Main Menu
User Menu

Dolná Lehota

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Dolná Lehota
Originální název:
Original Name:
Dolná Lehota
Další názvy:
Other Names:
Petwrlehota (1424), Lehota Petri (1455), Petrik Lehathaya (1464), Inferior Lehotha (1528), Lehotka (1536), Dolná Lehôtka (1920)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°50'05.53"N 19°30'20.80"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1358
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pamätník 2.čs. paradesantnej brigády, postavený bol v roku 1976, autormi sú Kubička J. a Mojz
- Kaplnka, postavená bola v roku 1818
- Kostol rímskokatolícky, postavený bol v roku 1914
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
plk. Ing. Bella, Ivan – 1. slovenský kozmonaut
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Počas SNP v lesoch v okolí Krpáčova pôsobila 2. čs. samostatná paradesantná brigáda brigáda
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.nummulus.eu.sk
URL : https://www.valka.cz/Dolna-Lehota-t126250#428301Verze : 0
MOD