Main Menu
User Menu
Reklama

Diskuze o F-15 Eagle

Diskuse
Zde na válce je článek:

McDonnell Douglas F-15 Eagle a jeho verze

👤Tomáš Berka 🕔21.07.2003

Profil jednoho z nejlepších stíhacích letounů amerického letectva, který se zúčastnil všech posledních válečných kofliktů. Jeho úderná varianta F-15E je jedním z nejúčinnějších útočných letounů současnosti.

Zobrazit celý článek


Článek je na jednu stranu docela dobrý, až výborný, ovšem na druhou se zdá být až moc tendenční.

Začnu zde :
"Sovětským ekvivalentem F-15 je velice výkonný Suchoj Su-27 Flanker. Trochu překvapením je, že F-15 překonává v téměř všech významných ukazatelích - zejména v obratnosti, ale i ve schopnostech radaru a částečně i ve výzbroji (ruské střely R-77 jsou považovány za nejlepší na světě ve své kategorii)"

Ekvivalent F-15 A-D je jistě řada Su-27/35, ale problém je určení oněch "všech významných ukazetelů"
Američtí piloti dnes 2019/2020 hodnotí ruské Suchoje velmi dobře, ale sami říkají že F-15, přes to že jsou si tato konkurenční letadla blízká dokáže obstát velice dobře.
Tedy toto tvrzení v článku je zavádějící.

Dále, vždy v uvozovkách.
"V současnosti se skóre Eaglů při vzdušných soubojích zastavilo na čísle 95:0, což ilustruje jeho schopnosti. Ovšem je třeba dodat, že všechny tyto sestřely byly získány bez předvedení příliš náročných bojových manévrů - naprostá většina byly rutinní a jednoduché akce, při nichž stroje F-15 využily většího dosahu radaru ať již svého nebo amerických letounů řízení a uvědomování AWACS (upravené civilní Boeingy s charakteristickou rozměrnou talířovitou anténou na hřbetě trupu) a následně sestřelily nepřátelský stroj z bezpečné vzdálenosti, pomocí raket AIM-7 Sparrow s velkým dosahem. Je ovšem třeba připomenout, že těchto impozantních výsledků dosáhly stroje Eagle za pro sebe velice příznivých podmínek absolutní kontroly vzdušného prostoru a proti strojům a pilotům, které resp. kteří se svými schopnostmi nemohou měřit s kvalitou amerických strojů a jejich osádek".

Toto ja správně, ovšem, přesně takto má vypadat dobře zvládnuté plánování, operace a využití silných stránek své techniky, obsluhy, atd.
Tedy pokud to má být výtka, je to nepochopení vzdušného boje.
Pokud by byla situace jiná a místo Eaglu by šlo o Flanker, vždy je snaha o to maximalizovat své výhody a minimalizovat výhody protivníka. Na zápasení rovný s rovným jako v boxu je dobré zapomenout, do války nepatří fair play a rovné podmínky. Je to častý omyl.

"I samotná USAF přiznává, že F-15C jsou v nejlepším případě srovnatelné, ale spíše horší než MiG-29, Su-27, Su-35/37, Rafale či Eurofighter EF-2000 Typhoon. Ty mají lepší zejména manévrovací schopnosti, disponují výkonnějšími motory a větší stoupavostí, některé z nich používají i lepší výzbroj nebo mají menší radarový obraz (radar signature), tedy jsou obtížněji zjistitelné nepřátelskými radary než přece jenom již veterán nebe F-15 Eagle. Toto hodnocení je nicméně poněkud optimistické"

USAF piloti přiznávají že Su-27/35 je v některých parametrech lepší, v hodně jsou stejní a v některých je Eagle lepší.
Mig-29 je v menších rychlostech obratnější atd.atd.
Je třeba vždy mít paměť na to, že letadla se modernizují, a že posuzovat podle papírových paramterů, nebo zjednodušovat otázky o obratnosti vede k omylům. Není to jednoduché porovnávat proti sobě dvě letadla. Proto je tady i tato diskuze.

"tak ostatním strojům se F-15 nevyrovná ani při velmi dobré vůli."
Toto prohlášení vyznívá opravdu špatně, piloti F-15 dnes, tedy 2020 uznávají kvality Eaglu a vypadají celkem přesvědčeni že Eagle při správném pilotování dokáže porazit i o dost modernější letadla.

"Nicméně současník F-15 a jeho sovětský (nyní samozřejmě ruský) protějšek Su-27 je Eaglu nadřazen. Kromě lepších manévrovacích schopností je Su-27 Flanker lepší i co se týče radaru (má vyšší dosah) a používaných zbraňových systémů, neboť moderní ruská R-77 je pravděpodobně lepší než AIM-120, hlavní současná zbraň Eaglu".

Su-27 F-15 nadřazen není, psal jsem o tom už začátkem této diskuze.
Otázky radaru. Dnes se ví že radar Eaglu byl v řadě věcí daleko před radarem N-001 Su-27.
F-15C po roce 1991 dokázal se svým vylepšeným radarem APG-63V1 útočit na více cílů najednou a nemusel neustále ozařovat radarem cíle. Toto byla veliká nevýhoda Su-27 v této době a ruský stát to věděl a proto se přikročilo k modernizaci Su-27, aby toto dokázal.
Tedy v devadesátých letech byla převaha celkem výrazně na straně F-15 Eagle.

"jejichž základem byl původní Su-27, tedy Su-35/37 jsou pak již zcela mimo dosah schopností letounu F-15, jak co se týče letových vlastností, tak v avionice, radaru a zbraňových systémech. Jejich radar s fázovaným polem aktivních prvků (označovaný jako AESA) předčí APG-63 jak v dosahu, tak ve schopnostech sledování cílů."

Opět, Su-35 není zcela mimo dosah schopností Eaglu, ta letadla jsou si dnes (2020) rovná.

Tedy byl bych rád za přínosnou diskuzi o Eaglu, jeho systémech i o porovnáních s ostatními letadly.
URL : https://www.valka.cz/Diskuze-o-F-15-Eagle-t234072#646746Verze : 2
Reklama