Main Menu
User Menu

Hall, Virginia

Virginia Hall - příslušnice United States Air Force Air Intelligence Agency


(1906 - 1982)


Virginia se narodila v Baltimore 6. dubna 1906 v rodině majitele kina. Byla vychována na soukromé škole v Retclifu a od útlého mládí projevovala velký zájem o cizí jazyky, sport, lyžování a lov. Studovala ekonomiku v New Yorku, Paříži a Vídni, kde se naučila francouzsky, německy a mimoto také italsky.


V roce 1931 začala pracovat pro ministerstvo zahraničí a byla přidělena na velvyslanectví Spojených států ve Varšavě. Poté pracovala tako na ambasádách v Tallinu, Vídni a Izmiru v Turecku, kde nehoda při lovu a vážné zranění nohy její práci v roce 1939 ukončily. Téhož roku odešla do Francie, kde pracovala pro sanitní službu. Po pádu Francie v červnu 1940 pomáhala evakuovat členy americké diplomatické mise do Londýna.


V Anglii jako příslušnice americké vojenské mise, vstoupila do služeb Oddělení pro zvláštní úkolySOE, kde potřebovali ženu s takovými jazykovými schopnostmi. Dostala krycí jméno Měsíček a po ukončení speciálního výcviku byla v srpnu 1941 byla vyslána do Vichy, jako reportérka New York Post. Jejím úkolem bylo návázat spojení s odbojem a podávat důležité informace. V roce 1942 přešla na území okupované Francie a zorganizovala útěk několika důležitých osob přes Pyreneje. Spolu s nimi pak odletěla ze severní Afriky do Londýna.

Znovu se do Francie vrátila 21. března 1944, již jako příslušnice OSS- AIA. Zpočátku Geena operovala v Bretani, odkud podávala zprávy o pohybu německých vojsk před invazí do Normandie . Pak se přesunula do okolí Lyonu, aby zkoordinovala odbojové skupiny pro podporu spojenecké invaze v jižní Francii v srpnu 1944. Skupině pod jejím velením podařilo vyhodit do povětří čtyři mosty, vykolejit několik železničních souprav, přerušit telefonní spojení, pobít na 150 nepřátelských vojáků a důstojníků a osvobodit na 500 vězňů – válečných zajatců. Virginia se dokonce dostala na seznam gestapem nejvíce hledaných osob pod přezdívkou "Artemis", ale chytit jí se Němcům nikdy nepodařilo. S příchodem americké armády se připojila k postupujícím jednotkám a válku zakončila v rakouském Innsbrucku.


Po válce prezident Harry S. Truman udělil Virginii Hall vyznamenání Distinguished Service Cross. Až do roku 1951 pracovala pro armádní zpravodajskou službu OSS, předchůdkyni CIA. Do zálohy odešla v roce 1966. Zemřela v roce 1982 ve washingtonské nemocnici.
URL : https://www.valka.cz/Hall-Virginia-t24197#90264Verze : 0