Main Menu
User Menu

ISR - Sherman Monster

Sherman Monster
Ked som bol predcasom na http://www.israeli-weapons.com/ zaujala ma tu kapitola venovana konverzii nazvanej Sherman Monster.


Z dovodu zlepsenia vycviku strelcov z tankovych a protitankovych zbrani rozhodli koncom sestdesiatych rokov v IDF o vyrobe ziveho tercu, na ktorom by si strelci testovali svoje schopnosti strelby na pohyblivy terc. Stroj, ktory pre tento ucel vznikol, dostal oznacenie Sherman Monster.


Na na bocne strany podvozku stredneho tanku M4 Sherman bolo nainstalovane pridavne zosikmene pancierovanie. Veza bola odstranena a otvor po nej prekryty pancierovym plechom na ktory bola prichytena velitelska kupola. Z dovodu nedostatku plechov vhodnych hrubok a rozmerov, boli pouzite plechy z tankov T-34 ukoritenych pocas bojov na Sinaji v roku 1956. Z bezpecnostnych dovodov bola posadka zredukovana na dvoch muzov. Na exponate vystavenom v Yad la-Shiryon Museum su stopy po strelach roznych razi vypalenych pocas cvicnych strelieb stale dobre viditelne.


Nech uz boli dovody tohto projektu akekolvek, predstava ziveho terca prehanajuceho sa niekde po Sinaji, na ktory palia vlasni ostrou municiou mi pripada prinajmensom ako dost nestandartna.


Zdroj
www.israeli-weapons.com
commons.wikimedia.org
ISR - Sherman Monster - Sherman Monster

Sherman Monster
ISR - Sherman Monster - Sherman Monster

Sherman Monster
URL : https://www.valka.cz/ISR-Sherman-Monster-t89776#226383Verze : 0
Diskuse

Citace - sallet :

... Nech uz boli dovody tohto projektu akekolvek, predstava ziveho terca prehanajuceho sa niekde po Sinaji, na ktory palia vlasni ostrou municiou mi pripada prinajmensom ako dost nestandartna.

Není to zase až tak nestandardní, Švýcaři vozidlo se stejným určením (tedy terčové) stavěli dokonce jako speciál (nikoli jako konverzi) podobně byly přestavěny některé sovětské tanky ve Finsku, existovala i letadla se stejným určením (P-63 Kingcobra ve verzi Pinball) Takže tohle není příliš divné. Střílelo se samozřejmě inertní municí, takže nebezpečí bylo minimální a myslím že dva lidé posádky byli spíš proto že pro další nebylo využití (a místo).
URL : https://www.valka.cz/ISR-Sherman-Monster-t89776#335353Verze : 0
Britský Centurion v terčové verzi je dalším příkladem "živého" terče. Z praktického hlediska to můžeme považovat za docela účelné a pravděpodobně i efektivní, zvláště s ohledem na složitost plnění jednotlivých střeleckých úloh cvičící osádkou tanků...
Terčové vozidlo se, na rozdíl od terče vlečeného lanem například na kolejové dráze, nemusí pohybovat pouze konstantní rychlostí a směrem "dlouho vpřed - dlouho vzad", ale v určitém rozsahu může měnit směr a samozřejmě i rychlost pohybu v terénu, může využívat možností skrytu v terénu, prostě se do jisté míry "chová" jako skutečný "živý" cíl s většinou jeho vlastností s jedinou výjimkou - odvetné střelby.
URL : https://www.valka.cz/ISR-Sherman-Monster-t89776#335381Verze : 0