Main Menu
User Menu

Divizní jezdecká eskadrona [1939-1939]

Szwadron kawalerii dywizyjnej

Divizní jezdecká eskadrona – Szwadron kawalerii dywizyjnej – Divisional Cavalry Squadron


Vojskový oddíl jezdectva válečného stavu, který byl formován v průběhu poplachové nebo všeobecné mobilizace. Eskadrona byla zařazena do sestavy pěší divize [1939-1939]. Byla bezprostředně podřízena veliteli divize jako jeho průzkumná jednotka.


Sestava eskadrony:
velitel eskadrony (major/setník)
velitelský roj
pomocné družstvo
spojovací družstvo
zákopnické a protiplynové družstvo
čtyři řadové jezdecké čety
četa kulometů na vozech


Tabulkové počty eskadrony:

Tabulkové počty:
důstojníci 7
poddůstojníci+ mužstvo 245
ruční kulomety vz. 28 4
těžké kulomety vz. 30 na kulometných vozech 4
polní radiostanice N2 1
polní kuchyně 1
koně 272

Ve výzbroji byly dále pistole, karabiny francouzského typu (Berthier wz. 07/16 ?), polské šavle wz. 34, káry, kulometné a trénové vozy, jejichž typy a počty dosud nebyly zveřejněny.


Palebné průměry pro palné zbraně ve výzbroji eskadrony:

Zbraň: Palebný průměr
pistole 20 nábojů
karabina 30 nábojů
ruční kulomet vz. 28 500 nábojů
těžký kulomet vz. 30 2000 nábojů

Mobilizace:
Mobilizační jednotkou divizní jezdecké eskadrony bylo Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy (Komenda Rejonu Przysposobienia Wojskowego Konnego), které bylo součástí mírové sestavy pěší divize nebo jezdecká eskadrona Sboru Ochrany Pohraničí, pro kterou byla vytvořena mobilizační tabulka. Bylo ovšem několik výjimek:
1) divizní jezdeckou eskadronu č. 5 mobilizoval 14. hulánský pluk a byla vytvořena z eskadrony Státní policie ve Lvovu
2) 6. pěší divize měla ve své sestavě divizní jezdeckou korouhev, ve které byla kromě eskadrony č. 6 také 3. eskadrona 3. hulánského pluku, která byla označována jako Pszczyňská divizní jezdecké eskadrona.
3) některé zdroje uvádějí, že jako divizní jezdecké eskadrony byly do sestavy divizí zařazeny nadpočetní mobilizované eskadrony jezdeckých pluků. Jejich veliteli však byli velitelé oblastních velitelství a proto v tabulce mobilizovaných eskadron jsou uváděny jako mobilizační jednotky Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy/ jezdecký pluk.
4) V několika případech není možno zjistit jestli eskadrona byla mobilizována Oblastním velitelstvím jezdecké branné výchovy nebo jezdeckým plukem. Jejich veliteli však byli velitelé oblastních velitelství a proto v tabulce mobilizovaných eskadron jsou uváděny jako mobilizační jednotky Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy/ ?.


Za přípravu a realizaci mobilizace byl odpovědný velitel oblasti branné přípravy jezdectva nebo velitel eskadrony SOP, který se zároveň stával velitelem mobilizované eskadrony. Za materiální mobilizaci byl odpovědný velitel administrativní jednotky, ke které byla eskadrona přidělena.
Do velitelských funkcí byli jmenováni 2 důstojníci a 6 poddůstojníků v činné službě, kteří byli zařazeni do mírové struktury Oblastního velitelství branné výchovy jezdectva. Zbytek tvořili důstojníci a mužstvo v záloze.


Stav jezdeckých koní měl být zásadně naplněn koňmi oblasti. Z toho vyplývala povinnost velitele oblasti k zajištění organizační výstavby jezdecké branné výchovy ve své oblasti tak, aby počet jezdeckých koní odpovídal množství příslušníků eskadrony povolaných jmenovitě v určeném časovém termínu.


Při poplachové mobilizaci byli k eskadroně přiděleni jako její základ tři poddůstojníci řadového jezdeckého pluku na funkce zástupce velitele čety, zástupce velitele kulometné čety a velitele spojovacího družstva.

Podle mobilizačních tabulek měly být mobilizovány následující divizní jezdecké eskadrony:



Divizní jezdecká eskadrona č: Mobilizační těleso Mobilizační středisko: Mobilizační skupina (termín ukončení mobilizace) Administrativní jednotka pro materiální mobilizaci Velitel eskadrony:
1 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 1. pěší divize/4. hulánský pluk Vilno žlutá (54. hod.) 1. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Bronisław Kulik
2 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 2. pěší divize Kielce žlutá (52. hod.) 2. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Stanisław Nakoniecznikoff
3 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 3. pěší divize Zamość včeobecná 1. sled (5. den) 3. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Jan Stanisław Podziemski
4 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 4. pěší divize Włocławek modrá (54. hod.) 14. pěší pluk major jezdectva Franciszek Cymerman
5 14. hulánský pluk Lvov včeobecná 1. sled (4. den) 14. hulánský pluk setník v záloze jezdectva Władysław Suchecki
6 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 6. pěší divize Krakov žlutá (48. hod.) 6. lehký dělostřelecký pluk setník jezdectva Władysław Słuszko-Ciapiński
Pszczyňská (pro 6. pěší divizi) 3. eskadrona 3. hulánského pluku Pszczyna zelená (18. hod.) 3. eskadrona 3. hulánského pluku setník jezdectva Otton Zygmunt Ejsymont
7 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 7. pěší divize Częstochowa modrá (48. hod.) 7. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Kazimierz Mikołajewski
8 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 8. pěší divize Modlin modrá (48. hod.) 32. pěší pluk major jezdectva Jarosław Ciechanowski
9 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 9. pěší divize Siedlce žlutá (54. hod.) 9. lehký dělostřelecký pluk setník jezdectva Władysław Czach
10 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 10. pěší divize/? Sieradz zelená (42. hod.) 31. pěší pluk major jezdectva Bohdan Klaudiusz Sawicki
11 Eskadrona SOP "Zaleszczyki" Zaleszczyki zelená (24. hod.) Prapor SOP "Borszczów" setník jezdectva Józef Dąbrowski
12 Eskadrona SOP "Hnilice Wielkie" Hnilice Wielkie zelená (34. hod.) Prapor SOP "Czortków" setník jezdectva Jan Billewicz
13 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 13. pěší divize Luck červená (54. hod) III. oddíl 13. lehkého dělostřeleckého pluku major jezdectva Franciszek Władysław Bednarski
14 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 14. pěší divize Poznaň modrá (48. hod.) 14. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Mieczysław Żniński
15 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 15. pěší divize/16. hulánský pluk Bydhošť modrá (48. hod.) 15. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Jan Kazimierz Paszotta
16 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 16. pěší divize/18. hulánský pluk Grudziądz modrá (48. hod.) 16. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Stefan Mosiński
17 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 17. pěší divize Hnězno žlutá (54. hod.) 17. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Władysław Kazimierz Szczerbik
18 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 18. pěší divize/? Łomża modrá (48. hod.) 33. pěší pluk setník jezdectva Józef Ludwik Rudnicki
19 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 19. pěší divize Lida zelená (48. hod.) 77. pěší pluk major jezdectva Mieczysław Gawryłkiewicz
20 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 20. pěší divize/? Słonim červená (58. hod) 80. pěší pluk major jezdectva Władysław Michał Gajewski
21 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 21. horské pěší divize Bielsko žlutá (54. hod.) 21. lehký dělostřelecký pluk setník jezdectva Zygmunt Marian Bargiel
22 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 22. horské pěší divize Přemysl zelená (54. hod.) 22. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Czesław Julian Franciszek Jakóbiak
23 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 23. pěší divize Katovice žlutá (48. hod.) 73. pěší pluk major jezdectva Bronisław Rostowski
24 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 24. pěší divize/? Jaroslav včeobecná 1. sled (5. den) 24. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Tadeusz Klepacki
25 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 25. pěší divize/? Kalisz modrá (48. hod.) 25. lehký dělostřelecký pluk setník jezdectva Antoni II Paszkowski
26 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 26. pěší divize/? Kutno černá (48 hod.) 37. pěší pluk major jezdectva Stefan Marian Choroszewski
27 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 27. pěší divize/? Włodzimierz červená (60. hod) 27. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Mieczysław Henryk Ipohorski-Lenkiewicz
28 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 28. pěší divize/1. švališarský pluk Varšava černá (54 hod.) 36. pěší pluk major jezdectva Jan Kazimierz Motz
29 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 29. pěší divize Grodno žlutá (54. hod.) 29. lehký dělostřelecký pluk major jezdectva Wacław Linhardt
30 Oblastní velitelství jezdecké branné výchovy 30. pěší divize Kobryń zelená (54. hod.) 83. pěší pluk setník jezdectva Tadeusz Schollenberger
44 (pro 33. pěší diviz (záložní)) Eskadrona SOP "Olkienniki" Olkienniki žlutá (42. hod.) Prapor SOP "Orany" setník jezdectva Stanisław Marian Kowalewski
47 (pro 36. pěší diviz (záložní)) Eskadrona SOP "Czortków" Czortków zelená (18. hod.) Prapor SOP "Czortków" setník jezdectva Bronisław Riczka
Divizní jezdecká eskadrona 35. pěší divize (záložní)) Eskadrona SOP "Nowe Święciany" Nowe Święciany zelená (?. hod.) ? setník jezdectva Romuald Dowbor
Divizní jezdecká eskadrona 38. pěší divize (záložní)) Eskadrona SOP "Stołpce" Stołpce zelená (?. hod.) ? setník jezdectva Stanisław I Neyman

V průběhu bojů byly zformovány ještě další divizní jezdecké eskadrony:
Pro 41. pěší divizi (záložní) byla kolem 14. září v obci Piszczac zformována eskadrona pod velením diplomovaného majora jezdectva Józefa Sienkiewicze.
Pro 60. pěší divizi byla z příslušníků rozbitých jednotek kolem 13. září zformována divizní eskadrona pod velením setníka Dworkina


Zdroje:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krakusi
Kukawski, Lesław: Oddziały kawalerii II Rzeczypospolitej, EKO-DOM, Grajewo 2004
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny „W″ i jego ewolucja, Oficyna Wydawnicza „Adiutor″, Warszawa 2010
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik oficerski 1939, Księgarnia Akademicka, Fundacja Centrum Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
Smaczny, Henryk: Księga kawalerii polskiej 1914-1947, TESCO, Warszawa 1989
URL : https://www.valka.cz/Divizni-jezdecka-eskadrona-1939-1939-t121967#417170Verze : 0
MOD