Main Menu
User Menu

Hlídková peruť 19 [1937-1939]

Patrol Squadron 19 / VP-19

Hliadková peruť 19

     
Název:
Name:
Hlídková peruť 19
Originální název:
Original Name:
Patrol Squadron 19
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1937
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.07.1939
Nástupce:
Successor:
Hlídková peruť 43
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1937-01.07.1939 Hlídkové křídlo 4
Dislokace:
Deployed:
01.10.1937-01.07.1939 Seattle, NAS Seattle

Velitel:
Commander:
01.10.1937-DD.06.1939 Allen, Dolph C. (Lieutenant Commander)
DD.06.1939-01.07.1939 Carlson, Harry F. (Lieutenant Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.10.1937-01.07.1939 Consolidated P2Y-3 Ranger
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Roberts, Michael D.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons. Volume 2: The History of VP, VPB, VP(HL) and VP(AM) Squadrons, Naval Historical Center Department of the Navy Washington, D.C., 2000
URL : https://www.valka.cz/Hlidkova-perut-19-1937-1939-t215729#605682Verze : 1
MOD