Main Menu
User Menu

Irácká letadla v Íránu

Diskuse
Ahoj, slyšel jsem, že v roce 1991 přeletělo hodně letadle patřící Íráku do Íránu.


A nemůžu najít odpověd na tyto věci:


1) to přelétli, a čekali že je Íránci pak pustí, nebo se pokusili přeletět (kam?) a došlo jim palivo? Vzhledem k (v té době) nedávné Írácko-Íránské válce je to zvláštní čin.


2) Co se pak stalo s piloty? Při čtení soupisu Íránského letectva je u hodně letadel poznámka, že je Írán získal právě touto cestou v roce 91.
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#468732Verze : 0
Vážený pane kolego,
pokusím se odpovědět na vaše otázky:


1/ iráčtí piloti odletěli do Iránu na rozkaz vyššího velení.


2/ zda internovaní iráčtí piloti byli později repatriování mi není známo. Je však možné, že k tomu došlo během irácko-iránských rozhovorů v devadesátých letech.


Jedno je však jisté, že irácká letadla byla v Iránu zabavena a zařazena do výzbroje IIVS. Na sovětské a čínské typy pak Irán kupoval náhradní díly v ČLR a Rusku.


Odkazy
https://www.valka.cz/viewtopic.php/p/58297#58297
articles.baltimoresun.com
cs.wikipedia.org
https://en.wikipedia.org/wiki/Iraqi_Air_Force


Zdroj tabulky:
anglofonní a frankofonní wiki stránky.
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#468783Verze : 0
MOD
Ano, ale jak jsem se ptal, otázka směřovala jinam:
Co přesně tím vrchní velení sledovalo? To si myslelo, že tam ta letadla uklidí, a pak jim je Írán jen tak vrátí? Nebo si řekli, že je pořád lepší možná je dostat zpět, než o ně určitě přijít?
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#468791Verze : 0
During Operation Desert Storm the Iraqi Air Force did not seek to challenge Coalition air forces, and nearly half the Iraqi Air Force fled to Iran to escape destruction. Why the IQAF fled to Iran is not precisely known, and the answer may never be fully known. In any case, Iraqi fighters and support aircraft fled for the border -- more than 120 left. Over 200 aircraft were destroyed on Iraqi airfields, and hardened laser-guided bombs devastated Iraq's hardened aircraft shelters. Eventually day-and-night air strikes destroyed or seriously damaged 375 shelters out of a total of 594.

www.globalsecurity.org

As you might imagine, the success of these airstrikes caused a panic among Iraqi forces who feared their entire air force would be destroyed while still on the ground. Saddam Hussein was faced with a terrible dilemma--keep his planes on the ground or commit them to combat and face almost certain destruction or have them flee to a neutral nation. While coalition forces had expected Saddam Hussein to employ the latter tactic, it was anticipated that the aircraft would flee west to Jordan, a nation friendly to the Iraqi regime, rather than to long-time enemy Iran. In anticipation, coalition fighters routinely patrolled the skies over western Iraq to catch any escape attempt. Again facing almost certain destruction, Hussein chose the only alternative left, that of sending his planes east to Iran knowing that they would most likely survive and there was at least a chance the aircraft would be returned at the end of the war.
...
Once the war had ended, Iraq of course attempted to recover its planes, but Iran was in no mood to return such advanced war materiel to a nation it had fought a long and bloody war against just a few short years before. Iran has claimed a staggering $1 trillion in reparations for damages suffered during that conflict, and has thus far refused to return the aircraft until its demands are met. Even today, over ten years later, the planes remain in Iran. As Saddam Hussein said in a speech on 8 August 2000,

"We erred in thinking that Iran was no longer an enemy of Iraq when we sent 115 of our aircraft there. Iran's behavior is unprecedented. It refuses peaceful relations, in spite of all our peaceful initiatives."
So what has happened to all the Iraqi planes? While most remain stored in Iranian warehouses, a large number were put back into service in the Iranian Air Force. In particular, the 24 Su-24s were formed into a new squadron, repainted in Iranian markings, given new serial numbers, and even used to bomb Iraqi islands and border areas. The 4 advanced MiG-29s were also absorbed into a squadron with 20 additional models purchased from Russia in the early 1990s. While the 7 MiG-25s and 24 Mirage F.1s are also believed to be active, they are seldom used. Meanwhile, the old and obsolete Su-20s, Su-22s, and MiG-23s were not worth the maintenance and training costs and were placed in storage.

www.aerospaceweb.org

Shrnutí - ve strachu z úplného zničení iráckého letectva a s uzavřenými cestami jinam, např. do Jordánska, Saddám poslal co šlo do jediné země, která byla v dosahu a která byla více nepřátelská k USA a spojencům než k němu, s tím, že je alespoň malá šance, že později dojedná jejich vrácení. Šance nevyšla.
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#468795Verze : 0
MOD
nd even used to bomb Iraqi islands and border areas


To je ještě docela zajímavá věc - prosím, o jakých "ostrovech" se tam mluví? Írák má nějaké ostrovy?


A plus, kdy ještě Írán bombardoval Írácké hranice?
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#469166Verze : 0
Míněny budou ty na řece Šatt al-Arab, což je soutok Eufratu a Tigridu a tvoří část hranice - ostrovy Umm al-Rassas a Umm al-Babi. Irák má ještě pár dalších říčních ostrovů, ale ty jsou od Íránu trochu dál.
en.wikipedia.org


Jaké střety jsou míněny nevím, narazil jsem na zmínky jen o rocích 2009 a 2011.
www.guardian.co.uk
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#469176Verze : 0
MOD
Podľa toho čo viem, tak piloti dostali šancu na návrat ešte počas vlády SH.
URL : https://www.valka.cz/Iracka-letadla-v-Iranu-t145749#469181Verze : 0
MOD