Main Menu
User Menu

Duncan, George Chamberlain

     
Příjmení:
Surname:
Duncan
Jméno:
Given Name:
George Chamberlain
Jméno v originále:
Original Name:
George Chamberlain Duncan
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
námořní kapitán
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
11.02.1917 Tacoma /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
15.12.1995 Arlington /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- velitel VF-51, VF-101 a CVG-5
- ředitel odbočky designu stíhaček odboru letectví a asistent ředitele letecké divize odboru výzbroje
- velitel USS Ranger (CV-61) a USS Jupiter (AVS-8)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- americké námořní letecké eso 2. sv. v. s 13 samostatnými, 1 sdíleným a 1 poškozeným
- 25. října 1944 se podílel na zničení lehké letadlové lodě Čitose, za což obdržel Námořní kříž
- zemřel na infarkt ve věku 77 let
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
www.thisdayinaviation.com
www.tracesofwar.com
https://valor.militarytimes.com/hero/3963#16652
www.findagrave.com
www.check-six.com
URL CZ: https://www.valka.cz/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651189Verze : 3
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651189Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Duncan
Jméno:
Given Name:
George Chamberlain
Jméno v originále:
Original Name:
George Chamberlain Duncan
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.1934 Stadium High School in Tacoma
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR George Washington University (právo)
Vojenské vzdělání:
Military Education:
18.07.1935-01.06.1939 námořní akademie Spojených států v Annapolisu
DD.03.1945-DD.MM.RRRR námořní postgraduální škola v Annapolisu
DD.MM.RRRR-DD.12.1949 divizní kurz testovacího pilota v NATC Patuxent River
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
01.06.1939 námořní praporčík
01.06.1942 námořní poručík
15.06.1942 námořní nadporučík (dočas.)
15.03.1944 korvetní kapitán (dočas.)
01.06.1949 korvetní kapitán
01.06.1949 fregatní kapitán
01.04.1958 námořní kapitán
Průběh vojenské služby:
Military Career:

DD.06.1939-DD.08.1941 USS West Virginia (BB-48)
DD.MM.1942-DD.MM.1943 USS Louisville (CA-28)
DD.MM.1943-DD.MM.1943 NAS Pensacola (letecký výcvik)
DD.09.1943-DD.03.1945 VF-15, USS Essex (CV-9) (pilot)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR VF-51, USS Valley Forge (CV-45) (velitel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR VF-101 (velitel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR CVG-5 (velitel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR pobočka designu stíhaček, úřad letectví (šéf)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR letecká divize, zbraňový úřad (asistent ředitele)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR USS Forrestal (CV-59) (výkonný důstojník)
DD.07.1961-24.03.1962 USS Jupiter (AVS-8) (velitel)
07.05.1962-20.05.1963 USS Ranger (CV-61) (velitel)
DD.12.1967-DD.MM.RRRR výslužba
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1943

Odznak námořního pilota Spojených států
United States Naval Aviator badge
-

18.10.1944

Stříbrná hvězda
Silver Star
za akci z 13. září 1944, sestřelil sám střední bombardér, druhý sdílel, sám sestřelil 2 doprovodné stíhačky a 3. poškodil, poté odstřeloval nepřátelské letiště a zničil 3 letadla na zemi.

16.12.1944

Námořní Kříž
Navy Cross
za akci z 25. října 1944, kdy se podílel na zničení lehké letadlové lodě Čitose

DD.MM.1953

Bronzová hvězda
Bronze Star
s "bojovým V" za odvahu

04.11.1966

Záslužná legie legionář (4.třída)
Legion of Merit Officer - Legionnaire(4th Class)
Legion of Merit (4th Class)
-

DD.MM.RRRR

Filipínská prezidentská citace
Philippine Presidential Unit Citation
-

DD.MM.RRRR

Medaile za osvobození Filipin
Philippine Liberation Medal
se 2 bronzovými hvězdami (3x)

OSN / UNO DD.MM.RRRR

Korejská medaile OSN
United Nations Service Medal for Korea
United Nations Service Medal for Korea (UNKM)
-

DD.MM.RRRR

Letecká medaile
Air Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile vítězství (2. světová válka)
World War II Victory Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za americké tažení
American Campaign Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za asijsko pacifické tažení
Asiatic-Pacific Campaign Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za službu v národní bezpečnosti
National Defense Service Medal
-

DD.MM.RRRR

Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
se 2 bronzovými hvězdami (3x)

DD.MM.RRRR

Medaile za službu v Koreji
Korean Service Medal
se 2 kampaňovými hvězdami (2x)

DD.MM.RRRR

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
se stříbrnou a zlatou hvězdou (7x)

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.thisdayinaviation.com
www.tracesofwar.com
https://valor.militarytimes.com/hero/3963#16652
www.findagrave.com
www.check-six.com
URL CZ: https://www.valka.cz/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651193Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651193Version : 0
https://www.youtube.com/watch?v=ariwJ95VlCg
záznam Duncanova nezdařeného přístání z 23. června 1951 v F9F-2 Panther na letadlové lodi USS Midway. Po nárazu, kdy jeho vletěl do vzduchové kapsy, narazil do paluby a rozdělil na dvě poloviny. Přední polovina, kde byl Duncan rolovala v plamenech po palubě, během toho odletěl překryt a i Duncanova helma. Duncan havárii přežil s lehkými popáleninami a odřeninami, nejhůř byli zasažené jeho odkryté uši.
Jelikož se záznamy z havárií letadel musí uchovávat, tak koloval a nakonec se objevil i v několika filmech, Například Útok na Rudý Říjen s Seannem Connerym.
URL CZ: https://www.valka.cz/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651195Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Duncan-George-Chamberlain-t235558#651195Version : 0