Main Menu
User Menu

Doležal, František [1914-1942]

F/Sgt František Doležal


* 25.1. 1914 Litomyšl
† 18.10. 1942 Uxbridge


Narodil se 25.ledna 1914 v Litomyšli. Jeho otec František a Leopoldýna Doležalovy provozovali v Bystrém u Poličky, kde také vychodil obecnou školu, v domě čp.62 kartáčnictví. Později se celá rodina přestěhovala do Poličky, kde si postavili rodinný domek. František Doležal, jehož velice lákaly výšky a letadla se přihlásil do leteckého učiliště v Prostějově.
Po okupaci odešel do ciziny do Polska, ale po jeho porážce byl nucen opustit i tuto zemi. Jeho další cesta následovala do Afriky, kde vstoupil do Francouzské cizinecké legie. Po vypuknutí války byl zařazen k francouzskému bombardovacímu letectvu, ale protože i Francie byla velmi rychle poražena, byl s ostatními evakuován do Velké Británie, kde vstoupil do nově vzniklé 311.československé bombardovací perutě, která vznikla právě z příchozích pilotů a mechaniků z Francie.
František Doležal (osobní číslo 787 452) prodělal výcvik a zastával funkce zadního střelce Wellingtonu, celkem nalétal více jak 300 operačních hodin. V té době měla peruť více jak 50% ztráty, kterým napomohly i četné letecké havárie. Při jedné z nich se také stál F/Sgt František Doležal obětí, když 18.10. 1942 zahynul v troskách Wellingtonu KX-T (T2564), který se zřítil u Uxbridge krátce před přistáním na letišti Northolt u Londýna. Spolu s Františkem Doležalem také zahynuli F/Sgt Bláha, P/O Bulis, P/O Bunzl, Sgt Čech, P/O Gissübel, Sgt Götzlinger, F/Lt Haňka, P/O Jebáček, Cpl Paclík, Sgt Rájecki, F/Sgt Stoklásek, F/Lt Študent a F/Sgt Švec. Zahynulí příslušníci 311.československé bombardovací perutě měli převzít z rukou prezidenta republiky Dr.Edvarda Beneše vyznamenání, Doležal měl být také povýšen do důstojnické funkce.
František Doležal, jenž se nikdy nesmířil s okupací vlasti, je pohřben na vojenském hřbitově v Brookwoodu v československým oddělení, hrob č.5Prameny
Mnozí nedoletěli, František Loucký, Naše vojsko 1989
Místní noviny


Chtěl bych se omluvit za neúplné informace z důvodu nedostatku zdrojů, ale v nejbližší době se budu snažit o doplnění informací.
URL : https://www.valka.cz/Dolezal-Frantisek-1914-1942-t65122#232063Verze : 1