Main Menu
User Menu

Gromova, Uľjana Matvejevna

Ulyana Matveyevna Gromova

v

Uljana Matvejevna Gromova - členka vedení odbojové organizace "Mladá garda"


(1924 – 1942)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 3. ledna 1924 v městečku Pervomajky v Krasnodonské oblasti. Byla nejmladší z pěti dětí v dělnické rodině. Ve škole patřila k nejlepším žákyním a stala se vedoucí školní pionýrské organizace v Krasnodonu.


Když začala válka, zorganizovala se svými spolužáky dobrovolnou brigádu na pomoc frontovému týlu. Její členové pracovali na polích a vypomáhali v nemocnicích. V roce 1942 ukončila desítiletku a vrátila se do Pervomajska, kde vstoupila do ilegální komsomolské organizace „Mladá garda“. Stala se členkou jejího štábu a aktivně se zúčastnila diverzních činnosti – roznášení letáků a narušování mobilizace pracovních sil pro totální nasazení v Německu, která vyvrcholila v prosinci 1942 zapálením úřadovny Arbeitsamtu. Při jedné z akcí v lednu 1943 padla Uljana se svými druhy do rukou gestapa. Dívka byla podrobena krutému mučení, aby prozradila další členy štábu a jejich plány, ale přesto nepromluvila. 16. ledna 1943 byla spolu s dalšími zatčenými „molodogvardějci“ svržena do důlní šachty.


Po osvobození Krasnodonu bylo její tělo exhumováno a pochováno v Bratské mohyle na krasnodonském hlavním náměstí. 13. září 1943 byl Uljaně M. Gromové udělen Titul Hrdina Sovětského svazu im memoriam. Bylo po ní pojmenováno mnoho ulic v Rusku a na Ukrajině a její jméno nese rovněž křižník Tichomořské vojenské flotily.zdroj:
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Gromova-Uljana-Matvejevna-t31680#114210Verze : 1