Ján Polák

Diskuse

Chápu, že se má jednat o stručný přehled, ale právě proto by měl být myslím o to přesnější. Narazil jsem na pár nesrovnalostí, které bych rád uvedl na pravou míru:
IV.část. Osvobození Prahy:
- Vlasovova armáda se nejmenovala "Rudá osvobozenecká armáda", ale "Ruská osvobozenecká armáda", proto také její příslušníci měli na rukákové nášivce písmena "ROA" (rusky POA), kdy "R" je jako Russkaja.
- v době zásahu Vlasovců do Pražského povstání měla tato armáda postaveny jen dvě divize, třetí se stavěla. Bojeschopná a vyzbrojena byla pouze 1.divize, která také do povstání na straně povstalců zasáhla. Vlasov tím nebyl ale nijak nadšen a nedá se říci, že by se k tomu stavěl souhlasně. Této divizi přímo velel gen.Buňačenko, který se k tomuto kroku rozhodl sám. Vlasov byl v té době od 1.divize daleko.
- o tíze jednotlivých bojů by se také dalo polemizovat. Těžké boje probíhaly např. 6.5. Nebýt podpory Vlasovců a jejich zbraní, povstání by v Praze možná bylo utopeno v krvi. Sovětská rudá armáda již 9.5. prakticky neměla skoro v Praze co osvobozovat. Jednalo se spíše o dočištění od zbytků německých vojáků.


I.část: SNP a začátek osvobození
- k SNP: SNP v plánu bylo zkoordinováno s postupem sovětských vojsk. Vypuklo však dříve především díky nedočkavé aktivitě některých partyzánských skupin. Pak to šlo jako domino.
- není pravda, že povstalcůn nikdo nepřišel na pomoc. Byla jim letecky dopravena 2.čs.paradesantní brigáda, na níž povstalci horečně čekali. Tato elitní jednotka měla být nasazena přímo do centra bojů. Bohužel od jejího nasazení si mnoho vojáků slibovalo nesplnitelné. Také se objevovaly četné případy u slovenských vojáků po vystřídání v pozicích příslušníky 2.čs.parabrigády (tvořené většinou čs.vojáky slovenské národnosti - tvořila se v Jefremově v SSSR), že jich nemalé množství odcházelo často domů s úmyslem již nebojovat, neboť "parašutisté" to vybojují sami (viz. gen.Vilém Sachr: Nebeská brigáda - nepublikováno, pouze samizdat). 2.čs.parabrigáda pod velením plk.Přikryla se držela v bojích dobře, přesila však sílila a bojujících organických jednotek okolních, složených ze slovenských vojáků-povstalců, ubívalo.
URL : https://www.valka.cz/Jan-Polak-t1554#6038 Verze : 0
Dovolím si upřesnit název ROA v ruštině:


РОА Русская Освободительная Армия - česky Ruská osvobozenecká armáda


v němčině:


Russische Befreitungsarmee


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Jan-Polak-t1554#6041 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více