Main Menu
User Menu

Divín

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Divín
Originální název:
Original Name:
Divín
Další názvy:
Other Names:
(1329) (castrum) Dyun, villa sub eodem castro, Dyen, Dyuen (1393), Dywyn (1467), Dewen, Dewen Alya (1473), Diwín (1808); maďarsky Dévén, Divény.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°27'01.77"N 19°31'57.59"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1329
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny gotického hradu Divín z 13. storočia, prebudovaného v 16. storočí, na pokyn gen. Stassolda bol roku 1674 zbúraný
- Kaštieľ neskororenesančný z roku 1670
- Kostol rímsko-katolícky barokový z roku 1657, postavený na gotických základoch, okolo kostola opevnenie zo 17. storočia, budova fary baroková z roku 1761
- Kaplnka neskorobaroková z roku 1775
- Socha na námestí z konca 18. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Zaniknuté obce v okolí: Tomanová a Slatinka
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.divin.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Divin-t126774#429341Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Lucenec-t126774#429341Version : 0
MOD