Main Menu
User Menu

Hnilec

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Hnilec
Originální název:
Original Name:
Hnilec
Další názvy:
Other Names:
(1290) Veľký Hnilec, Klein Hnilecz, Guylnitz, (1315) Guylnicz, (1920) Hnilec; maďarsky Nagyhnyilec, Iglóvéghely, Nyilas.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°52'30.51"N 20°59'31.80"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1290
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kaštiel barokový z 2. polovice 18. storočia, prestavaný a upravený začiatkom 20. storočia
Kostol rímsko - katolícky pseudogotický z roku 1894 – 1897.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko
Štefan Mišík ( 1843 – 1919 ), historik, etnograf, kňaz
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec vznikla zlúčením obcí Gemerský Hnilec a Spišský Hnilec. Gemerský Hnilec tvorili 2 osady: Ondrášová a Nový Svet. Gemerský Hnilec patril do Gemerskej Stolice, kým Spišský Hnilec patril pod mesto Spišská Nová Ves. V roku 1926 sa spojili ako jedna osada a patrili do roku 1954 pod mesto Spišská Nová Ves, v roku 1954 sa Hnilec osamostatnil.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.hnilec.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL : https://www.valka.cz/Hnilec-t125330#425664Verze : 0
MOD