Main Menu
User Menu

Jasenie

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Jasenie
Originální název:
Original Name:
Jasenie
Další názvy:
Other Names:
(1455) Jezen, (1465) Jassena, (1512) Jesene, (1773) Jeszenye, (1920) Jasená, (1927) Jasenie; maďarsky Jecenye.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°50'10.51"N 19°27'29.63"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1424
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímsko-katolícky sv. Kataríny, neskorobarokový z roku 1765, upravený v roku 1897, sakristia zo 17. storočia
Oltár bočný neskororenesančný z roku 1661
Zvonica baroková z roku 1742 - tri veľké zvony, jeden malý cengáčik
Kaplnka z roku 1835,
Obraz z roku 1661 od K.G. Gegera prenesený do kostola z kaplnky v Potočnej ulici


Pomníky a pamätné tabule SNP
Bunkre v Lomnistej doline
Miesto pamätné s pomníkom, pamätný priestor bojov SNP, Asmolovova chata, Lomnistá dolina
Miesto pamätné s pomníkom postaveným v roku 1944, partizánsky bunker, Lomnistá dolina, pôsobil tu Jegorov štáb,
Miesto pamätné s pomníkom, pomník venovaný Janovi Švermovi, Lomnistá dolina
Elektráreň vodná, pod návrším Rígľa (1923 - 1925), osobitná technická pamiatka
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V Jasenianskej doline sídlil Jegorovov štáb, počas SNP štáb gen. Asmolova. Po ústupe povstania do hôr bol v Lomnistej doline vybudovaný zimný partizánsky tábor, v ktorom sídlil i HŠPH (Hlavný štáb partizánskeho hnutia). Pri prechode cez Chabenec 10. 11. 1944 tu zahynul Jan Šverma a asi 100 ďalších partizánov.
Zdroje:
Sources:
-
URL : https://www.valka.cz/Jasenie-t126258#428324Verze : 0
MOD