Main Menu
User Menu

Gestapo a Karel Čapek

Diskuse
Dobrý den,


již několikrát jsem při hledání informací o Karlu Čapkovi narazil na tvrzení, že byl Gestapem považován za "veřejného nepřítele č. 2" v Československu a po obsazení země měl být zatčen. To samozřejmě není nikterak překvapivé a lze předpokládat, že nebýt jeho úmrtí ještě před 15. březnem 1939, dobře by neskončil. Mně ale zajímá spíš to, zda tento seznam veřejných nepřátel a osob určených k zatčení Gestapo skutečně fyzicky mělo a zda se např. po válce našel. Vezmu-li v úvahu německou preciznost a posedlost organizací a také fakt, že obdobný seznam určený pro Velkou Británii (tzv. Black Book) po válce skutečně nalezen byl, předpokládám, že ano. Nikde jsem ale nenašel zmínku o jeho nálezu nebo dalších osobách, které na něm byli (předpokládám, že č. 1 byl Edvard Beneš - ten byl mimochodem i ve zmíněné "Black Book", co ale ostatní...). Je tady někdo znalejší a ví o tomto seznamu někdo něco bližšího?


Děkuji moc za případnou odpověď!


LoneGunman
URL : https://www.valka.cz/Gestapo-a-Karel-Capek-t216816#608592Verze : 0
podle meho neexistoval JMENNY seznam - na rozdil od Velke Britanie jsme treba my i Polsko byli urceni k vyhlazeni, resp. pretvoreni v otrockou rasu, bez inteligence. Proto prvni na rade byli dustojnici armady, ucitele, vzdelanci vseho druhu, kulturni fronta (pokud ji rezim nepotreboval pro "uspokojeni" zbytku obyvatelstva) a veskere "vudci elementy" vsech vyraznejsich organizaci, od Sokola po hasice, proto byly zavreny vysoke skoly atd. V Polsku to bylo podobne. Takze tipoval bych, byt o tom nemam zadne dukazy, ze jmenny seznam neexistoval a existovala jen urcita "preference" k tomu, kdo byl verejne znamy, jinak to bylo na zaklade vyse uvedenych parametru.
URL : https://www.valka.cz/Gestapo-a-Karel-Capek-t216816#608596Verze : 2
MOD
Gestapo, respektive SD, seznamy/kartotéky mělo a použilo je v operacích Gitter (asi nejde o dobové označení na rozdíl od operace z roku 1944) v březnu 1939 a Albrecht I v září 1939.
URL : https://www.valka.cz/Gestapo-a-Karel-Capek-t216816#608603Verze : 0
MOD