Main Menu
User Menu

Houska

Hrad a zámek

     
Název:
Name:
Houska
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
hrad a zámek
Stav:
Condition:
zachovalý
Přístupnost:
Accessibility:
přístupno v návštěvních hodinách
Obec:
Municipality:
Houska
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°29'27.1181594"N 14°37'27.336914"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.valka.cz/
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#416863Verze : 0
MOD
Houska


Nachází se asi 15 km SV od Mělníka (okres Česká Lípa, kraj Liberecký). Počátky hradu – jeho založení je datováno do poslední dekády vlády Přemysla Otakara II. tj. někdy po roce 1270. Spolu s ním byl v téže době založen i hrad Bezděz. Byly tedy vybudovány ve stejné době a to i stejnou stavební hutí. Za vlády Václava II. se stal pravděpodobně majetkem pánů z Dubé jenž byla jednou s větví rodu Ronovců. Během své existence prodělal hrad mnoho přestaveb a tak se postupem času stal z gotického hradu renesanční zámek. Rovněž došlo k několika změnám majitelů. Po pánech z Dubé následovali Smiřičtí, Valdštejnové, Kounicové, Andrássyové. Nakonec roku 1924 koupil hrad sám prezident Škodových závodů a také senátor Josef Šimonek. V současnosti se o hrad starají jeho pravnuci a od roku 1999 je hrad přístupný pro veřejnost. K nejpůvodnějším a tedy i nejvzácnějším prostorám hradu patří kaple i dochovanými středověkými malbami z přelomu 13. a 14. stol.
Proč se vlastně Hrad jmenoval Houska? Rozhodně to nemá nic společného s pekařskými výrobky, ale jednoduše je tomu tak, že zde nechal na konci 9. stol. zbudovat Slavibor – vévoda Pšovanů pro svého syna Houseka sídlo.


Literatura:
Nováková, Marcela a kol. Hrady a zámky : v Čechách na Moravě, ve Slezsku. Praha, 2005. ISBN 80-7033-874-1.
Houska - Autorka fotografie: Zuzana Malachová

Autorka fotografie: Zuzana Malachová
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#239241Verze : 2
Houska je moja srdcová záležitosť napriek tomu že som tam ešte nikdy nebol. Ďalšia z teórií pojednávajúcich možnom pôvode názvu hradu bola zvererjnená na.
https://cody.mysteria.cz/magie/houska/zahady.htm


"Slovanská etymologie se nabízí vzhledem k celkem jasnému obsahu názvu. Podle pověsti jde o jméno syna jednoho z pšovských knížat. Nicméně s přihlédnutím k mimořádným okolnostem, vážícím se k hradu samotnému, je možné uvažovat i o etymologii keltské. Keltové zde nepochybně žili a území ovlivnili v podobě místních názvů. Pravděpodobný výklad jména hradu bude z gael. GEA(S)TAM, vysl. Gos-ca, případně z dnešního welš. GIA(S)T, vyslov. Gos-c. V obou případech jde o stejný význam, který znamená brána. Vzhledem ke skutečnostem, které se objevují v lokálních pověstech Housky, jde o velmi zajímavou paralelu, neboť pověsti o jakési "bráně do pekla" zde skutečně existují."


Táto teória na zaujala a pretože som istý čas žil v Írsku a gaelská írština mi učarovala, pokúsil som sa predchádzjúcu teóriu konfrontovať s poslednými preživšími keltskými jazykmi.


Irish Gaelic - Geata alebo Geta, z anglosaského Geat
Scots Gaelic - Heigait
Welsh - Gia(?)t, alebo Ga(?)t
Cornish - ?
Breton - ?


Záver si urobte sami. Ja len dodám, že medzi kontinentálnou gaelštinou a ostrovnými dialektami sú niekedy značné rozdieli.
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#242452Verze : 0