Main Menu
User Menu

Fort Matassone

Werk Matassone

     
Název:
Name:
Fort Matassone
Originální název:
Original Name:
Werk Matassone
Další názvy:
Other Names:
Feldmäßiger Stützpunkt Matassone
Obec:
Municipality:
Albaredo di Vallarsa
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
45°48'59.41"N 11°04'50.59"E
Fotografie nebo nákres:
Photo or Sketch:
Druh objektu:
Sort of Object:
pěchotní postavení
Typ objektu:
Type of Object:
polní pěchotní postavení
Vyšší pevnostní celek:
Upper Fortress Complex:
Pevnostní uzávěr Etsch-Arsa
Zahájení stavby:
Start of Construction:
DD.MM.1914
Dokončení stavby:
Completion of Construction:
DD.MM.1915
Výzbroj:
Armament:
2x 8cm kasematní kanon M-95
Posádka:
Crew:
150
Bojové využití:
Combat Use:
DD.MM.1915-DD.MM.1918
Současný stav:
Current Condition:
zřícenina
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Edmund Glaise von Horstenau – Der Österreich-Ungarns Letzter Krieg, 1914-1918 (Wien 1931)
www.trentinograndeguerra.it
www.fortificazioni.net
URL : https://www.valka.cz/Fort-Matassone-t126891#429641Verze : 0
MOD
Místo plánovaného fortu Werk Matassone, jehož stavba byla po vypuknutí 1. světové války zrušena, vybudovali rakousko-uherští ženisté na podzim roku 1914 u obce Matassone pěchotní opěrný bod (opevněný tábor). Šlo o drátěnými překážkami obehnaný komplex vyzděných spojovacích a střeleckých zákopů, úkrytů a kulometných hnízd, s betonovým objektem pro dva 8cm kasematní kanony, který dnes bývá v literatuře a na mapách označován jako Werk Mattasone. Byla zde i pozorovatelna a stanice optické signalizace, která zajišťovala spojení s fortem Werk Valmorbia na protější straně údolí Vallarsa. Posádku opěrného bodu tvořilo asi 150 mužů.


V březnu 1915 se rakouské velení rozhodlo, že oblast Vallarsa vyklidí, a koncem června 1915 stáhlo posádku do polních postavení před Roveretem. Opěrný bod Matassone pak obsadila italská armáda. V květnu 1916 byla zahájena rakousko-uherská odvetná ofenziva, v jejím průběhu získali Rakušané Matassone zpátky. Po ukončení ofenzivy ustoupily rakousko-uherské jednotky na lépe hájitelnou linii Zugna Torta - Werk Valmorbia - Monte Pasubio a vesnici i opěrný bod opět opustily. Ty pak zůstaly v italských rukou až do konce války...


Zdroj:
Edmund Glaise von Horstenau – Der Österreich-Ungarns Letzter Krieg, 1914-1918 (Wien 1931)
www.trentinograndeguerra.it
www.fortificazioni.net
URL : https://www.valka.cz/Fort-Matassone-t126891#429643Verze : 0
MOD