-t384#22685 Verze : 0
Výsadkové lode.
Novou triedou lodí, ktorá vznikla až za druhej svetovej vojny, boli výsadkové lode. Tieto plavidlá boli určené na vyloďovanie vyčlenených jednotiek prvého sledu. Podla velkosti a druhu prevážaného nákladu sa stavali výsadkové pechotné lode va prepravu jednotiek pechoty, výsadkové tankové lode na prepravu tankov priamo na breh, výsadkové člny na vyloďovanie jednotiek pechoty a bojových záloh priamo na breh, lode priamej podpory - raketovo-delostrelecké, pancierované obojživelné vozidlá na vyloďovanie prvých oddielov výsadku.



Minolovky
Dôležitú úlohu vo vojnách hrali aj minolovky. Velké minolovky mali výtlak 600-1600 ton a ich rýchlosť dosahovala 35 uzlov. Ich hlavnou výzbrojov boli rozličné odmínovače. Delostrelecká výzbroj bola zložená z diel malých kalibrov hlavne na ochranu proti letectvu. Okrem velkých minoloviek sa v rokoch druhej svetovej vojny používali aj rejdové, ktoré boli určené na ničenie mín na kotvištiach a v pobrežných oblastiach. Boli to malé plavidlá s výtlakom 250-450 tona s rýchlosťou 10-12 uzlov. Ešte menšie boli riečné minolovky, ktoré zabezpečovali riečnú a kanálovú plavbu.



Lietadlové lode
Lietadlové lode sa počas druhej svetovej vojny delili na ťažké, lahké a sprievodné.
Ťažké lietadové lode mali výtlak okolo 50000 ton, dĺžku okolo 300m a šírku 35m. Ich ponor sa pohyboval v rozmedzí 9-11m. Rýchlosť mali 30-35 uzlov a na palube mohli niesť až 100 lietadiel. Výzbroj bola velmi slabá. Väčšinou ju tvorilo 8-16 diel kalibru 127mm a velký počet malokalibrových diel.
Lahké lietadlové lode boli menšie. Mali výtlak asi 15000 ton a rýchlosť asi 25 uzlov.
Sprievodné lietadlové lode boli určené najmä na protilietadlovú obranu konvojov, ale lietadlá ktoré viezli, plnili aj obrané úlohy proti ponorkám a zúčastňovali sa na výsadkových operáciach. Mali výtlak 8000-11000 ton, rýchlosť 16-19 uzlov dĺžku 150-160m, šírku 20-22m a ponor 7-9m. Výzbroj tvorilo 30 stíhacích a lahkých bombardovacích lietadiel pre boj proti ponorkám. Delostrelectvo tvorilo 1-2 delá kalibru 127mm, a 16-24 automatických diel kalibru 20-40mm.
URL : https://www.valka.cz/Klasifikace-lodi-t384#136925 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více