Main Menu
User Menu

Kamufláž štetcem

Diskuse
Věřím, že pro hodně lidí je štetečkování už dávná historie, ale přece jenom prosím o pomoc Smile
Používají se nějaké vychytávky na kreslení kamufláže štetcem, nebo se to prostě nějak navrství a dělá se to od oka, nebo předkreslit a vybarvit?
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#132925Verze : 0
Předmalovat tužkou podle šablony, aspoň to jsem kdysi dávno používal.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#132928Verze : 0
Díky,
tomu říkám blesková odpověďSmile A ta tužka přepodládám nijak neublíží. Bude to ale peklo na Ferdinandovi v 1/72 Wink
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#132929Verze : 0
Možná je to nesmysl, ale nedá mi to... Mam druhou barvu nanášet ještě když ta druhá okolo nezaschla, nebo počkat až uschne?
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133013Verze : 0
Modelár síce nie som, ale podľa mňa by si určite mal počkať, kým tá prvá zaschne, aby sa tie farby nezlievali.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133043Verze : 0
MOD
No záleží čeho chceš dosáhnout Smile pokud do ještě mokré barvy sahneš štětcem tak se ti ani tak neslije ale naděláš si v ní stopy po tom štětci. Takže odpověď je druhou barvu (nebo druhou vrstvu téže) nanášej až po dobrém zaschnutí vrstvy první. To znamená až po několika hodinách, nejlépe druhý den. To předmalování tužkou není moc ideální, pokud totiž někde zůstane vidět (třeba na okraji skvrny) leskne se a je dost rušivé. Lze samozřejmě použít stejnou techniku jako u stříkání tedy udělat si masku z pásky a natírat přes ni. obvykle to přinese lepší výsledek. Problém natírání je z části v tom že štětcem nenatíráš v jednom směru ale snažíš se "objet" různé zákruty a nerovnosti modelu, tím vznikají šmouhy a fleky (třeba na hnědé je to dost vidět), lepší verze je natřít model v jednom směru, pak vymaskovat a další barvou udělat totéž (opět i přes masku v jednom směru) vyjde to líp než objíždění fleků ale počítej s tím že správně naředit barvu aby ti u šablony nedělala hranu je problém a stříkání se to stejně nevyrovná. Pokud děláš malou techniku asi by ti na ni stačila pistole z injekce ketrá je za pár stovek (cena tak jednoho modelu) a ledničák. Výsledky určitě lepší než se štětcem. Ono solidně natírat je mnohem větší věda než stříkat a dobrý štětec není zrovna levný, takže v koncovém výsledku to stříkání je nejen lepší ale i levnější.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133045Verze : 0
Já vím, že štetec není ideální, ale prasátko s názvem pistole se ještě nenakrmilo Laughing
Ještě jsem nic nemaskoval Shocked Mám maskovat vetšíma kusama pásky nebo úžšíma? Ptámse jak blbej, ale ono vlastně v modelařině zatím jsem Smile
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133049Verze : 0
ono i samotné maskování je někdy o ústa. Když použiješ nevhodný materiál, tak lepící vrstva poškodí již hotový nátěr (či nástřik), když z opatrnosti nelepíš, tak pod přiloženou masku uustříkne barva. Já sám léta používám štětce, jsou pravda drahé, ale s trochou trpělivosti lze dosáhnout slušných výsledků. A některé věci asi stříknoput ani nejdou. Rád bych viděl někoho, kdo mi předvede např. nástřik lozengové kamufláže z 1. sv. války na bombardér Brandeburg, dvojplošník i s dvojplošnou výškovkou a dvojitou směrovkou, to vše v 1 : 72. To snad ani jinak než štětcem"dvounulkou" namalovat nelze. Takže si myslím, že štětce nezavrhovat. A kvalitní barvy. Aby dobře kryly, nekocourovaly a nedělaly rýhy po štětci. Úmyslně neříkám konkrétní značky barev, byla by to reklama zadarmo Twisted Evil , a kromě toho každý má své zkušenosti. Já např. léta pracoval s Revelkami, pak s Agamami, spousta lidí přísahá na Gunze, Tamiya... Každý tu svou, má za jedinou. Wink
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133060Verze : 0
To přece neí reklama Laughing Tak šup, který arvy podle tebe pěkně kryjou a nedělaj kocoury? Smile
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133064Verze : 0
Jak už jsem naznačil - léta mi vyhovovaly Revelky, hlavně proto, že jiné modelářské barvy na našem trhu nebyly. Slušné byly i Agamy, hlavně jejich soupravy základních barev pro jednotlivá letectva. Tam stačilo použít rovnou, někd, když se nedařilo, doladit odstín. Pak přešli na vodou ředěné a ty už tak dobré nebyly. No a momentálně se mi nejlí líbí výše zmíněný Tamiya. A - popravdě řečeno - mám pořád rozličné pozůstatky a zbytky, které jsem si našušnil a je mi to líto vyhodit. Takže někdy i na toho Revella či Humbrola dojde. I humbrolky jsou solidní a ani ne moc drahé. Navíc se v solidním výběru dají koupit i v supermarketech, kde bývají celé sloupky krabiček. Co se stříkání týče, tak tam nemám praxi, tam musí poradit někdo jiný. Stříkací pistoli nemám, jen pistolku, a ta je na vodu a navíc už moc nefunguje Laughing .
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133074Verze : 0
Ja som skusal Vallejo na stetec ale nemam dobru skusenost. Na Vallejo musi byt povrch perfektne odmasteny a najlepsie ak je este strieknuta zakladovka. Podla mna na stetec su naj syntetiky (ja pouzivam Humbrol, ale pocul som ze naj su ModelMaster...tie som ale neskusal). Dobre kryju, a da sa s nimi urobit pekny povrch. Trosku problem je s bielou, kremovou a vobec svetlymi, no aj to sa da zvladnut.
Inak co sa tyka kamuflaze tak idem vyskusat Agamacke Patinatory...vraj sa s tym da urobit super kamuflaz...do stratena ako pistolkou.


Tot moj dojem.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133075Verze : 0
TO fandrax: Já jsem teda dlouhý čas natíral (a později i stříkal) především Humbrolky a Agamy a nijak jsem si nestěžoval. Jak tu někdo už řekl, důležitým hlediskem je naučit se dobře ředit ... a správný poměr ti nikdo neřekne, protože je to případ od případu. Ovšem mám i zkušenost s ModelMasterm...respektive již přes 12 let vlastním jednu lahvičku "hliníkové" barvy a musím uznat, že Humbroly (natož Agamy) se tomu nikdy nevyrovnaly.
TO Aubis: Samozřejmě že i pistoláři mají stále štětce na drobné dodělávky Wink
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133077Verze : 0
Souhlasím s dobrou zkušeností s ModelMasters. Pár jsem jich měl a šlo to. Potvrzuji také, že světlé odstíny, a specielně právě jejich bílá, byly léta letoucí mou noční můrou. V jedné vrstvě nekryly prakticky žádné - Humbrolky jakž takž, a víc vrstev znamenalo ztrátu detailů a nedobrý povrch. To samé platilo i o bílé od Revela. Proto se mi líbily Agamy - s nima to docela šlo. Chválím také Tamiye, moc jsem si vyhrál s jejich transparentními barvami, kterými se báječně daly imitovat např. barevná polohová světla na křídlech a podobné jemnůstky.


To Rajce -jen jsem si rýpnul, je mi jasné, že i nejšikovnější "pistolník" musí občas sáhnout na štětec a spáchat detail. Ideální stav, podle zkušeností modelářů, které znám a pracují s pistolí, je stříkat velké plochy a kamuflážní pole, detaily pak ponechat na "klasickou ruční práci" štětcem. Já jen podotýkám, že jako modelář se stříkáním praxi nemám, jediná má zkušenost je s opravami laku na autě (vlastnoručně jsem si - kromě střechy Rolling Eyes - přestříkal rodinnou limuzínu Škoda 120. Ale v malém jsem to zatím nezkoušel.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133088Verze : 0
Osobně si myslím že správné barvy si každý musí najít sám, někomu vyhovují Revel a já snad horší než právě Revell neznám. Prostě mi nesedli, spousta lidí přísahá na Agamu a já se s nimi spáli hned když začínali a už jsem se na ně vykašlal. Dodnes mi sedí humbrol, a nejlepší asi Valejo (u těch ale nevím jestli jdou na štětec) Gunze z kterých jsou všichni auf mi smrdí Smile takže je to opravdu spíš o tom na co si zvykneš, pokud totiž používáš víc výrobců nedosáhneš toho abys opravdu "zažil " to správné ředění a to je pro úspěch důležitější než výrobce. Důležité je na větší plochu vzít větší štětec. Pokud chceš třeba tank šmrdlat dvojnulkou asi se kocourům neubráníš. Pokud tu plochu natřeš na jedno namočení bude povrch podstatně lepší.
Pokud jde o velké plochy mohou někdy pomoci i barvy ve spreji, je to taková cesta napůl mezi štětcem a pistolí.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133106Verze : 0
Nemala byt povedne tato diskusia o kamuflazi stetcom?? Naco tu potom debatovat o farbach ktore su vyhradne urcene na striekanie?
Hovorime tu o STETCOVANI, nie o STRIEKANI.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133158Verze : 0
dusab: A mluvis o cem? O Revell, Humbrol, Agama, ModelMasters nebo Gunze? Z techto diskutovanych jsou jenom Gunze strikaci a to jeste ne bezvyhradne. Navic i odpoved "timto ne!" je IMHO docela prinosna.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133168Verze : 0
Rád bych ještě podotkl, že samozřejmým požadavkem pro barvení štětcem je patřičná výbava. Bitaxe to tady nakousnul. Jeden sebeoblíbenější štětec nestačí. Rozpětí od Dvounulky na detaily po plakátovací velikost na velké plochy. Šmrdlat křídla takového Wellingtona, Lancastera či Liberátora něčím malým musí být zajímavé při pohledu i co do výsledku Laughing . Je to i otázka praxe. Umět odhadnout, kolik barvy potřebuji namíchat, aby mi to vyšlo na celou plochu a abych zbytečně nevyhazoval dobrou - a ne vždy nejlacinější - barvu, to je kus kouzlení. A z vlastní zkušenosti vím, jakým hororem může být, když mi chybí ještě kousíček, obvykle dobře viditelný, a já se ne a ne trefit do odstínu. A na pár cm čtverečních namíchám litr barvy, která mi pak bude nanic.
Na vytváření "rozpitých" přechodů mezi kamuflážními poli, případně německé tzv. "štičí" kamufláže, nedám dopustit na stařičký trik s kouskem molitanu, upnutý ve versatilce. Tyto mechanické tužky jsou dnes pomalu vzácností, pro mladé podotýkám - kovová tužka, něco jako větší mikrotužka, do které se vkládala samostatná tuha o průměru cca 2 mm. Její čelisti se výborně hodily k uchycení polštářku molitanu, který se lehce namočil do barvy, párkrát člověk klepl vedle, aby barva nestékala, a pak lehkým tupováním doslova naťukal na model potřebné. S trochou cviku vznikl pěkný a přesvědčivý povrch.
to dusab - klídek, relax příteli. Takový už je život, že se debata občas lehce rozkošatí. Však ona se zase k tématu vrátí. Proč se tedy znervózňovat. Stoikové moudře říkali - znepokojuj se jen tím, co je důležité a co můžeš opravdu ovlivnit.
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133176Verze : 0
No štětcování je někdy fakt únavný a někdy zase hrozný - co mám povídat o nepřístupných plochách či francouzské kamufláži ... jinak já jsem docela spokojen s agamama (maj velkej rozptyl odstínů), ale taky používám humbroly. Jinak jsou ovšem okolnosti kdy se i zarytej "pistolník" neobejde bez štětce - a nemyslím tím natření nějakého pididílu - např. některá německá letadla s 1. sv. v. měla přes plátno šmouhy namalované štětcem - tenhleten efekt myslím je pistolí nedosáhnutelnej. No jinak taky záleží na velikosti plochy a velikosti štětce - nejlépe se dělají jedno či dvou barevné letouny nebo spodní plochy, ovšem z různými kamuflážemi už je to horší, avšak co se opravdu natírá nejhůř jsou přechody křídlo-trup SOP-VOP a některé jiné zajímavostí (ovšem asi opravdu nejhorší model co jsem musel štětcovat byla A-10).
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#133250Verze : 0
Tak já když jsem modelačil 1/72, předkreslil jsem si značky a tupoval, tj štětec s houbičkou na konci, nebo krátkým vlasem a jemnými údery z vrchu nanášel. V té době byli dobré a dostupné barvy AGAMA nade in czech. Doporučuji tréning na něčem. Ovšem autor dotazu to již určitě zvládl, tak je to rada následovníkům Wink
URL : https://www.valka.cz/Kamuflaz-stetcem-t35847#433473Verze : 0