Main Menu
User Menu

Hlídková peruť 62 [1942-1943]

Patrol Squadron 62 / VP-62

     
Název:
Name:
Hlídková peruť 62
Originální název:
Original Name:
Patrol Squadron 62
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.07.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1942-19.07.1942 Letecké křídlo floty 14
19.07.1942-DD.11.1942 Letecké křídlo floty 4
DD.11.1942-DD.12.1942 Letecké křídlo floty 6
DD.12.1942-DD.06.1943 Letecké křídlo floty 4
DD.06.1943-01.07.1943 Letecké křídlo floty 6
Dislokace:
Deployed:
01.05.1942-DD.11.1942 Alameda, NAS Alameda
DD.11.1942-DD.06.1943 Seattle, NAS Seattle
DD.06.1943-01.07.1943 Whidbey Island, NAS Whidbey Island

Velitel:
Commander:
01.05.1942-01.07.1943 Jones, Francis R. (Lieutenant Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.05.1942-DD.MM.RRRR Consolidated PBY-5A Catalina
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Roberts, Michael D.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons. Volume 2: The History of VP, VPB, VP(HL) and VP(AM) Squadrons, Naval Historical Center Department of the Navy Washington, D.C., 2000
URL : https://www.valka.cz/Hlidkova-perut-62-1942-1943-t212345#597418Verze : 0
MOD