GBR - VICOM

VICOM


Fotoprůzkumný kontejner vyvinutý pro potřeby kanadského královského letectva na začátku šedesátých let dvacáteho století. Jako nosič byl určen letoun CF-104 Starfighter vyráběný u kanadské společnosti Canadair v licenci od roku 1961.


Kontejner, jenž mohl být podvěšen pouze pod podtrupový závěsník byl osazen čtyřmi kamerami s ohniskovou vzdáleností 70 mm. Jejich výrobcem byla britská společnost Vinten. Tři z kamer byly určeny pro šikmé snímkování (vpřed, vlevo a vpravo). Čtvrtá kamera snímala ve svislém směru. Celý kontejner měl vážit méně než 136 kg.


Kontejner VICOM nosily všechny kanadské CF-104 určené k průzkumným úkolům. Ty byly dislokovány u dvou perutí působících v Evropě (nejprve na francouzském letišti Marville, později v německém Lahru) - No. 439 a No. 441.


Uživatelé: KanadaZdroje
1) Fricker, J. & Jackson, P.: Lockheed F-104 Starfighter, Wings of Fame, Vol.2/1996
2) Canada Aviation Museum Lockheed / Canadair F-104A Starfighter
3) Archiv autora
GBR - VICOM - VICOM podvěšený pod trupem letounu sériového čísla 12898, který operoval u 439. peruti (RCAF)

VICOM podvěšený pod trupem letounu sériového čísla 12898, který operoval u 439. peruti (RCAF)
URL : https://www.valka.cz/GBR-VICOM-t66972#236899 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více