Main Menu
User Menu

Ďurana, Justín

     
Příjmení:
Surname:
Ďurana
Jméno:
Given Name:
Justín
Jméno v originále:
Original Name:
Justín Ďurana
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
podplukovník
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
01.05.1905 Allegheny
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
27.10.1975 Bratislava? /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel Letecký pluk
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Cséfalvay, František a kol: Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945. Bratislava, Vojenský historický ústav, 2013. ISBN:978-80-89523-20-7
Šumichrast, Peter: Slovenské letectvo na východní frontě. Cheb, Svět křídel 2006.
www.vets.cz
URL : https://www.valka.cz/Durana-Justin-t139609#454081Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Ďurana
Jméno:
Given Name:
Justín
Jméno v originále:
Original Name:
Justín Ďurana
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.1921 Vyšší obchodní škola, Nitra
Vojenské vzdělání:
Military Education:
29.09.1922-15.08.1924 Vojenská akademie
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
15.08.1924 poručík pěchoty
01.10.1925 poručík letectva
01.04.1929 nadporučík letectva
01.10.1932 kapitán letectva
01.10.1936 štábní kapitán letectva
01.04.1939 major letectva
01.07.1941 podplukovník letectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
01.10.1932-15.09.1933 Velitel : Letka 35
01.10.1938-10.10.1938 Velitel : Cvičná peruť II
12.10.1938-19.10.1938 Velitel : III. peruť leteckého pluku 3, velitelství
08.11.1938-18.11.1938 Velitel : IV. peruť leteckého pluku 2, velitelství
19.10.1938-01.12.1938 Velitel : Letka 38
DD.03.1939-DD.03.1939 Velitel : Letka 15
31.03.1939-DD.10.1939 Velitel : Peruť II
DD.10.1939-28.02.1940 Velitel : Samostatná peruť II
01.10.1940-31.07.1942 Velitel : Letecký pluk
14.09.1942-20.11.1942 Velitel : Skupina vzdušných zbraní

Ručně vyplněné položky:
15.08.1924-28.08.1924 hraničářský prapor 9
28.08.1924-22.06.1925 Letecký pluk 1
22.06.1925-01.05.1927 Letka 5
01.05.1927-15.10.1930 Letecký pluk 3
15.10.1930-01.09.1932 Letka 35
01.09.1932-01.10.1932 Letka 34
01.10.1932-15.09.1933 Letka 35 (velitel)
15.09.1933-15.08.1934 Letka 34
15.08.1934-15.10.1934 Letka 35
15.10.1934-DD.03.1939 Ministerstvo národní obrany
DD.03.1939-DD.MM.1939 Letka 15 (velitel)
01.05.1939-28.02.1940 II. peruť (velitel)
01.03.1940-30.09.1940 Velitelství vzdušných zbraní (přednosta letecké skupiny)
30.09.1940-31.07.1942 Letecký pluk (velitel)
31.07.1942-14.09.1942 Velitelství vzdušných zbraní
14.09.1942-20.11.1942 přednosta Skupiny vzdušných zbraní při Zajišťovací divizi
20.11.1942-01.03.1943 Velitelství vzdušných zbraní
01.03.1943-30.08.1944 velitel letiště Vajnory
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1940

Železný kříž 1939 II. třídy
Iron Cross 2nd Class
Eisernes Kreuz II. Klasse
-

MM.DD.1940

Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
-

DD.MM.1944

Slovenský válečný vítězný kříž III. třídy
Slovakian War Victory Cross 3rd Class
Slovenský vojenný víťazný kríž III. triedy
-

Poznámka:
Note:
01.09.1948 - přeložen do zálohy
Zdroje:
Sources:
Cséfalvay, František a kol: Vojenské osobnosti dejín Slovenska 1939-1945. Bratislava, Vojenský historický ústav, 2013. ISBN:978-80-89523-20-7
Šumichrast, Peter: Slovenské letectvo na východní frontě. Cheb, Svět křídel 2006.
URL : https://www.valka.cz/Durana-Justin-t139609#454082Verze : 4
MOD