Main Menu
User Menu

Kameňany

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Kameňany
Originální název:
Original Name:
Kameňany
Další názvy:
Other Names:
(1243) Kevy, (1245) Kuuy, (1273) Koy, (1318) Castrum Kuy, (1470) Castrum Kewy alias Rakos, (1564) Khemeny, (1565) Kamenany, (1920) Kameňany; maďarsky Kövi.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°34'34.49"N 20°11'31.82"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1243
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol evanjelický románsko-gotický z polovice 13. storočia, prestavaný v renesančnom slohu v 17. storočí, v barokovom slohu roku 1716 a 1785. V interiéri kostola sa nachádza maľované drevené zariadenie z 18. storočia, oltárny obraz od J. Czauczika z roku 1840, veža klasicistická zo začiatku 19. storočia;
- Náhrobník M. Bakulinyho
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ján Majer, ml. (1722 - 1784), cirkevný spisovateľ


Pôsobisko:
- Michal Bakuliny (1819 - 1892), pedagóg, tu pochovaný
- Ján Ladislav Bartholomaeides, (1787 - 1862), cirkevný historik, pôsobil tu v rokoch 1805-1810
- Martin Klanica (1740 - 1810), historik
- Ján Majer, st. (? - 1722), náboženský spisovateľ
- Ľudovít Samuel Orfanides (1818 - 1889), pomológ, pôsobil tu v rokoch 1841-1848
- Daniel Sinapius-Horčička (1640 - 1688), spisovateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Zaniknutá obec v okolí – Tvrdošovo(1427).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.kamenany.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Kamenany-t127005#429923Verze : 0
MOD