Main Menu
User Menu

Dojde k útoku na Írán? Jde opravdu jenom o ropu?

Dojde k útoku na Írán? Jde opravdu jenom o ropu?

Diskuse
Stále přibývají nové a nové spekulace o
možném leteckém útoku na sporná jaderná zařízení v Íránu. Ať se jednalo o velké letecké cvičení IAF nebo chvástání íránských generálů. Poslední dnešní zpráva o přípravě hrobů. Jde jenom o propagandu?

www.novinky.cz


Následky by byly pro celý region katastrofální. Prudký nárůst ceny ropy a možná i něco horšího uvážíme li možný odvetný raketový útok Íránu na Izrael. Dále start raket Jericho.... Po zkušenostech v Iráku však těžko někdo ve světě uvěří a podpoří argument o vlastnicvý nebezpečných WMD. Na druhou stranu je však faktem, že íránský režim ajatolahu podporuje terorismus jak financemi tak zbraněmi (Hyzbola a Chamas) Írán vyhrožuje Izraeli a USA, že jej vymaže z mapy světa a dokonce popírá holokaust. Nechávalo by vás to klidnými, že se možná pokouší o jadernou bombu? Jejich průmyslový potenciál je dost velký. Jaké je nejlepší řešení? Je možná diplomacie? Nobe se jedná pouze a jedině o propagandu USA a Izraele? Dále je známo, že hlavním dodavatelem vojenské techniky je Čína a Rusko. Jak by byly účiné prostředky PVO (Tunguska, S-400 a jiné) proti letadlům Izraele a USA. je mnoho otázek a spekulací.
Jaký máte názor?
URL : https://www.valka.cz/Dojde-k-utoku-na-Iran-Jde-opravdu-jenom-o-ropu-t73309#259991Verze : 0
Rusko horko ťažko zaviedlo S-400 do vlastnej výzbroje, takže v Iráne S-400 ešte nie je. Irán má staršie verzie PLRK S-300, ktoré získal z rôznych zdrojov.
URL : https://www.valka.cz/Dojde-k-utoku-na-Iran-Jde-opravdu-jenom-o-ropu-t73309#260009Verze : 0
MOD
Presouvam do sekce diskuse, sem do novinek to tak uplne nepatri.


Izrael provedl cviceni s jasnym cilem - podle zpravodajskych zdroju zbyva Iranu zhruba rok, nez se mu podari ziskat dostatek materialu na vyrobu jaderne zbrane, a protoze mezinarodni spolecenstvi predvadi dalsi z rady svych totalnich neschopnosti a selhani, je Izrael pripraven a v obdobe utoku na iracky jaderny reaktor provest stejnou akci v Iranu. Je to vzhledem k retorice iranskeho vedeni pomerne jasny akt sebeobrany, a protoze Iran ma na sve strane i nekolik dalsich problemu, vcetne podpory mezinarodniho terorismu, nebude asi velky problem uhodnout, jak se v pripadnem konfliktu zachovaji USA. Na druhou stranu soucasny iransky prezident ma slabou pudu pod nohama a podle mnohych komentaru mu pristi volby zlomi vaz, pokud si jej nezlomi sam hledanim vnejsiho i vnitrniho nepritele s cilem ututlat skandaly uvnitr Iranu a svou vlastni neschopnost.


Dopady na cenu ropy to dle meho nebude mit nijak vyrazne, vetsi vliv na ceny ropy maji v soucasnosti spekulanti a teroristicka organizace OPEC, nez jednotlive valecne konflikty.
URL : https://www.valka.cz/Dojde-k-utoku-na-Iran-Jde-opravdu-jenom-o-ropu-t73309#260011Verze : 0
MOD
Před několika dny jsem byl informován (byť z druhé ruky - od kolegy modeláře, a ten to má od známé, která do Íránu jezdí několikrát ročně), že situace v Íránu je dost odlišná než jak se v Evropě píše. Vládní i náboženské struktury jsou prý čím dál tím více odtržené od běžných Íránců a mezi íránským obyvatelestvem sílí nejen nespokojenost se současnou vládou, ale sílí i únava z vlivu islámských duchovních. Íránci prý mají Ahmadínežáda i ajatoaláhů plné zuby a prý už dost touží po civilizovanějším způsobu života, což se prý odráží i ve způsobu oblékání (i žen) i sledováním západních televizních stanic (v Teheránu je prý skoro na každém baráku nejméně jeden satelit).


A Ahmadínežád si prý tuhle situaci uvědomuje a o to více přitvrzuje v rétorice a ve zdůrazňování vnějšího nepřítele.
Osobně si myslím, že Írán by válku proti Izraeli nerozpoutal. Ahmadínežád bezesporu debil je, ale zároveň si jistě plně uvědomuje, že rozpoutání války proti Izraeli by byla sebevražda.
Jiná věc je jaderný program. Domnívám se, že Írán nevyvíjí jadernou zbraň jako prostředek pro napadení Izraele nebo jiného státu (viz předchozí odstavec), ale jako symbol vlastní moci a prostředek pro vydírání světových mocností. A pokud by Izrael íránská jaderná zařízení jakýmkoli způsobem zničil, pak jenom dobře (a možná by to mohlo způsobit i Ahmadínežádův pád).
URL : https://www.valka.cz/Dojde-k-utoku-na-Iran-Jde-opravdu-jenom-o-ropu-t73309#260028Verze : 0
MOD