Main Menu
User Menu
Reklama

Johanité

Diskuse
Mozete doporucit nejaku dobru literaturu o Johanitoch? (=Spitalnici = Maltezski rytieri = Rytieri Sv. Jana Krstitela)podarilo sa mi toho roku pozriet na Rhodos a musim povedat ze na mna to opevnenie ktore tam postavili urobilo poriadny dojem. videl som hromadu slovenskych aj ceskych hradov zachovalych i zrucanin, ale maloco na mna posobilo tak impozantne ako toto.


su vobec niekde v cechach zachovane mestske hradby?
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15263Verze : 0
Myslím, že městské hradby i s baštami má ještě město Kouřim.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15408Verze : 0
kde to je? a v akom su stave?
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15417Verze : 0
Niečo málo som o tom počul. ale neviem či je všetko skutočne pravda, pretože z histórie vieme, že pre vieru sa často páchali nakrutejšie zločiny. Maltézski rytieri, podľa týchto legiend, by mali mať rozsiahlu organizáciu po území celej európy s dvoma zložkami - a. verejnou, páchajúcou dobro a pomoc všetkým ktorí to potrebujú, b. tajnou, zaoberajúcou sa všetkým, čím sa zaoberajú tajné služby so silným politickým vplyvom v niektorých krajinách.


Vemi prísna, hierarchicky usporiadaná organizačná štruktúra. Podľa prameňov k takejto orientácii malo dôjsť v 1. polovici 20. storočia.


Ako som však už uviedol hore, mám to len sprostredkovane, takže nič z toho neviem na sto percent.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15421Verze : 0
Kouřim je na východ od Prahy, a ty hradby jsou snad dobré - ale osobně jsem si je neosahal.
Znám je z televize a fotografií.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15428Verze : 0
Značná část hradeb je zachovalá i v Poličce
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#15697Verze : 0
Pokud máž zájem o ty hradby tak bych ještě přopojil Nymburk a Beroun s Rakovníkem.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#16293Verze : 0
Coriolanus:


Jistě, hradby Rhodu musí být úžasné, ale pravděpodobně nejvelkolepější opevnění měl z křižáckých měst v Zámoří asi Akkon. Město bylo obklopeno dvojitým prstencem hradeb, vnitřní vyšší než ty vnější, každý pás zpevněn mohutnými věžemi, z nichž nejsilnější byla bez pochyby Prokletá věž (známe z Age of Empires II. - the Accursed Tower). Když roku 1291 přitáhl Ašraf k městu s obrovskou armádou směrem od Jaffy, musely na něj hradební zdi udělat ohromný dojem. Město oblehl a po finální zteči korunované krvavými boji na hradbách, dobyl.
Právě v bojích o město se vyznamenaly oddíly Johanitů a Templářů, kteří tam bojovali bok po boku jako pokrevní bratři, nikoliv jako konkurenti. Vilém z Beaujeu, velmistr Templářů byl v bojích zabit a Jan z Villiers, velmistr Johanitů těžce raněn.
Dobytím Akkonu de facto koncí období křižáckých držav v Zámoří, pozdější výpravy tímto směrem byly jen zoufalým pokusem navrátit Boží hrob do rukou křesťanům.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#16312Verze : 0
Těch měst kde se zachovaly městské hradby je strašně moc (a nejen středověké!) - bohužel nikde pokud vím nejsou zachované kompletní - při expanzi města hradby většinou překážely, navíc nebyly už potřeba, takže se strhávaly - tam kde se zachovaly je to většinou pro to že stojí na místě kudy už se město nerozšiřovalo, nebo byly následně použity jako zeď - zazděná součást nových staveb. Pokud bychom měli brát jen města kde jsou zachované částečně, popřípadě brány (ty asi nejčastěji) byl by to úctyhodný seznam - napadá mně jen z hlavy Litoměřice, Louny, Úštěk, Tábor, Třeboň.... Z ciziny mně napadá jedno velmi pěkně zachovalé městské opevnění v Italském městečku Castel Franco.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#16349Verze : 0
Takze pro vyhledavace johanitu:
Rad Maltezskych rytiru, z Palestiny na Via Condotti; Jiri Porizka, Praha 1997, vydal Elka Press.
ISBN 80-901694-8-1 Elka Press, Praha
ISBN 80-7176-582-1 Knizni klub Praha


Neco snad najdes i v knize Templari, presna data dodam pozdeji.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#16355Verze : 0
templare tu najdes v obchode, v sekci BBArt, skvela knizka, neni primo o Johanitech, ale vseobecne doporucuju si precist, dava velice stravitelnou formou pohled na tehdejsi dobu a udalosti, a jednotlive rady vznikajici v dobe krizackych tazeni jsou tam dost propletene. Je to fakt zajimava kniha ! (vysla ve dvojim vydani, v tvrdem obalu a coby paperback, tato verze myslim v pohode staci)
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#16357Verze : 0
MOD
Neviem či sem ešte niekto nazerá ale veľmi cenná je 2.zv. knižka D.Nicola: Knight Hospitaller 1100 - 1306,1306 - 1565 (Osprey Publishing Ltd.. GB 2001) a jej český preklad: Rytíři řádu Johanitů (Computer Press a.s. ,Brno 2010).


http://knihy.cpress.cz/rytiri-radu-johanitu.html
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#415843Verze : 0
Sídlem velkopřevora Johanitů býval hrad ve Strakonicích.
URL : https://www.valka.cz/Johanite-t6613#415845Verze : 0
MOD