Jak to bylo s tankem č. 24

Diskuse

Jak to bylo s tankem č. 24


Tank T-34/85 s věžovým číslem 24, náležející k 63. gard. tank. brig. 10. gard. tank. sboru 4. gard. tank. brigády (vel. tanku gard. poručík Ivan Grigorijevič Gončarenko, 25 let), řidič staršina Ilja Šklovskij, střelec seržant Pavel Batyrev, nabíječ seržant Nikolaj Kovrigin, pomocný řidič a dolní střelec seržant Alexandr Filippov) jel v čele hlídky, která měla zajistit Mánesův most. Za ním další dva tanky – por. Leonida Burakova a Kotova (s věžovými čísly 23 a 25). Dva tanky vpravo, jeden vlevo po ulici – podle předpisů pro boj ve městě. Tanky projely od Kadetky serpentinou, u Jeleního příkopu na ně kpt. Kaše mával a volal, varujíce před Němci na Klárově…
Tam byl první tank zasažen něm. samohybkou. Por. Gončarenko byl zabit (velká střepina mu rozrazila lebku), Batyrev vystřelil a minul, Němci vystřelili podruhé a nezasáhli, při třetím výstřelu byl těžce zraněn v obličeji řidič Šklovský (přišel o pravé oko) a český průvodce František Souček (2 roky vězněn v něm. káznicích, na začátku května 1945 utekl a jel se sovětskými tankisty jako průvodce do Prahy). Nefunguje radiostanice. Při třetím zásahu zraněn střepinami dolní střelec Filippov. Střelec Batyrev (jediný nezraněn) s nabíječem Kovriginem výstřelem zasáhli a zapálili něm. obrněnec. Poté čtvrtý zásah zaklínil věž.
V prudké palbě sovětských tanků vzplál další něm. obrněnec, dvěma se podařilo zmizet do malostranských uliček. Zahynuli samopalníci Mjagkov, Alexandr Davydov a Alexej Vostrikov.
Dopoledne 9. května tank s věžovým číslem 23 jako první projel kolem vypálené radnice.
Gardový por. Gončarenko byl pohřben téhož dne v hromadném hrobě před Rudolfinem (dnešní Náměstí Jana Palacha), později na Čestném pohřebišti sov. vojáků na Olšanských hřbitovech.
Vzpomenut na pamětní desce v Praze 1, ve výklenku ve skále v ul. U Bruských kasáren.
Ale viděl jsem foto zasaženého tanku č. 24 v několika publikacích, ale na tolik zásahů tedy vůbec nevypadá!? Máte někdo jiné informace?
Pramen: Holub Ota – Smrt na prahu vítězství (Magnet, 1975)
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#148397 Verze : 0
No zeptám se i když je to zajinavé, tak o zločin proti lidskosti asi nejde? Proto to přesunuji do fora, kam se to hodí spíše
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#148401 Verze : 0
No, takže pokud tomu rozumím naprosto přesně, tak čistě technicky to číslo na IS-2 (23) na Smíchově až tak od věci nebylo, protože pokud cituji kolegu Štrupla, tak: Dopoledne 9. května tank s věžovým číslem 23 jako první projel kolem vypálené radnice.
Jen s typem darovaného tanku soudruzi ze SSSR udělali chybu... Laughing
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#148408 Verze : 0
To dav: Omlouvám se za špatné zařazení příspěvku a díky za přeřazení. Vladimír Štrupl.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#148436 Verze : 0
V pohodě to se prostě stane Smile Razz
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#148437 Verze : 0
Příprava techniky na sezónní provoz ("přechody") se dělala i na "smíchovském tanku"... Bo tak je to spravne, tak to ma byt...
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#158001 Verze : 0
No soudruzi samozřejmě kecali (jako obvykle) tank s číslem 23 byl uváděn jako první který do Prahy dorazil (ne tedy jako první který projel po malostranském náměstí) navíc jaksi neprezentovali že to byl jediný tank který byl v praze zapleten do bojů a zničen, potkali se zřejmě poslední Htzery s prvním tankem. A celá věc je podstatně méně dramaticky líčena v knize "Květen 1945 v českých zemích" od Tomáše Jakla kde je popsáno že zásah sklouzl po věži a zasáhl roh domu v pozadí, přitom byl zasažen i velitel tanku který vyhlížel z poklopu. Líčení p. Holuba je dosti divoké a zasažení spodního střelce (správně střelce radisty) je bez toho že by na tanku byly znatelné stopy dost nereálné. Pikantní detail je že v roce 1964 když se chystali velkolepé oslavy osvobození se hledali rodiny "padlých hrdinů" protože původně se mělo jednat o smrt celé osádky, načež se ukázalo že 4 z 5 členů jsou naživu (snad se dokonce v roce 1965 zúčastnili oslav) ostatně celé téma zde již bylo podrobně probráno včetně toho proč se na pomníku ocitl tank jiného typu a prakticky nový (nikdy nebyl použit v boji). Stačí si jen projít starší témata.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#158007 Verze : 0
Tohle jsem našel v knize PhDr Stanislava Kokošky Praha v květnu 1945, NLN Praha 2005 Jak se vám líbí?
Jak to bylo s tankem č. 24 - Kokoška Stanislav Jak to bylo v květnu 1945 NLN Praha 2005
str 166

Kokoška Stanislav Jak to bylo v květnu 1945 NLN Praha 2005
str 166

URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#158618 Verze : 0
V podstatně lepší kvalitě je tato fotka, a další v detailu tečného zásahu věže v knížce uvedené výše Smile Není problém ji sem dát, problém jsou autorská práva, mimochodem tahle je myslím oříznutá, protože na ní chybí vpravo roh domu zasažený právě tím výstřelem který "líznul" věž a jehož důsledkem byla smrt velitele tanku. Tank zřejmě nebyl (aspoň podle fotky) výrazně poškozen, zda šlo otáčet po zásahu věží se samozřejmě poznat nedá. Bohužel zdroj toho že zásahů bylo víc než ten jeden není nikde uveden a na fotkách není (aspoň já ji nikdy neviděl) pravá starana stroje, ale z postavení a směru střelby se nezdá že mohl být zasažen zprava.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#158620 Verze : 0
Na adrese http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=7191
je možno stáhnout obrazovou publikaci Boj za svobodu 1938-1945.
Na stranách 89 a 110 jsou fotografie z místa střetu a Gončarenkův 1-24.


Podle detailní fotky v knize Květen 1945 v českých zemích mi taky připadá nepravděpodobné, že by téčko vyfasovalo 4 zásahy. Navíc fotografie na str. 89 z výše zmiňované publikace Boj za svobodu 1938-1945 ukazuje, že souboj probíhal na poměrně krátkou vzdálenost.
Jenže jsem našel další popis boje, který potvrzuje více zásahů:
V roce 1995 vyšel v HPM č 3 článek Tomáše Jakla, Hetzery v květnu 1945, kde je přestřelka na Klárově popsána následovně: " Dva Hetzery zničili sovětští tankisté 9. 5. na Klárově ve známé šarvátce, při níž přišli o jediný v Praze zničený tank. T-34 výrobního čísla pravděpodobně 412582 z 1. praporu 63. tankové brigády s číslem 1-24 a symbolem jednotky na věži, který jel v čele tříčlenné rozvědky předsunutého tankového oddílu, dostal v ústí ulice Na opyši zásah do věže, který usmrtil jeho velitele. Střelec tanku palbu opětoval a zničil jeden Hetzer. Tank byl ale vyřazen dalším zásahem do otáčecího mechanismu věže a dalšími zásahy a posádka jej opustila. Poté přijely další sovětské tanky, které zničily i druhý Hetzer."


...ať koukám, jak koukám - z fotografií jsem víc zásahů, než ten na spodní hraně věže nevykoukal. Dokonce je vidět, že na téčku za věží je nějaká bagáž.


... a teď babo raď.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#166611 Verze : 0
Je to jen můj pocit, nebo je to tak?
Když porovnám fotky v publikaci Boj za svobodu 1938-1945 na straně 89 - neostrá fotografie přes záď zasaženého Hetzeru směrem ke Gončarenkovu tanku, s fotografií zničené T 34 na straně 110, mám pocit, že Gončarenkův T-34 stojí jinak. Jako by popojel (nebo byl odsunut) více doprava k chodníku.


Na všech dosud známých fotografiích byl zachycen v poloze šikmo k chodníku, poměrně daleko od zasaženého rohu domu.
Na té neostré fotce z dálky (str 89) se zdá, jako by stál rovně na vozovce a blíž k domu. To by odpovídalo teorii, že velitel tanku byl zasažen sutinami při výbuchu granátu na domu za tankem.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#166615 Verze : 0
to Kelby ten první rozpor (kde i p. Jakl má víc zásahů) je celkem jasný starší stať v HPM je nejspíš vycházející ze starších pramenů, novější je vždy ta správnější (ty fotky dřív nebyly známé a zřejmě i na jejich základě se počet ran zredukoval). Rozpor v tom jak tank stojí jsi myslím vysvětlil sám, pokud překážel byl posunut stranou což by vysvětlovalo i vzdálenost od rohu domu když měl být velitel zasažen něčím ze zasaženého rohu.
Za odkaz díky tuhle věc jsem neznal.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#166624 Verze : 0
to bitaxe: i přes - podle fotografií - velmi zachovalý vzhled Gončarenkova tanku, pravděpodobně dostal i další zásah (y). Ve více pramenech je zmiňováno zranění řidiče Šklovského a českého průvodce Fr. Součka, které nemohla způsobit sklouznutá střela.
Na té detailní fotografii je vidět "odrbaný" levý přední roh korby. Možná tam dostal stroj zásah, ale pokud by střela prorazila pancíř, tak by to řidič nemohl přežít jen se zraněním v obličeji. A výbuch by poškodil kola na levé straně - nebo alespoň pásy.... nevím.


Různé prameny uvádějí od 4 až do 7 zásahů. Jestli je to tak(což mi připadá nepravděpodobné), potom by měl Gončarenkův tank opravdu hroší kůži. Vždyť přestřelka probíhla podle mého odhadu na 150, max.200 metrů.
Taky počet Hetzerů v souboji se liší. Pravděpodobně byly čtyři. Dva zůstaly na místě boje rozstřílené a dva zůstaly opuštěné o kousek dál. Posádky po boji odstavily stroje a uprchly do malostranských uliček.


Včera večer mi to nedalo a pustil jsem si i pasáž zachycující tento souboj ve filmu Osvobození Prahy. Tam (samozřejmě viděno uměleckýma očima) je Gončarenkův tank zasažen několikrát. I ve filmu se objevuje v obličeji zraněný řidič atd.
Zaujalo mně však, že filmaři tehdy použili -jako protivníka -skutečný Hetzer. Pravděpodobně se jedná o stroj (ST-1), který dnes stojí (a prý už i jezdí) v Lešanech
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#166636 Verze : 0
to Kelby s tím počtem zásahů bych byl dost skeptický. Uvědom si že po leta to byla oblíbená komunistická legenda a počet zásahů je z téhle doby (to že by byl veltel zabit cihlou nebylo dost "hrdinské" takže se to zřejmě přibarvilo. Ostatně se obvykle psalo o zásahu pancéřovkou. Poškození korby nemusí být nutně z tohoto boje, vzhledem k tomu že napínací kolo není poškozené to naopak vypadá že tank byl poškozen již dříve a po opravě znovu nasazen. A uvědom si jedno posádka zřejmě nečekala že v Praze (po skončení války) narazí na německé obrněnce, proto jel velitel v poklopu věže a mohl tak být zabit troskami, i řidič pravděpodobně měl otevřený poklop a jen tak mezi námi průvodce pravděpodobně jel na stroji venku ne uvnitř (po pravdě uvnitř by se sotva vešel a vzhledem k jazykové bariéře by tam byl málo platný, spíše jel venku a ukazoval kudy má tank jet (prostě se je snažil vést aby nebloudili). Naopak to že dnešní studie uvádí nižší počet zásahů odpovídá asi realitě, byly to poslední Hetzery na které narazili asi náhodou a němci byli ti rychlejší. Ono ani není moc jasné jak byly ty dva zlikvidovány, všimni si že se nikde nepíše o jejich posádkách (možná šlo o stroje které už byly prázdné) okolo celé věci je sice dost věcí pochybných (hlavně proto že za komanče se kolem toho uměle dělala legenda) ale mnoho je celkem snadno vysvětlitelných.
URL : https://www.valka.cz/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24-t39230#166665 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více