De Lisle Mk I

opakovací puška
Britska opakovacia karabina . Zbraň s integrovanym tlmičom hluku vystrelu na baze pušky SMLE . Použivala rovnaky naboj ako americky sapik Thompson 45ACP
URL : https://www.valka.cz/De-Lisle-Mk-I-t8268#23693 Verze : 0
přidám alespoň trochu podrobností zbraň zhotovená na základě standardní britské pušky
země původu: UK
typ: Opakovací puška
náboj: .45 ACP
zásobník: 8 nábojů
výroba: 1942-1945
rozměry zbraně::
délka: 960 mm
hlaveň: 210 mm
váha: 3.70 kg


Jde o opakovačku zhotovenou za války pro comandos, základem byla standardní armádní puška Lee-enfield. Změněna byla hlaveň která byla opatřena účinným tlumičem a zásobník, který byl užit od pistole colt 1911. Byly vyráběny dvě verze, druhá měla sklopnou kovovou pažbu, výroba běžela u firmy Sterling. Podle některých zdrojů byly použity hlavně samopalů Thompson. Důvodem použití náboje .45ACP bylo že při solidním výkonu je podzvukový a bylo ho proto možno použít pro tichou zbraň , puškový náboj totiž díky své nadzvukové rychlosti vyvozuje sonický třesk při překonání zvukové bariéry, což nejde utlumit. Navíc tento náboj byl běžně dostupný. Výroba skončila krátce po WWII, ale podle některých zdrojů byla v 80´letech obnovena, po válce vznikly i další verze této zbraně. Některé i na naboj NATO 7,62 subsonic, také jako odstřelovací.
URL : https://www.valka.cz/De-Lisle-Mk-I-t8268#55078 Verze : 0
Hlavně byly použity ze samopalu Thompson, celkem bylo vyrobeno 130 kusů této zbraně, výroba běžela v letech 1942 - 1945. po skončení války byly skoro všechny tyto zbraně zničeny (z obavy že by se dostaly do "špatných rukou") Konstruktérem zbraně byl William De Lisle, a zbraň byla vzácně užita při akcích v okupované Evropě. Zbraň byla údajně přesná do 250 m. Tlumič měl průměr 5 cm a tvořil polovinu délky zbraně, bohužel se mi od této zbraně najít žádnou fotku.
URL : https://www.valka.cz/De-Lisle-Mk-I-t8268#141762 Verze : 0
Na fotografii není originál, ale kopie vyrobená firmou Valkyrie Arms, zbraň je údajně vyrobena dle originálních výkresů.
URL : https://www.valka.cz/De-Lisle-Mk-I-t8268#248244 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více