Main Menu
User Menu

Institut pro výchovu dcer důstojníků Hernals

Officierstöchter-Erziehungs-Institut Hernals

Officierstöchter-Erziehungs-Institut Hernals
Institut pro výchovu dcer důstojníků HernalsTento institut pro výchovu dcer ovdovělých důstojníků v aktivní službě nebo sirotků po důstojnících, který zpočátku sídlil v St. Pöltenu, založila císařovna Marie Terezie v roce 1775. Původně byl určen pro 10 žaček. V roce 1786 institut přesídlil do bývalé klášterní budovy řádu paulínů v Hernalsu u Vídně. Počet žaček byl zvýšen na 40. V čele ústavu stála vdova po důstojníkovi, která uměla francouzsky.


Institut z důstojnických dcer vychovával nejprve vychovatelky pro práci ve šlechtických rodinách, později učitelky ve školách a školkách.


Institut se o mladé dámy staral do jejich dvacátého roku. Poté ty, které v něm pobývaly nejméně 6 let, obdržely doživotní rentu 150 zlatých. Další výhodou bylo to, že se směly vdát s důstojníkem, který nemusel na rozdíl od ostatních skládat tzv. svatební kauci.


Častým hostem a mecenášem institutu byla císařovna Karolína Augusta, od roku 1835 vdova po císaři Františkovi I. Velkými podporovateli byli též císař František Josef I. a zejména jeho manželka císařovna Alžběta Bavorská.


V roce 1877 bylo hernalské zařízení organizačně spojeno s podobným zařízením v Šoproni. Institut byl v roce 1918 převzat vzniklou rakouskou republikou a v roce 1920 přejmenován na Spolkový výchovatelský ústav pro dívky Vídeň 17.Zdroje:
www.hofburg-wien.at
www.primaplana.net
URL CZ: https://www.valka.cz/Institut-pro-vychovu-dcer-dustojniku-Hernals-t88877#330987Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Officierstoechter-Erziehungs-Institut-Hernals-t88877#330987Version : 0
MOD