Main Menu
User Menu

Dolina, Marie Ivanovna

Mariya Ivanovna Dolina / Мария Ивановна Долина

Gvrd. kapitán Marija I. Dolina - zástupce velitele eskadrilji 125. GvNAP


*1922Hrdinka Sovětské svazu


Narodila se 18. prosince 1922 ve vsi Šarovka v Omské oblasti v rodině rolníka, přesídlence z Ukrajiny a válečného invalidy. Máša byla nejstarší z deseti dětí. V roce 1932 se rodina přestěhovala na Ukrajinu. Po dokončení střední školy studovala při práci Leteckou školu v Chersonu, kterou ukončila s vyznamenáním v roce 1939. Zároveň se stala aktivní členkou Nikolajevského aeroklubu jako pilot-instruktor Osoaviachimu.


Když vypukla válka, vstoupila jako dobrovolnice do armády a prodělala kurzy pro bojové piloty ve městě Engels.
Od května 1942 létala v sestavě 125. gardového bombardovacího pluku spolu s G. I. Džunkovskou. Poprvé se zúčastnila boje jižně od Stalingradu, pak na severním Kavkaze, Kubáni a Krymu, u Kurska a svou bojovou cestu zakončila v Pobaltí. 2. června 1943 na Kubáni se jejich bombardér opozdil za ostatními a byl napaden šesti německými letadly. Máša sestřelila jeden FW-190 a jeden Bf-109, ale i jejich letadlo bylo zasaženo a začalo hořet. Podařilo se jim přistát jen dva kilometry za linií fronty a uniknout na poslední chvíli z hořícího letadla.


V průběhu války měla gardový kapitán M. I. Dolina na svém kontě 72 bojových vzletů, při kterém shodila na pozice nepřítele 45 tun bomb a sestřelila tři německé stíhačky. Stala se držitelkou Řádu Vlastenecké války 1. stupně, dvou Řádů Rudého praporu a mnoha medailí.Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR obdržela 18. srpna 1945.


Po válce se stala zástupkyní velitele bombardovacího pluku a do zálohy odešla v roce 1950. Poté žila v Rize a pracovala ve stranických orgánech KS Litvy a stala se členem republikového Výboru sovětsko-francouzského přátelství, Výboru obránců míru a sovětských veteránů války a od roku 1975 je čestnou členkou pluku „Normandie-Němen“. Od roku 1983 žije v Kyjevě.


zdroje:
https://airaces.narod.ru/woman/dolina_m.htm
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Dolina-Marie-Ivanovna-t22593#85505Verze : 1