Main Menu
User Menu

Káňa, Bonifác

     
Příjmení:
Surname:
Káňa
Jméno:
Given Name:
Bonifác
Jméno v originále:
Original Name:
Bonifác Káňa
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:

Hodnost:
Rank:
brigádní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
14.05.1893 Podolí /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
14.07.1941 Brno /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
?
Jiné významné skutečnosti:(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
?
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
URL : https://www.valka.cz/Kana-Bonifac-t60734#218798Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Káňa
Jméno:
Given Name:
Bonifác
Jméno v originále:
Original Name:
Bonifác Káňa
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.09.1904-DD.07.1911 Státní reálka, Nové Město na Moravě
DD.10.1911-DD.08.1914 Vysoká škola technická, Brno
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.03.1919-DD.07.1919 Nikolajevská akademie generálního štábu, Tomsk
DD.09.1920-DD.08.1921 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
DD.11.1921-DD.09.1923 Válečná škola, Praha
DD.01.1935-DD.07.1935 Kurs pro vyšší velitele, Praha
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
29.06.1915 kadet rakousko-uherské branné moci
04.07.1916 podporučík srbské armády
14.03.1917 praporčík ruské armády
26.08.1917 podporučík ruské armády
07.02.1918 podporučík legií
01.10.1918 kapitán legií
15.08.1920 kapitán pěchoty
02.12.1921 štábní kapitán pěchoty
01.10.1923 štábní kapitán generálního štábu
31.12.1923 major generálního štábu
14.12.1927 podplukovník generálního štábu
31.03.1931 plukovník generálního štábu
21.07.1937 brigádní generál
01.11.1938 výslužba
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
00.10.1924-DD.04.1928 Náčelník štábu : 8. divise
DD.10.1932-DD.12.1934 Velitel : Pěší pluk 47
30.09.1936-21.07.1937 Velitel : 10. pěší brigáda
21.07.1937-31.12.1937 Velitel : 10. pěší brigáda
25.09.1938-02.10.1938 Velitel : Štáb velitelství "ČV"
25.09.1938-02.10.1938 Náčelník štábu : Velitelství "ČV"

Ručně vyplněné položky:
DD.08.1914-DD.10.1914 jednoroční dobrovolník Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8, Praha
DD.10.1914-DD.02.1915 vojenské studium, Praha
DD.02.1915-DD.05.1915 velitel pěší čety pochodového praporu Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8, Praha
DD.05.1915-DD.08.1915 velitel pěší čety Zeměbraneckého pěšího pluku č. 8, východoevropské válčiště
06.08.1915-06.08.1915 zajetí na východoevropském válčišti
DD.08.1915-DD.07.1916 ruské zajatecké tábory
DD.05.1916-DD.03.1917 velitel pěší čety 2. srbského dobrovolnického pluku, východoevropské válčiště
DD.03.1917-DD.06.1917 velitel pěší čety 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
DD.06.1917-DD.05.1918 velitel spojovací čety 2. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště a přesun
DD.05.1918-DD.03.1919 spojovací důstojník 2. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
DD.03.1919-DD.07.1919 vojenské studium, Tomsk
DD.07.1919-DD.08.1920 spojovací důstojník Velitelství Dálného východu, sibiřské válčiště a přesun
DD.08.1920-DD.09.1920 repatriační dovolená
DD.09.1920-DD.08.1921 vojenské studium, Praha
DD.08.1921-DD.11.1921 důstojník velitelství Divise 6, Brno
DD.11.1921-DD.09.1923 vojenské studium, Praha
DD.09.1923-DD.11.1923 profesor Učiliště pro vzduchoplavectvo, Cheb
DD.11.1923-DD.02.1924 profesor Učiliště pro letectvo, Cheb
DD.02.1924-DD.09.1924 přednosta oddělení štábu Divise 3, Litoměřice
DD.09.1924-DD.04.1928 náčelník štábu Divise 8, Opava
DD.04.1928-DD.10.1929 podnáčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Brně, Brno
DD.10.1929-DD.09.1930 velitel praporu Pěšího pluku 10, Brno
DD.09.1930-DD.09.1931 profesor Velitelské školy, Praha
DD.09.1931-DD.10.1932 zástupce velitele Velitelské školy, Praha
DD.10.1932-DD.09.1933 velitel Pěšího pluku 47, Mladá Boleslav
DD.09.1933-DD.12.1933 zástupce velitele Válečné školy, Praha
DD.12.1933-DD.01.1935 velitel Pěšího pluku 47, Mladá Boleslav
DD.01.1935-DD.07.1935 vojenské studium, Praha
DD.07.1935-DD.09.1935 velitel Pěšího pluku 47, Mladá Boleslav
DD.09.1935-DD.12.1936 profesor Kursu pro vyšší velitele, Praha
DD.12.1936-DD.12.1937 velitel Pěší brigády 10, Písek
DD.12.1937-DD.07.1938 profesor Kursu pro vyšší velitele, Praha
DD.07.1938-DD.09.1938 mimo službu
DD.09.1938-DD.10.1938 náčelník štábu Velitelství "ČV", branná pohotovost státu
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1919

Řád Sv. Vladimíra 4. třída s meči a mašlí
Order of St. Vladimir 4th Class with Swords and Bow
Орден Святого Владимира 4-я степень с мечами
-

DD.MM.1919

Řád Sv. Anny 3. třídy s meči a mašlí
Order of St. Anne 3rd Class with Swords and Bow
Орден Святой Анны 3 степень с мечами
-

DD.MM.1919

Řád Sokola - s meči
Order of Falcon with Swords
-

DD.MM.1921

Válečný kříž 1918
War Cross 1918
-

DD.MM.1923

Pamětní Kříž na válku 1916-1919
Commemorative Cross of the War 1916-1919
Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
-

DD.MM.1923

Medaile za chrabrost Miloše Obiliče zlatá
Bravery Medal Milosh Obilic Golden
Mедаља за храброст Милош Обилић Златна
-

DD.MM.1923

Pamětní medaile na válku 1914-1918
Commemorative Medal for War 1914-1918
Spomenica rata 1914-1918
-

DD.MM.1923

Medaile vítězství
Victory Medal
-

DD.MM.1923

Československá revoluční medaile
Czechoslovak Revolutionary Medal
-


Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
URL : https://www.valka.cz/Kana-Bonifac-t60734#375265Verze : 0
MOD
Od června 1939 zapojen v součinnosti s generálem Lužou v odbojové organizaci Obrana národa.
V prosinci 1939 zatčen a vyslíchán Gestapem, pro nedostatek důkazů propuštěn.
Začátkem roku 1941 je generál Káňa opět zatčen gestapem, při výsleších byl tentokrát podroben velmi krutému mučení při kterém mu byl protržen močový měchýř, v beznadějném stavu byl odvezen do vězeňské nemocnice, zde působící lékaři znali MuDr. Káňovou a umožnili jí těsně před smrtí krátkou návštěvu, její manžel byl v té době již v komatu a dne 14.7.1941 ve věku pouhých 48 let umírá. Pohřben byl na hřbitově kde odpočívají i jeho rodiče v Horní Bobrové.





Zdroj:
Černý, V., Kopečný, P., Vašek, F.: Legenda bez legend,
encyklopedie.brna.cz,
R. Luža: V Hitlerově objetí
URL : https://www.valka.cz/Kana-Bonifac-t60734#382989Verze : 0
Diskuse
Pokud by nekam nezmizel muj zivotopis gen. Kani, tak by z nej slo vycist ze je to Podoli v okrese Zdar nad Sazavou, psc 59255, lezici u obce Bobrova, kde Kana kratce v roce 1940 i bydlel.
forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Kana-Bonifac-t60734#385690Verze : 0
V roce 1922 udělen Francouzský válečný kříž s palmou



Zdroj: Prvopis kvalifikační listiny (VHA)
URL : https://www.valka.cz/Kana-Bonifac-t60734#466204Verze : 0