Main Menu
User Menu

Geografická pozice jednotek na frontě

Diskuse
Může někdo poradit do jaké úrovně jednotek se dá prakticky zjistit jejich geografická pozice na frontě v daném časovém období. Je možno někde zjistit (například ve Vídeňském archivu), kde se nacházely jednotlivé pluky v daném časovém období. Existují v nějakem archívu například "polní deníky" pluků?
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462343Verze : 0
Do takové úrovně na jakou jsou podklady.
Jinými slovy někde se zachovaly mapy se zakreslením výchozích postavení jednotek, mnohdy i pod úroveň pluk.
Např. pokud šlo o nějak významnou bitvu (či její část) nebo se uchovala jako památka na nějakou osobnost (třeba budoucího generála).
Někde nemusí být přesné podklady ani pro celé divize, třeba proto že kdesi lehl archív popelem, nebo se dokumenty ztratily (ve válečné vřavě nebo cíleně).
Je to silně individuální.
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462356Verze : 0
MOD
navic je zde nebezpeci, cim vetsi jednotka, tim mensi bude presnost. Nekde se uvadi dislokace STABU jednotky, utvary pluku ci divize mohou zabirat kilometry prostoru ...
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462367Verze : 0
MOD
Diky za informaci, mohli byste poradit kde bych s historií pluku mohl začít? Je Videňský archív to správné místo? Konkrétně kupříkladu historii 26. LstIR v období mezi květnem 1916 a květnem 1917. Podle www.austrianphilately jsem vypátral že část 2 roty toho 26. pluku spadala pod 26. horskou brigádu a byla součástí skupiny Flitsch. Podle korespondence (Feldpost 220, 26.LstIR, II. Baon, 5.Fieldompagnie, IV.Zug) a pamětí to sedí, děda byl 31. Srpna pod horou Rombón u Flitsche. Myslíte, že by byla možnost vypátrat historii toho 26. Domobraneckého Pluku v tom daném období?
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462390Verze : 0
Dobrý den


ve vídeňském archivu jsou k dispozici dokumenty vyšších jednotek (brigád, divizí), takže pokud víte že vás zajímá 26. horská brigáda, vídeňský Kriegsarchiv určitě je to správné místo. V těch dokumentech by měla být hlášení podřízených jednotek a rozkazy vydávané jim brigádou, takže tak podrobně abyste se dostal až přímo k detailům ohledně konkrétní čety to téměř jistě nebude, ale základní informace z toho vyčtete - za předpokladu že zrovna tyto dokumenty se neztratily. Dále 26. domobranecký pluk je z Mariboru, takže by možná stálo za to podívat se po slovinských knížkách (na téma první světové války jich existuje celkem hodně, i když nevím o žádné přímo o 26. domobraneckém pluku - domobranecké jednotky jsou obecně celkem opomíjeny). Ale boje o Rombon obecně jsou relativně známá kapitola, ve slovinských publikacích by se něco najít mohlo. Konečně pro orientaci, Flitsch je německý název pro Bovec.
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462552Verze : 0
Znovu díky za informaci. Něco málo jsem našel na fóru forum.prohereditate.com
o 26.LstIR a jeden ze Slovinských členů fóra mě sdělil že konkrétně 26.LstIR je pro ně trochu záhadou, že o něm moc materiálů není.
URL : https://www.valka.cz/Geograficka-pozice-jednotek-na-fronte-t143076#462553Verze : 0