Main Menu
User Menu

Damjanovic, Todor

Brigadni General Todor Damnjanović (18 Dec 1882 - 10 Mar 1936)


31 Oct 1934 - 10 Mar 1936: Commander of Infantry, Moravska Division District
8 Dec 1934: Promoted to Brigadni General


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL CZ: https://www.valka.cz/Damjanovic-Todor-t68032#239344Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Damjanovic-Todor-t68032#239344Version : 0