Main Menu
User Menu

Hnilčík

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Hnilčík
Originální název:
Original Name:
Hnilčík
Další názvy:
Other Names:
(1315) silva parua Guylnitz, (1828) Hnilczek, (19. stor.) Malý Hnilec, (1920) Hnilčík; maďarsky Hnilczek, Nemecky Eisenbach
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°52'24.70"N 20°33'31.31"E
Místní části:
Local Municipalities:
Dolný Hnilčík (Jerohuta), Chotár, Roztoky, Gezwäng, Zimná dolina, Furmanec, Cechy, Štolvek, Bindt.
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1315
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kaplnka z 19. storočia
Kostol rímskokatolícky pseudorománsky z roku 1882 – 1885
Pomník pilotovi stíhačky Mig-29A 6829 mjr. Mariánovi Katuškovi, ktorý zahynul v sedle Grajnár.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Súčasný kataster obce vznikol v roku 1962 zlúčením osád Roztoky, Gezwäng, Zimná dolina, Furmanec, Cechy, Štolvek, Bindt a obce Dolný Hnilčík.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.hnilcik.ocu.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL CZ: https://www.valka.cz/Hnilcik-t125329#425663Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Spisska-Nova-Ves-t125329#425663Version : 0
MOD