Generál MacArthur a ten druhý - Ivan Brož

Diskuse

Snad každý, kdo se aspoň trochu zajímá o americkou armádu ta dvě jména zná. A každý na má svůj vlastní názor. Byli odlišní, byli na opačných koncích světa, a přece se jejich životní příběhy v mnohém podobaly. Jejich nesnadnou cestu od dětských let přes West Point až k čtyřem a pěti generálským hvězdám nám formou historického srovnání přináší tato kniha. A kdo jsou ti dva protagonisté? Prvním je jak už název napovídá Douglas MacArthur, tím druhým je překvapivě George S. Patton. Projděme si tedy dějiny s těmito dvěma velikány. Od historie jejich předků, kteří stáli na různých stranách fronty během občanské války Severu proti Jihu, přes jejich první kroky k vojenskému vzdělání, první války až po největší válečný konflikt, kterého se ještě zůčastnili oba, přes tragickou smrt generála Pattona těsně po skončení Druhé světové války až po úspěch MacArthura v poválečném Japonsku a krach v Koreji. Dozvíme se mnohé ze života, včetně ne moc známých faktů (věděli jste např., že MacArthur byl po většinu života pod vlivem své matky, nebo že Patton byl dyslektik ?). Ocitneme se v zákopech První světové války, i v bleskové tankové válce v Africe, Itálii, Normandii a Německu Druhé světové války. Staneme se svědky pádu i osvobození Filipín, invaze v Inčchonu během Korejské války, dozvíme se jak málo tehdy chybělo od použití jaderných zbraní proti Číně. A hlavně, z této knihy je naprosto zřejmé, čím si oba generálové získavali své muže, kteří byli na jejich rozkaz ochotni položit život. Kniha obsahuje známé i méně známe citace generála Pattona i MacArthura, ze kterých jsem vybral dvě:


George S. Patton k 3. armádě v předvečer invaze do Normandie
"Je jedna velká věc, kterou budete moci, vy, chlapi, co jste tu kolem, vykázat, až skončí tahle válka a budete opět doma. A Bohu za to můžete děkovat. Až budete po dvaceti letech sedět u krbu s vnukem na koleni, nebudete muset na jeho otázku, co jste dělali v té druhé světové válce, pokašlávat ani chlapce rozpačitě přehazovat z nohy na nohu a tvrdit mu, že jste kopali latríny v Louisianě. Ne, panové! Budete se mu moci zpříma podívat do očí a říci - hochu, tvuj děda se valil kupředu s velkou 3. armádou a s tím parchantem jménem George Patton."
str. 144


Douglas MacArthur, závěr jeho pamětí
"Lidé zestárnou pouze tehdy, když opouštějí své ideje. Léta mohou vrýt do lidské kůže vrásky, ale vzdát se zájmu znamená nechat si vrýt vrásky do duše. Člověk je tak mladý jako jeho víra a tak starý jako jeho pochybnosti. Tak mladý jako jeho důvěra ve vlastní síly. Tak starý jako jeho strach. Tak mladý jako jeho naděje. A tak starý jako jeho zoufalství. Uprostřed každého srdce je komůrka, kde se všechno zaznamenává. Tak dlouho, jak bude přijímat krásu, naději, radost a odvahu, tak dlouho bude člověk mladý. Když se jeho srdce pokryje sněhem pesimismu a obalí ledem cynismu, právě v tomto a jen v tomto okamžiku člověk zestárne - a právě tehdy, jak říká balada, mizí v dáli."
str. 198


Vyšlo v nakladatelství X-Egem, 198 str., prodejní cena cca 200,- Kč
URL : https://www.valka.cz/General-MacArthur-a-ten-druhy-Ivan-Broz-t5981#14034 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více